SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

42 hetes (10 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

42 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Sok gyerekorvos javasolja, hogy a kisbabák naponta csak egyszer egyenek cumisüvegből, vagy akár teljesen elhagyhatjuk a cumiztatást egy éves korra. Bár lehet, hogy gyermekünknek mindez kicsit több időt vesz igénybe, már most elkezdhetjük a leszoktatást, ha megtanítjuk pohárból inni. Speciális, pattintható tetejű, csőrös poharat vagy csészét válasszunk, amelynek mindkét oldalán van fogantyú, csak félig töltsük tele hígított gyümölcslével vagy tápszerrel. Mutassuk meg, hogyan vegye a szájához, illetve döntse meg az iváshoz. Először játszadozni fog vele (és a nagyját ki is borítja), de végül rájön a nyitjára. Mihelyst biztonságosan iszik, és elegendő folyadékhoz jut a csészéből, töltsünk vizet a cumisüvegbe, hogy az már kevésbé legyen számára vonzó. Az egész akár egy hónapot is igénybe vehet, de ne sietessük a dolgokat. Ha túl korán vesszük el tőle a cumisüveget, megfoszthatjuk őt a szükséges tápanyagoktól.
 

Szociális fejlődés

Szeszélyes a gyerkőc? A gyermekek ebben a korban többféle érzelmet képesek kinyilvánítani, a félelemtől és szomorúságtól kezdve egészen a korlátlan jókedvig. A síráson kívül például zavarban van, mikor rajta kaptuk valami rosszaságon, amit korábban megtiltottunk neki, reménykedő tekinteteket mereszt, mikor beletesszük az etetőszékébe, és izgatottá válik, mikor olyas valakit pillant meg, akit szeret. Vannak kisbabák, akik csücsörített ajkakkal harsogják, hogy „nyam-nyam!”, mikor valami fogukra való ételt esznek, máskor pedig a lábukkal dobolnak a zenére. Sokan álmodoznak, meredten bámulnak maguk elé, mintha rengeteg dolog járna az eszükben. Bátorítsuk ezeket a közléseket, segítsünk neki, hogy kifejezhesse magát. Szavakat is adagolhatunk a számára, hogy kifejezhesse, mit érez. „Szomorú vagy?” „Hát, nem fincsi?”. Idővel képes lesz szavakba önteni érzéseit.
 

Intellektuális fejlődés

Minél inkább kifejlődtek a kisbaba értelmi képességei, a világ annál izgalmasabbá válik a számára. Egyre jobban felfog olyan fogalmakat, mint idő, távolság, mélység, ok és okozat, illetve beleépíti ezeket a játékaiba is. Például a műanyag rúdra színes karikákat pakol, majd leborítja az egészet, hogy egészen másféleképpen felpakolja ismét, és megnézze a különbséget. Odagurítja nekünk a labdát, és várja, hogy visszagurítsuk neki, esetleg tányérján a kukoricapehely darabkákat és a felaprózott őszibarackot külön csoportosítja. Még többet tanul a tárgyak tulajdonságairól azáltal, hogy mindent összegyűr, eltép, megízlel, vagy eldob, amire csak rá tudja tenni egyre ügyesebb kezecskéit.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja