SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 2 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-09
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
Babafejlődés hétről hétre - 2 hónapos baba fejlődése

Összefoglaló a két hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Ahogy a kisbaba életkora a második hónap végéhez közeledik, egyre inkább kifejlődik koordinációs készsége, és megtanulja kontrolállni izmait, az újszülöttekre jellemző reflexeket. Ezért az olyan reflexeket, mint a Moro (megrezzenési) reflex, felváltják az akaratlagos mozgások. Ennek eredményeképpen úgy tűnhet, hogy kevesebbet mozog a kisbaba, de ez csak azért van, mert mozdulatai kisebbek és jobban kontrolláltak.
Fejét már néhány percig meg tudja tartani hason.

Vannak kisbabák, akik gyakrabban „buknak”. Talán segít, ha gyakrabban etetjük kisebb adagokkal, majd gyakrabban büfiztetjük. Ha korábban bélgörcsök kínozták, ekkorra a tünetek általában enyhülnek.
 

 

 


 



 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


A baba fő kommunikációs eszköze ebben a korban is a sírás, viszont már időnként észrevehetjük, hogy a gyermek elkezd gagyogni, gügyögni is. Az első időkben az „a”, „o”, „e” hangokat hallatja legtöbbször.

Jobban kinyújtja a testét, tekintetével megpróbálja követni a mozgó színes tárgyakat, legérdekesebb dolog számára az emberi arc, amire automatikusan rámosolyog. Szereti a hangot adó tárgyakat. Még nem tud különbséget tenni a saját teste és másoké között. Ha anyja ujját fogja, nem tekinti külön testrésznek.
Nem tud különbséget tenni a belső érzetek és a külső észlelések között sem. Egyre több időt tölt ébren, ilyenkor csendben nézelődik.
Felfedezi első "játékát" – a kezét, amely hosszú hetekig legkedveltebb eszköze lesz. Eleinte csak nézegeti, majd egyik öklével megmarkolja a másikat és a kettőt egyszerre mozgatja, forgatja, tanulmányozza – ne zavarjuk meg elmélyült tevékenységében! 
 

 

 




 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Kialakulóban van a napi evés-alvás-ébrenlét ritmus. Próbáljuk összehangolni a család és a baba napirendjét! Ha azonban nagy a különbség, alkalmazkodjunk inkább a piciéhez.

Ebben a szakaszban a legtöbb kisbaba mindenkivel szemben nyitott és barátságos –még nem tanultak meg különbséget tenni maguk, családjuk és a világ között. Főleg az idősebb testvérekért rajonganak, arra fordulnak, amerről a hangjukat hallják, és bármikor megjelennek, mosolyognak rájuk.
 

HOGYAN ETESD? 


A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása szerint legalább 6 hónapos koráig célszerű szoptatni a csecsemőket. A szoptatás létfontosságú a kicsi immunrendszerének kialakulása miatt. Előfordulhat természetesen, hogy az anyának nincs elég teje vagy egyéb problémák miatt nem tudja szoptatni a gyermekét. Ilyenkor több mód is adódik az anyatej pótlására. Már lehetőség van arra, hogy a gyermekorvossal receptre anyatejet írassunk fel, amelyet anyatejelosztó központokban vehetünk át. (Mindez a gyermek 8 hónapos koráig ingyenes). Azonban, ha így sem sikerül anyatejhez jutnunk, akkor tápszert kell alkalmaznunk. A csecsemő immunrendszerének megerősítése miatt célszerű ilyenkor pre- és probiotikumokat tartalmazó termékeket vásárolni.

Szoptatásnál az édesanyáknak javasolt figyelmet fordítani arra, hogy mit esznek, mert nem mindegy, hogy az anyatejnek mennyi a vitamin és a tápérték tartalma. A legjobb ebben az esetben is, a változatos és mértékletes táplálkozás.
 

 

 





 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


Régi igazság, hogy a kisbabáknak és a kisgyerekeknek az ismétlés a tudás anyja. A szórakozáson kívül az egyszerű feladatok ismétlésének még egy fontos funkciója van. Segít fejleszteni a memóriát. Minél többször ismétlünk egy cselekvést, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá, hiszen az emlékkép megszilárdul az agyban. Mikor a kisbaba már egyik napról a másikra tud megjegyezni dolgokat, képes lesz új viselkedéseket hozzáadni a meglévőkhöz, és nem kell neki „újra feltalálni a spanyolviaszt”.

 

 

 



MIKOR VAN GOND?
 

Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen az újszülött. Két hónapos kortól lehet feltűnő probléma, ha a gyermek nem reagál az arcokra és nem követ színes tárgyakat. 
 

 

 

 




 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben. 

Fotó: piqs.de

1 hónapos baba fejlődése

3 hónapos baba fejlődése

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"A halloween a sátánisták ünnepe!" - egy szigetszentmiklósi óvoda hosszan írt arról, miért nem szabad részt venni benne

"Hallooween nagyon veszélyes mindenkire nézve. Nem kell átvegyünk semmilyen idegen néptől pogány ünnepeket, szokásokat! Ennek a megemlékezése az méltó a keresztyén emberekhez" - írták egy hosszú posztjuk végén.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
A szerkesztő ajánlja