SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Babafejlődés hétről hétre - 2 hónapos baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2013-01-09
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre adunk szakértő választ cikksorozatunkban. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

Összefoglaló a két hónapos baba fejlődéséről

 

FIZIKAI FEJLŐDÉS


Ahogy a kisbaba életkora a második hónap végéhez közeledik, egyre inkább kifejlődik koordinációs készsége, és megtanulja kontrolállni izmait, az újszülöttekre jellemző reflexeket. Ezért az olyan reflexeket, mint a Moro (megrezzenési) reflex, felváltják az akaratlagos mozgások. Ennek eredményeképpen úgy tűnhet, hogy kevesebbet mozog a kisbaba, de ez csak azért van, mert mozdulatai kisebbek és jobban kontrolláltak.
Fejét már néhány percig meg tudja tartani hason.

Vannak kisbabák, akik gyakrabban „buknak”. Talán segít, ha gyakrabban etetjük kisebb adagokkal, majd gyakrabban büfiztetjük. Ha korábban bélgörcsök kínozták, ekkorra a tünetek általában enyhülnek.
 

 

 


 



 

INTELLEKTUÁLIS FEJLŐDÉS


A baba fő kommunikációs eszköze ebben a korban is a sírás, viszont már időnként észrevehetjük, hogy a gyermek elkezd gagyogni, gügyögni is. Az első időkben az „a”, „o”, „e” hangokat hallatja legtöbbször.

Jobban kinyújtja a testét, tekintetével megpróbálja követni a mozgó színes tárgyakat, legérdekesebb dolog számára az emberi arc, amire automatikusan rámosolyog. Szereti a hangot adó tárgyakat. Még nem tud különbséget tenni a saját teste és másoké között. Ha anyja ujját fogja, nem tekinti külön testrésznek.
Nem tud különbséget tenni a belső érzetek és a külső észlelések között sem. Egyre több időt tölt ébren, ilyenkor csendben nézelődik.
Felfedezi első "játékát" – a kezét, amely hosszú hetekig legkedveltebb eszköze lesz. Eleinte csak nézegeti, majd egyik öklével megmarkolja a másikat és a kettőt egyszerre mozgatja, forgatja, tanulmányozza – ne zavarjuk meg elmélyült tevékenységében! 
 

 

 




 

SZOCIÁLIS FEJLŐDÉS


Kialakulóban van a napi evés-alvás-ébrenlét ritmus. Próbáljuk összehangolni a család és a baba napirendjét! Ha azonban nagy a különbség, alkalmazkodjunk inkább a piciéhez.

Ebben a szakaszban a legtöbb kisbaba mindenkivel szemben nyitott és barátságos –még nem tanultak meg különbséget tenni maguk, családjuk és a világ között. Főleg az idősebb testvérekért rajonganak, arra fordulnak, amerről a hangjukat hallják, és bármikor megjelennek, mosolyognak rájuk.
 

HOGYAN ETESD? 


A WHO (Egészségügyi Világszervezet) ajánlása szerint legalább 6 hónapos koráig célszerű szoptatni a csecsemőket. A szoptatás létfontosságú a kicsi immunrendszerének kialakulása miatt. Előfordulhat természetesen, hogy az anyának nincs elég teje vagy egyéb problémák miatt nem tudja szoptatni a gyermekét. Ilyenkor több mód is adódik az anyatej pótlására. Már lehetőség van arra, hogy a gyermekorvossal receptre anyatejet írassunk fel, amelyet anyatejelosztó központokban vehetünk át. (Mindez a gyermek 8 hónapos koráig ingyenes). Azonban, ha így sem sikerül anyatejhez jutnunk, akkor tápszert kell alkalmaznunk. A csecsemő immunrendszerének megerősítése miatt célszerű ilyenkor pre- és probiotikumokat tartalmazó termékeket vásárolni.

Szoptatásnál az édesanyáknak javasolt figyelmet fordítani arra, hogy mit esznek, mert nem mindegy, hogy az anyatejnek mennyi a vitamin és a tápérték tartalma. A legjobb ebben az esetben is, a változatos és mértékletes táplálkozás.
 

 

 





 

HOGYAN SEGÍTHETED, FEJLESZTHETED?


Régi igazság, hogy a kisbabáknak és a kisgyerekeknek az ismétlés a tudás anyja. A szórakozáson kívül az egyszerű feladatok ismétlésének még egy fontos funkciója van. Segít fejleszteni a memóriát. Minél többször ismétlünk egy cselekvést, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá, hiszen az emlékkép megszilárdul az agyban. Mikor a kisbaba már egyik napról a másikra tud megjegyezni dolgokat, képes lesz új viselkedéseket hozzáadni a meglévőkhöz, és nem kell neki „újra feltalálni a spanyolviaszt”.

 

 

 



MIKOR VAN GOND?
 

Figyeljük minden hónapban a gyermekünk fejlődését! Ha rendellenességet tapasztalunk, forduljunk szakemberhez időben, hogy megfelelő fejlesztésben részesülhessen az újszülött. Két hónapos kortól lehet feltűnő probléma, ha a gyermek nem reagál az arcokra és nem követ színes tárgyakat. 
 

 

 

 




 

Iratkozz fel BABAFEJLŐDÉS HÉTRŐL HÉTRE e-mail sorozatunkra! Add meg a születés dátumát és hetente megkapod az aktuális tudnivalókat babád fejlődéséről az első életévben. 

Fotó: piqs.de

1 hónapos baba fejlődése

3 hónapos baba fejlődése

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja