10 hetes (2 hónapos) baba fejlődése
10 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A harmadik és negyedik hónap között a kisbaba látása javul. Az, hogy élesebben látja a világot, egy sor változást eredményez. Jellemzően:
- Észrevesz olyan tárgyakat, amiket korábban nem, és keményebben fog küzdeni, hogy elérje őket.
- Képes velünk szemkontaktust tartani legalább egy percig.
- Mélységben képes látni, és rájön, hogy a tárgyak háromdimenziósak.
- Érdekelni kezdik a kisebb tárgyak, úgymint az anyagok és a tapéta mintái (egy vállalkozó kedvű anyuka a helyi belsőépítésznél összeszedett megmaradt tapétadarabokat, és minden nap más mintákat tett a baba kiságya fölé).
Szociális fejlődés
Bár a zavartalan éjszakai alvás még pár hétig várat magára, az apróság már egyre inkább kialakítja saját napirendjét. Valószínűleg ugyanakkor kel minden reggel, eszik, majd ébren van egy kis ideig, és ebéd előtt szundít egyet. Délután élénk éberállapotban van, amit - igen, jól tippeltünk, - az etetés és a szundítás követ. Majd jön még egy étkezés és az ágyikó. Ekkorra már akár hat órát is képes egyhuzamban aludni.
Aztán persze sok kisbaba egyáltalán nem alakít ki saját napirendet. Próbáljuk meg, amennyire csak lehet megtervezni a napját, következetesen ugyanazokban az időpontokban fürdessük, vigyük el sétálni, és fektessük le. Ne aggódjunk, ha néha változtatni kell a napirenden - a túl nagy szigorúság épp olyan bénító a gyerekeknek, mint a felnőttnek. Azt viszont, mint általános szabályt jegyezzük meg, hogy a gyermeket a kiszámíthatóság inkább megnyugtatja, mint untatja.
Intellektuális fejlődés
Boldogsággal tölt el minket, hogy a gyereksírások egyre ritkábbak. A második hónapban a csecsemő átlagban napi két órát sír, ami a 3.-4. hónapra lecsökken egy órára. A leggyakoribb okok a sírásra a segélykérés (mikor éhesek vagy valami nem kényelmes), a túl sok zavaró inger, és a feszültségcsökkentés. Néha a babák egyszerűen azért sírnak, hogy megszabaduljanak a felesleges energiától, majd ezt követően ismét elégedettebben tölthetik a napot.
Bár leginkább mi tudjuk felmérni kisbabánk lelkiállapotát, a gyereksírás valamennyire kiszámítható a hangszín és a hangmagasság miatt. Például, az éhes sírás általában rövid és mély, emelkedik és esik, ahogy az intenzitása változik. A mérges sírás inkább egy erőszakos bömbölés, a hosszú és magas üvöltés pedig, amit szünetek szakítanak meg, azt jelezheti, hogy a kisbaba kétségbe van esve.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Közösségi hozzászólások: