SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

9 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

9 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ahogy a kisbaba életkora a második hónap végéhez közeledik, egyre inkább kifejlődik koordinációs készsége, és megtanulja kontrolálni izmait, az újszülöttekre jellemző reflexeket, úgymint a Moro (megrezzenési) reflexet felváltják az akaratlagos mozgások. Ennek eredményeképpen úgy tűnhet, hogy kevesebbet mozog a kisbaba, de ez csak azért van, mert mozdulatai kisebbek és jobban kontrolláltak. A következő hónap során megtanulja használni karizmait, miközben a plüssöket gyömöszöli, és a „baba fekvőtámaszokat” gyakorolja, azaz mikor hason fekszik, próbálja felnyomni magát könyökkel vagy kézzel. Sőt, akár az oldalra fordulással is próbálkozhat.


Szociális fejlődés

Ebben a szakaszban a legtöbb kisbaba mindenkivel szemben nyitott és barátságos - még nem tanultak meg különbséget tenni maguk, családjuk és a világ között, amely a későbbi hónapokban szeparációs szorongást okoz. Főleg az idősebb testvérekért rajonganak, arra fordulnak, amerről a hangukat hallják, és bármikor megjelennek, mosolyognak rájuk. Sajnos ez a szerelmi viszony egyirányú utca. Amíg a nagyobb gyerekek (4 éves vagy annál idősebbek) kevésbé érzik veszélyeztetve magukat, és ebből kifolyólag jobban tudják élvezni az új hugicát vagy öcsikét, a totyogó kisgyerekek az új jövevényt behatolónak gondolhatják. Fontos tudni, hogy ezek az érzések normálisak, még ha esetleg erőszakos formát is öltenek - mondjuk, azt javasolják, hogy dobjuk ki a kisbabát az ablakon! Legalább ugyanilyen lényeges különbséget tenni aközött, hogy csak beszélünk bizonyos érzésekről, vagy azok alapján cselekszünk is.


Intellektuális fejlődés

A testvérek közötti feszültséget részben az is okozza, hogy a kisbaba még túl fiatal ahhoz, hogy a többi gyerekkel játsszon. Ebben a szakaszban az apróság épp hogy kezdi elsajátítani az egyes játékokhoz szükséges készségeket, ebben segítsük úgy, hogy lemászunk vele a földre, és engedjük, hogy gyakoroljon, kommunikáljon és felfedezzen magának mindent.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja