SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

11 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

11 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Nem kerülhetjük meg a témát, hogy vannak kisbabák, akik gyakrabban „buknak”. Talán segít, ha gyakrabban etetjük kisebb adagokkal, majd gyakrabban büfiztetjük. A legtöbb anyuka, akinek gyermeke sokat bukik, egyetért abban, hogy a legjobb megoldás, ha egyszerűen régi ruhákat hordunk - és felkészülünk rá, hogy többet kell mosnunk. Az étel visszaköpdösése, vagy bukogatás addig nem gond, amíg a gyermek jól fejlődik és más tünete nem jelentkezik (hasfájás, sípoló légzés, köhögés, stb.). Nagyobb adagok hányása már 5-7 hetes fiúk (ritkábban lányok) között is jellemző lehet, ez a pylorus stenosis (gyomorszáj szűkület), amit meg kell műteni! A jó hír az, hogy a bukás legtöbbször normális, és elmúlik, mire a kisbaba fel tud ülni. Viszont ha olyan kitartóan hány, hogy nem is tud jóllakni, keressük fel orvosunkat.
 

Szociális fejlődés

Ahogy a baba gyomorkapacitása növekszik, egyre kevésbé lesz szüksége éjszakai étkezésekre. Viszont ez nem jelenti azt, hogy már nem fog felébredni. A mindinkább szociális gyermekünk felfedezett egy új okot, miért is sírhat az éjszaka közepén - mert az álmos, de szerető szülő az ágyához siet. Észrevehetjük, hogy mikor megetetjük, könnyebben elkalandozik a figyelme, sokszor szünetet tart, játszadozik, és ránk mosolyog. Azért, hogy visszaterelgessük az éppen aktuális feladatra, csendes, alig megvilágított helyen szoptassunk. Ne énekeljünk, ne beszéljünk hozzá, tegyük le, amint befejezte az evést, végül meg fogja érteni, hogy az éjszaka nem a játékról szól.
 

Intellektuális fejlődés

Számos reflex, amelyet a gyermek a születése óta mutatott, egyre inkább akaratlagos mozgásokká alakul. Például a szopás tudatos cselekvéssé válik, amely különböző célokat szolgált. Azért szopnak, hogy megnyugtassák magukat, hogy megtapasztalják a tárgyakat, amelyeket a szájukba vesznek, illetve szimplán élvezetből is. A kedvenc tárgyak szopásnál a cumi, az ujjak, leginkább a hüvelykujj.

Néhány szülő szigorúan figyeli, mikor gyermeke szopik, és elképzeli, ahogy tinédzserként, még inkább felnőttként továbbra is cumi vagy hüvelykujj függő lesz a baba. Nyugalom! Ennek maximum annyi az esélye, mint a hóesésnek júliusban. A gyerekek körülbelül fele szopja az ujját a csecsemőkor után is, de több mint 95%-uk hatéves koráig leszokik erről. Szóval engedjük az apróságot addig szopni, ameddig neki jólesik.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja