SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

12 hetes (2 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

12 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Vannak kisbabák, akik 12 hetes korukra már átalusszák az éjszakát, ami közel 6-8 órát jelent. Ha ez a mi csecsemőnkre is igaz, érezzük magunkat szerencsésnek. Viszont eléggé ironikus módon közben észrevesszük, hogy a kisbaba megtanított minket magunktól felébredni minden harmadik órában, akár sír ő, akár nem. Éjjel kettőkor elfordulhat, hogy pánikszerűen felébredünk, berohanunk a szobájába, felverjük a legmélyebb álmából, hogy biztosan tudjuk, minden rendben van!

Ha az apróság nem tudja átaludni az egész éjszakát, ne veszítsük el a reményt. A többséghez tartozik. Az éjszakai ébredések számának csökkentéséhez növeljük az esti ételadagot. Ne cseréljük a pelust éjszaka, kivéve, ha mindenképpen szükséges, és próbáljunk meg nem azonnal a szobájába rohanni, ha meghalljuk a hangját. Mindenki felkel éjszaka párszor, és a kisbabának is meg kell tanulni egyedül visszaaludni. Előfordulhat, hogy ha békén hagyjuk, egy-két percen belül elbóbiskol. Ennél hosszabb ideig azonban semmiképp ne hagyjuk sírni!
 

Szociális fejlődés

Ahogy a kisbaba egyre egyenletesebben alszik, ezzel együtt sokkal kevesebbet sír, mikor ébren van. Ennek a csodás változásnak számos oka van:

  • Megtanultuk megérezni és kielégíteni számos igényét, így a sírásra egyre kisebb szükség van.
  • Idegrendszere fejlődik, és ezáltal a stresszt is jobban tűri.
  • Talált új módokat a kommunikációra: frusztráltan hisztizik, vidáman gőgicsél, nyűgösködik, ha fáradt.
  • Ha korábban bélgörcsök kínozták, ekkorra a tünetek általában enyhülnek.

A szakemberek abban egyetértenek, hogy minél gyorsabban és következetesebben reagálunk a gyermekre az első hat hónapban, annál kevésbé lesz követelőző, mikor felnő. Mihelyst teljesen biztos szeretetünkben és ragaszkodásunkban, idővel képes lesz leválni rólunk, és boldog, független személyiséggé válni.
 

Intellektuális fejlődés

Régi igazság, hogy a kisbabáknak és a kisgyerekeknek az ismétlés a tudás anyja. A szórakozáson kívül az egyszerű feladatok ismétlésének még egy fontos funkciója van. Segít fejleszteni a memóriát. Minél többször ismétlünk egy cselekvést, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá, hiszen az emlékkép megszilárdul az agyban. Mikor a kisbaba már egyik napról a másikra tud megjegyezni dolgokat, képes lesz új viselkedéseket hozzáadni a meglévőkhöz, és nem kell neki „újra feltalálni a spanyolviaszt”.

Egy tanulmány szerint a három hónapos gyerekek már rendelkeznek rövidtávú memóriával, elég jól képesek felidézni ismétlődő jelzéseket, amelyek akár untatják is őket. Ugyanakkor az is biztos, hogy a kisbaba elég jól emlékszik ránk ahhoz, hogy felviduljon, mikor belépünk a szobába. Ettől kezdve állandóan fejleszti emlékező képességét.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja