12 hetes (2 hónapos) baba fejlődése
12 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
Vannak kisbabák, akik 12 hetes korukra már átalusszák az éjszakát, ami közel 6-8 órát jelent. Ha ez a mi csecsemőnkre is igaz, érezzük magunkat szerencsésnek. Viszont eléggé ironikus módon közben észrevesszük, hogy a kisbaba megtanított minket magunktól felébredni minden harmadik órában, akár sír ő, akár nem. Éjjel kettőkor elfordulhat, hogy pánikszerűen felébredünk, berohanunk a szobájába, felverjük a legmélyebb álmából, hogy biztosan tudjuk, minden rendben van!
Ha az apróság nem tudja átaludni az egész éjszakát, ne veszítsük el a reményt. A többséghez tartozik. Az éjszakai ébredések számának csökkentéséhez növeljük az esti ételadagot. Ne cseréljük a pelust éjszaka, kivéve, ha mindenképpen szükséges, és próbáljunk meg nem azonnal a szobájába rohanni, ha meghalljuk a hangját. Mindenki felkel éjszaka párszor, és a kisbabának is meg kell tanulni egyedül visszaaludni. Előfordulhat, hogy ha békén hagyjuk, egy-két percen belül elbóbiskol. Ennél hosszabb ideig azonban semmiképp ne hagyjuk sírni!
Szociális fejlődés
Ahogy a kisbaba egyre egyenletesebben alszik, ezzel együtt sokkal kevesebbet sír, mikor ébren van. Ennek a csodás változásnak számos oka van:
- Megtanultuk megérezni és kielégíteni számos igényét, így a sírásra egyre kisebb szükség van.
- Idegrendszere fejlődik, és ezáltal a stresszt is jobban tűri.
- Talált új módokat a kommunikációra: frusztráltan hisztizik, vidáman gőgicsél, nyűgösködik, ha fáradt.
- Ha korábban bélgörcsök kínozták, ekkorra a tünetek általában enyhülnek.
A szakemberek abban egyetértenek, hogy minél gyorsabban és következetesebben reagálunk a gyermekre az első hat hónapban, annál kevésbé lesz követelőző, mikor felnő. Mihelyst teljesen biztos szeretetünkben és ragaszkodásunkban, idővel képes lesz leválni rólunk, és boldog, független személyiséggé válni.
Intellektuális fejlődés
Régi igazság, hogy a kisbabáknak és a kisgyerekeknek az ismétlés a tudás anyja. A szórakozáson kívül az egyszerű feladatok ismétlésének még egy fontos funkciója van. Segít fejleszteni a memóriát. Minél többször ismétlünk egy cselekvést, annál valószínűbb, hogy emlékezni fog rá, hiszen az emlékkép megszilárdul az agyban. Mikor a kisbaba már egyik napról a másikra tud megjegyezni dolgokat, képes lesz új viselkedéseket hozzáadni a meglévőkhöz, és nem kell neki „újra feltalálni a spanyolviaszt”.
Egy tanulmány szerint a három hónapos gyerekek már rendelkeznek rövidtávú memóriával, elég jól képesek felidézni ismétlődő jelzéseket, amelyek akár untatják is őket. Ugyanakkor az is biztos, hogy a kisbaba elég jól emlékszik ránk ahhoz, hogy felviduljon, mikor belépünk a szobába. Ettől kezdve állandóan fejleszti emlékező képességét.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: