SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 1. rész

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2011-06-09
Tegnap jelent meg azonos című cikkünk, melyben az édesanya írja le a történetet, természetesen saját szemszögéből.
Megkértük szakértőinket is, hogy mondják el véleményüket az esetről. (Szerkesztő)
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 1. rész

Itt olvasható Mégis kinek a gyereke? című cikkünk.

A cikket olvasva sok-sok kérdés felmerülhet az olvasóban, ahogy bennünk is felmerült. Hogyan fajulhat idáig egy szülő-gyermek kapcsolat - értve itt jelen esetben a nagyszülő-szülő viszonyt -, hogy a nagyszülő azt gondolja,  unokáinak jobb szülője tudna lenni, mint a saját szüleik? Hol rontják el, ha a már felnőtté vált gyerek és szülei nem tudnak leülni és megbeszélni egy ilyen jelentős és kicsi gyerekek életét meghatározó problémakört?

Nem tisztünk megítélni sok, a cikkben hozott állítást, vagy bárkinek is a pártjára állni, hiszen a történetből sok elem hiányzik, a másik fél – legyen az a nagyszülő vagy a hatóságok -  álláspontja csak közvetve jutott el hozzánk, így erre nem is szeretnénk kitérni.

A problémát, mint már fentebb is írtuk, a kommunikáció félresiklásában látjuk. Mi a szülő legfontosabb feladata? Azon kívül, hogy szereti és a legjobbat akarja a gyermekének, véleményünk szerint az, hogy segíti gyermekét, hogy megtalálja önmagát, támogatja azon az úton, amelyre lép, és hagyja kibontakozni, ami benne lakozik, még ha nem is mindig ért egyet vele. A történet szerint a fiatal pár szülei  - a cikkből kiindulva úgy tűnik, hogy - nem tartották ezt olyan fontosnak, és valószínűleg a legjobbat akarva az unokáknak, a szülők életmódjával egyet nem értve az „én jobban tudom mi a jó neked” módszerrel éltek. Nagyon nehéz elfogadni, ha valaki - hát még ha az a saját gyermekünk - másként ítéli meg életének bizonyos epizódjait, történéseit, mint ahogy mi tesszük, vagy ahogyan tőle elvárjuk. Sok szülő gondolja úgy, hogy jobban tudja, mi a jó a gyermekének, mint maga a gyermek, akár még felnőtt korában is. Ez nagyon kényes és még kellő humorérzékkel rendelkező felek esetén is óvatosan kezelendő kérdés. Mennyi vitát, veszekedést el lehetne kerülni, ha az emberek tisztelettel és egyenrangú félként fordulnának a gyermekeik felé, ahelyett, hogy utasítják, és nem szavakkal, hanem saját tetteikkel mutatnának példát.

A szülők sajátos életkörülményei, a kicsit különc-lét gyakran nehezen feldolgozható kívülállók számára, hogyne lenne az a nagyszülőknek, akik vélhetően a legjobbat akarták a gyermeküknek, még ha azt nem is a legjobb módszerrel tették. A „lányom nem boldogul a problémával, majd én megoldom”... talán így kezdődött valamikor a múltban is...

Ugyanakkor meg kell néznünk mindezt a másik oldalról is. Hol van a szülők felelőssége abban, hogy idáig fajult a helyzet? A történet folyamán többször is lett volna módjuk „másként dönteni”, és elképzelhető, hogy soha nem jut el erre a pontra a történet. (A külső tényezőkre hárított felelősség nem segít a problémák megoldásában.)

Nagyon fontos útravaló gyermekeink számára, hogy tudatosuljon bennük: a tetteiknek mindig vannak következményei, amelyekért ők maguk a felelősek. A szülő-nagyszülő viszony megromlása is mindkét félen múlt, nem valószínű, hogy bárkit is ki lehetne kiáltani bűnbaknak. A szülő teszi meg az első lépést a gyermeke felé, de a második lépéstől már a gyermek is „játékban van”, tudnia kell, hogy a táblán megtett minden lépéssel befolyásolja a sorsát, más emberekhez való viszonyát.

Mit is szeretnénk mindezekkel mondani?
Lecsupaszítva a történetet, hol látjuk a megoldást? Alapvetően nem a hatóságokkal való hadakozásra tennénk a hangsúlyt. A szülő-nagyszülő viszonyt érdemes lenne mielőbb rendezni, egymásra mutogatás, egymás okolása helyett megkeresni a közös célt, amelyért összefoghatnak, ez pedig a gyerekek-unokák boldogsága, a nyugodt, harmonikus családi légkör. A szülőknek és a nagyszülőknek le kellene ülnie és hosszasan elbeszélgetniük, hogyan tudnák megoldani ezt a helyzetet. Először szükséges lenne megteremteni azt a légkört, amelyben mindkét fél elmondhatja és meghallgatja egymás – vádaskodás nélküli – álláspontját, és ezt követően hajlandóak egyesíteni az energiáikat azért, hogy a két kisfiú olyan családban nőhessen fel, ahol a generációk félreértések, utasítgatások, veszekedések nélkül képesek a közös célért együttműködni.

Ez lenne igazán hasznos és követendő példa a gyermekeknek, ha látják, hogy még az ilyen  szélsőségesen elmérgesedett helyzetből is lehet kiutat találni, ha van erre irányuló KÖZÖS akarat. A konfliktus szereplői maguk is sokat tanulhatnak, ha aktív résztvevőként, nem pedig annak elszenvedőiként veszik ki részüket a helyzet megoldásából.


 

A cikksorozat további részei:

Mégis kinek a gyereke?
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 2. rész
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 3. rész
Mégis kinek a gyereke? - szakértői szemmel - 4. rész
Mégis kinek a gyereke? - a Nagymama története
Mégis kinek a gyereke? - több nézőpontból
Mégis kinek a gyereke? - az Apuka írása
 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja