SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Családi vállalkozás bemutatkozója - Értsünk szót

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2016-08-04
Az "Értsünk szót" célja hogy a szülők magabiztosabbá váljanak, legyenek jól bevált, használható eszközeik, megoldásaik a nehéz helyzetekre (pl. dackorszak, kamaszkor, szabályok, fegyelmezés...) mindezt az érzelmi intelligenciára és annak két igen fontos pillérére, az empátiára és az együttműködésre építve. Közel 1000 szülő és 700 pedagógus vett már részt a képzéseik, előadásaik, workshopjaik valamelyikén az elmúlt 6 évben. Akikből az Értsünk szót áll: dr. Skita Erika és Turáni Szabolcs, két gyermek szülei.
Családi vállalkozás bemutatkozója - Értsünk szót

Fontosnak tartjuk, hogy megmutassuk, nincsenek vesztes helyzetek, nem szükségszerű, hogy a dackorszak, a mindent jobban tudó oviskor vagy a kamaszkor idején csak a túlélésre játsszunk. Vannak módszerek és lehetőségek, amelyek azért nem ismertek előttünk, mert abból a nézőpontból, ahonnan eredetileg nézzük, nem látszanak. Célunk, hogy a szülők elégedettebbek lehessenek magukkal a szülői szerepükben, a gyerekek pedig már most megtanulhassák az érzelmi intelligencia készségek használatát, hogy most és felnőttként is használhassák őket. Ehhez elengedhetetlen, hogy tisztában legyenek a kommunikáció szabályaival és hatásával, az együttműködés és a bizalmi légkör alapjaival, a fegyelmezéshez szükséges és alkalmas keretek kialakításának feltételeivel, és a belső motiváció használatával. A többiről még nem is szólva…

Az érzelmi intelligencia nem egy egzakt dolog, ha készségként tekintünk rá, minden ízében átszövi a kapcsolatainkat.

Önmagunkkal – meg tudom-e fogalmazni, amit érzek, gondolok egy helyzetben-,
a társunkkal – el tudom-e mondani, ha valami bánt, anélkül, hogy a másikat is bántanám,
a gyerekeinkkel – tudok-e empatikusan reagálni, ha nem értünk egyet,
a munkában – tudok-e együttműködni a kollégáimmal?

Nincs olyan terület, ahol nincs jelen, mégis olyan keveset tudunk a gyakorlati működéséről és arról, mi mindenben van a segítségünkre. Az érzelmeink szerepéről a döntéseinkben szintén keveset hallunk (mivel szeretjük azt hinni, hogy logikusan hozzuk őket), így aztán az EQ említés szintjén velünk van, csak épp nem nagyon tudjuk, mire megyünk vele vagy hogyan és miért használjuk. Ezen szeretnénk változtatni – hiszen lehet beszélni együttműködésről, fegyelmezésről, motivációról, de mindezek EQ nélkül nem állnak össze egységes rendszerré, amit sokkal könnyebb működtetni nap, mint nap, mert értjük, mit miért teszünk és azt is, a gyerekeink miért reagálnak úgy, ahogy. Ekkor van lehetőségünk alakítani, finomhangolni a részleteket.

Mindketten szép hosszú utat tettünk meg, míg az érzelmi intelligencia vált a napjaink mozgatórugójává, de minden pillanat megérte. Erika jogászként végzett, majd Európai jogi szakjogász diplomát szerzett, Szabolcs villamosmérnökként majd projekt menedzserként dolgozott, Brüsszelben és Budapesten.

Mivel mi valóban együtt dolgozunk, egy cégben, egy irodában, arccal egy cél felé, 0-24-ben minden nap és minden kérdésben közösen kell döntenünk, ez talán még közelebb hozott bennünket egymáshoz. Mivel két örökmozgóval élünk együtt, ügyesen kell szerveznünk, hogy legalább az egyikünk tudjon dolgozni. :) Természetesen konfliktusokkal is jár a folyamatos együttlét, ám talán elmondhatjuk, hogy a konfliktuskezelési készségeink is javulnak az évek során. A közös fejlődés, tanulás újabb kapocs közöttünk.

A gyerekeinken kívül – akik lelkesen vetik bele magukat minden feladatba, amit csak kipróbálunk – a pótnagyszülőknek lehetünk hálásak, hogy nem csak pótolják a gyerekeink számára a hiányzó nagyszülőket, és mindig segítenek, ha szükségünk van rájuk, hanem figyelemmel kísérik a munkánkat, és büszkék ránk is.

A gyerekeink most 5 és 7 évesek. Az első tréning alkalmával – a Beszélj úgy, hogy érdekelje tréningeket hoztuk el Magyarországra, és így kezdtünk el vállalkozni – a nagyobb másfél volt, a kisebb még pocaklakó. Együtt nőttek a vállalkozással, hihetetlennek tűnik, hogy szeptembertől már iskolába is megyünk az egyikükért. Izgalmas időszak jön, bár tulajdonképpen minden időszak az.

Az időmenedzsmentet valószínűleg minden vállalkozónak tanítani kellene (az érzelmi intelligencia mellett, persze :)). Nehéz jól egyensúlyozni a feladatok és a család között, mindig van még egy cikk, amit be kell fejezni, csak még egy e-mail, amit meg kell válaszolni, aztán azt vesszük észre, hogy elmúlt éjfél és még mindig dolgozunk. Azért igyekszünk letenni a munkát, és ebben is mindig van hová fejlődni. Figyelünk rá, hogy ha hétvégén nem vagyunk otthon a tréningek miatt, akkor hét közben legyen közös idő a gyerekekkel, vagy fordítva, ha esténként nem vagyunk otthon, akkor hétvégén több időt töltünk együtt. Szerencsére tudjuk egymást váltani, és ha esetleg mindkettőnkre máshol van szükség, a gyerekek remekül érzik magukat a pótnagyikkal.

A gyerekeink viszonya a vállalkozásunkkal (amit ők csak ponthu-nak neveznek) elég összetett. Van, hogy nagyon szeretik, és ők is tanfolyamokat szeretnének tartani, ha már nagyok lesznek, máskor azt mondják, hogy nem lesz gyerekük sem, mert a gyerekek nagyon sok figyelmet igényelnek. (Elvégre a gyerekek szülei azért járnak hozzánk tanfolyamokra, hogy jobb szülők legyenek.) Szerepelnek az online tanfolyamunk videóin, és számtalan példában hoztuk és hozzuk fel a saját történeteinket, hiszen csak olyat tanítunk, amit kipróbáltunk, és amiről láttuk, hogy működik. Örömmel vesznek részt mindenben, amiben szerepet kapnak, egyelőre nem tiltakoznak a szereplés ellen, ám igen valószínű, hogy eljön majd az a nap is. :) Nem törekszünk rá, hogy ennél komolyabb elköteleződést vállaljanak, persze ez a lehetőség is nyitva áll előttük, ám mindenek előtt kíváncsian várjuk, hogyan, hová, merre visz az útjuk.

A vállalkozás egy újabb, élethosszig tartó tanulási folyamat. Nekünk például hosszú időbe telt, amíg eljutottunk odáig, hogyne mi akarjunk mindent megcsinálni, és eljött az ideje, hogy átadjuk a feladataink egy részét, éppen azért, hogy mindaz, amit teszünk, még jobb legyen, és ne kelljen sok-sok apró feladat között szétforgácsolódnunk.
Egy csapat részeként néha olyan ötleteink is támadhatnak, amelyekre egyedül nem jutnánk.

Tapasztaljuk, hogy az érzelmi intelligencia készségek felismerése és alkalmazása hatékonyabbá és kiegyensúlyozottabbá tudja tenni nem csak a gyerekeket, de a szülőket, pedagógusokat, sőt a vállalokozókat és a céges vezetőket is. Ezért dolgozunk, hogy ezt minél többen megtapasztalják.

Hivatalos adatok:
Telefon: +36 20 957 3356
E-mail:  info@ertsunkszot.hu
Honlap: http://www.ertsunkszot.hu/
Facebook: http://www.facebook.com/ertsunkszo

Szeretnéd te is bemutatni saját családi vállalkozásodat? Küldd el nekünk a bemutatkozó leveled a Családinet felhívása alapján, részletek itt: Megjelenési lehetőség családi vállalkozásoknak és vállalkozó szülőknek

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja