SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Hiszti és dac

Skita Erika-Turáni Szabolcs [cikkei] - 2017-03-29
Miközben babából kisgyermekké cseperedik a gyermekünk, elindul az önállóság - néha rögös - útján is. Ami már maga lehet a probléma, hiszen, ha van akarata és elképzelése, akkor vannak napok, helyzetek, amikor csak úgy jó, ahogyan elképzelte. És küzdünk, magyarázunk, érvelünk, kimerülünk.
Hiszti és dac

Persze, amikor nem vagyunk éppen idő és egyéb nyomás alatt, elgondolkodunk: milyen jó, hogy a gyerekünk nem egy nyámnyila, hanem vannak elgondolásai. Amelyeket ugyan nem mindig tudunk kezelni, és itt merülnek fel a kérdések. Hogyan lehet ezt jól csinálni?

Melyikkel teszünk jót vagy rosszat? Ha ráhagyjuk – és már halljuk előre, hogy megkapjuk, a fejünkre nőtt a gyerek –, vagy ha szigorú korlátokat szabunk, amikből nem engedünk?

Nem meglepő módon a két szélsőség között vezet az arany középút. Lépjünk is rá gyorsan.

Van is erre egy jó saját példám. A kislányom reggelente kiválasztja, mit szeretne felvenni. Az, amit én javaslok, az esetek legnagyobb százalékában nem elég jó. :)

A fenti két nézőpont szerint ezek lehetnek a reakciók:

- Ez a gyerek el van kényeztetve, örüljön, hogy van mit felvennie. Én biztosan nem engedném, hogy reggel hisztit csapjon a ruhái miatt, majd én odakészítem neki, mit vehet fel! Vita nincs.

És a másik:
- Ugyan már, azt vesz fel, amit akar. Miért kellene nekem beleszólnom még ebbe is?

Az arany középút pedig:
- Örülök, hogy tudja, mit venne fel szívesen, hogy van elképzelése. Jó, hogy nem arra vár, hogy megmondjam neki, mit csináljon. Tetszik a kezdeményezőkészsége, még ha ez néha plusz időt is jelent, keresünk olyan megoldást, amibe ez is belefér, mert ezzel is tanul valamit.

A keretek persze adottak: télen nem veszünk fel ujjatlan ruhát, nyáron pedig eltesszük a pulóvert. Ezen belül azonban meghagyom a választási lehetőséget neki.

A reakciónkból a gyerekek is különböző üzenetet kapnak:

Az első esetben azt, hogy az ő véleménye nem számít, és csak akkor “jó”, ha követi az utasításokat.
A másodikban azt, hogy tulajdonképpen magára maradt a feladattal, és neki már elég nagynak kellene lennie, hogy megoldja a helyzetet, még ha nem is mindig érzi magát késznek rá.
A harmadik esetben pedig azt, hogy elismerik a képességeit, a szándékot az önálló döntéshozatalra (ami egyébként nem könnyű). Ám az is benne van, hogy ennek a szabadságnak megvannak a maga keretei, és nem lehet visszaélni vele.

A kislányom egy nyári reggelen kiválasztott egy ruhát magának, ami alá rövidnadrágot akart venni. Én felvetettem, hogy nagyon melege lesz a ruhában és a nadrágban együtt. Ezek hatására elbúcsúzott a ruhától, de a nadrág önmagában nem volt elég vonzó neki, (mivel másodállásban királylány).

Itt következett a gondolj-gondolj rész, nélkülem. Tettem egy javaslatot, az pedig nem nyerte el a tetszését, visszavonult hát a szobájába, kitalálni a megfelelő megoldást. Néhány perccel később hívott. Elmondta, hogy melyik ruhára gondolt, elővettük, és széles mosollyal az arcán vonult le reggelizni. Közben betartotta a felállított szabályokat: azokból a ruhákból választott, amelyek a szekrényében voltak. Sem az utazáshoz már elpakolt, sem a szennyesben lévő ruhák nem jöhettek szóba.

Természetesen ez nem játszódhat le így egy sietős reggelen, amikor sok labdával zsonglőrködünk egyszerre és még az idő is ellenünk van. Ezekre a helyzetekre csak nyugodt körülmények között lehet hosszú távon működőképes megoldást találni. A jó minta ugyanis megmarad, és hosszú hegyibeszéd helyett elég arra emlékeztetni, milyen remekül megoldotta a helyzetet néhány nappal ezelőtt. Lesz mihez nyúlnia, mert szerzett egy tapasztalatot, amit megismételhet.

A feszült helyzetekben sokkal nagyobb feladat jó megoldást találni. Ám mivel az ideges reggelek igen sok családban jelen vannak, érdemes rájuk felkészülni. Nyugodt körülmények között. A gyerekek pedig meghálálják a beléjük vetett bizalmat.

Hallgassunk a belső figyelmeztető hangra, ahelyett, hogy azt soroljuk, hogy mit nem lehet. Gondoljuk át, mielőtt elvágjuk az utat a reggeli döntések önállósága előtt, mert nincs rá idő. A keretek mindvégig nálunk vannak. Ám az önbizalmuk szempontjából is nagyon erős támogató hatása van, ha hagyjuk, hogy a játékszabályok szerint ők töltsék ki azokat a kereteket.

Ha szeretnél további ötleteket kapni, hogyan tudod empátiával és megfelelő kommunikációval elsimítani a nehéz helyzeteket, nézd meg, mit ajánlunk, kattints IDE!

Fotó: Donnie Ray Jones/flickr

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

Drámai ugrás 2024-ben: terjed a rendkívül fertőző szamárköhögés

A szamárköhögés (pertussis) egy rendkívül fertőző, bakteriális eredetű betegség, amelyet a Bordetella pertussis nevű baktérium okoz. Legfőképpen a légutakat érinti, és minden korosztályt veszélyeztet, de különösen a csecsemőkre jelent nagy kockázatot. Az elmúlt évekhez képest Magyarországon drámaian nőtt az esetek száma, így fontos, hogy minden szülő tisztában legyen a tünetekkel, a megelőzéssel és a kezelési lehetőségekkel.

A szerkesztő ajánlja