SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Miért nem hasonlít?

[cikkei] - 2004-02-18
Az egyik leggyakrabban előkerülő kérdés családtervezésnél, vagy csak úgy elgondolkodva egy csendes estén, hogy vajon milyen lesz a születendő gyerekem? Kire hasonlít majd? Örökli-e apósom génjeit, tehát akár alkoholista is lehet, vagy anyósom nyugalmát, apám szemeit vagy az én nagy orromat? Aztán megszületik a gyerek és látszólag nem hasonlít senkire.
Miért nem hasonlít?

Hogy lehet ez, miért nem látok semmit magamból benne, mikor én vagyok az anyja? - teszi fel magának a kérdést sok anyuka, látva a szomszéd gyerekét, aki kiköpött anyja  (még az a csúnya nagy anyajegy is pont ott van az arcán, ugyanazon a helyen).

Valamennyi élőlénynek megvan az a képessége, hogy fölös számban hozzon létre önmagához hasonló újabb egyedeket. Ezzel kiegyenlíti az állandó veszteségeket és biztosítja az egymást követő nemzedékek megszakítás nélküli láncolatát - ezt tudjuk, mert tanultunk biológiát és azt is tudjuk, hogy a szaporodás a soksejtű élőlények körében is rendszerint egyes sejtekkel történik. Ezeket a sejteket a szülői szervezetek hozzák létre és az utód belőlük fejlődik.

Ha azt mondom: mutáció, nem mindig az jut eszembe, amit valójában jelent, hanem esetleg egy olyan élőlény, amiket a fantasztikus filmekben látunk, valami korcs és rendellenes. Pedig a mutáció valójában a szaporítósejtek öröklődési tényezőiének spontán, véletlenszerűen bekövetkező megváltozásai. Ezeknek a tényezőknek az újrakombinálódása olyan újabb élőlény kialakulását is eredményezheti, amelynek szerveződése a már megváltozott alapterv szerint zajlik és amely - éppen ezért - a szülői szervezetek megfelelő bélyegeitől eltérő jellegeket is kifejleszt. Ez a megváltozott genetikai alapterv azonban nem csak az új élőlény testi sejtjeiben fejti ki hatását, hanem annak szaporító sejtjeiben is rögzül, és mint ilyen adódik tovább a következő nemzedékbe. Ez a magyarázat arra, miért nem hasonlít rám a saját gyerekem és arra is miért fedezek fel benne olyan tulajdonságokat, amelyek több generációval ezelőtt, mondjuk a dédszülőknél volt tapasztalható.

Lássuk, hogy is van ez, úgy általában:

Az öröklődési tényezők megváltozása következtében az új tulajdonságokat is hordozó élőlények életrevalóságát - a természetes kiválasztódás alapelve értelmében -, maga a környezet méri le. Mindazok az egyedek, amelyeknek a "létért való küzdelemben" előnyös tulajdonságaik vannak, kezdetét, vagy éppen alapját képezhetik annak az egyed fölötti (faji) szinten folytatandó törzsfejlődésnek, amellyel még akkor is számolnunk kell, ha az egyes nemzedékek léte újra meg újra egyes szaporító sejtekkel veszi kezdetét. Ha az élőlények nem szaporodnának, hanem halhatatlanok, örök életűek lennének, akkor nem lenne törzsfejlődés, evolúció. Az sem túl sokat segítene, ha születendő utódok genetikai kódjai csak a két szülő kódjainak kombinációja lenne, spontán változás, mutáció pedig nem létezne.

Ki van ez találva!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja