SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Vajon kinek a gyermeke a gyermekem?

Dr. Nagy Zsolt (PhD) [cikkei] - 2011-03-04
"Csak az anya biztos!" - többször találkoztam már ezzel a kijelentéssel a munkám során. "Doktor Úr, tud segíteni abban, hogy kié a gyerek?" Vannak esetek, amikor bizony ez egy nagyon fontos kérdés, mind az anya, mind a feltételezett édesapa esetében egyaránt. A genetika tudomány közel 30 éve képes erre a kérdésre egyértelmű választ adni.

A rokonsági genetikai vizsgálat alapját az képezi, hogy minden gyermek egy-egy teljes örökítő anyagot kap az édesanyjától és az édesapjától egyaránt.  Az apai örökítőanyag-mintázat egyedi, megkülönböztethető az anyáétól és más férfiakétól. Ebből a tudományos tényből kiindulva, ha összehasonlítjuk a gyermek örökítőanyag-mintázatát a feltételezett édesapáéval, akkor a rokonsági fok egyértelműen megállapítható pár nap alatt.

Csak a születés után!

drnagyzsoltA rokonsági genetikai vizsgálat elvégzéséhez sejtekre van szükség a vizsgált személyektől. A születést követően akár pár óra elteltével szájnyálkahártya-minta vehető a csecsemőtől és a feltételezett édesapától egyaránt.  Az édesanya mintája nem feltétlenül szükséges az apaság tényének megállapításához.  Az édesanya bevonásával teljesebb genetikai analízis végezhető el, de az apaság meghatározását lényegében nem befolyásolja. A szájnyálkahártya-mintavétel előnye, hogy fájdalommentes, bárhol és bármikor elvégezhető, szakértelmet nem igényel. A szájnyálkahártya-mintákból a genetikai laboratóriumban néhány nap alatt elvégzik a rokonsági vizsgálatot. A genetikai vizsgálatot lezáró leletből egyértelműen kiolvasható, hogy a gyermek apja valóban a vizsgált férfi-e.

Diszkréció

Véleményem szerint a rokonsági vizsgálat egy diszkrét szolgáltatás. Mivel számos kérdés felvetődik a vizsgálattal kapcsolatosan, ezért javasolt egy konzultáció megfontolása a génteszt kérése előtt. A vizsgálatot vezető genetikus szakembert köti a titoktartás, emiatt zárt ajtók között a vizsgálatot kérő személy nyugodtan el tudja mondani, milyen kérdésre keres választ. Sok esetben nehézséget okoz a szájnyálkahártya-mintavétel. A tanácsadás során átbeszélhetőek az alternatív mintavétel lehetőségei is (pl.hajszál, rágógumi, stb.). Néhány dolgot fontos előre átbeszélni a mintavétellel kapcsolatosan, hogy a laboratóriumba beküldött minta felhasználható legyen a vizsgálathoz.  

Honnan jöttünk?

Vannak bonyolult rokonsági vizsgálati esetek, melyekről általánosságban nehéz írni.  A legegyszerűbb eset, hogy a mintavétel megoldható a gyermeknél és az édesapánál egyaránt. Ha azonban ez valamiért nem elvégezhető, például a feltételezett édesapa időközben elhunyt, akkor az apa családjának bevonása szükséges a genetikai analízisbe. Ennek előzetes átbeszélése elengedhetetlen a vizsgálatkérés előtt. A XXI. században a rokonsági vizsgálatok már széles körben elérhetőek Magyarországon is. Egyrészt több magánlaboratórium vállal apasági vizsgálatokat, másrészt új hullámot képviselnek a családfakutatások, melyek során egyre gyakrabban használnak fel genetikai vizsgálati leleteket is.

Dr. Nagy Zsolt
genetikai szakértő
NAGY GÉN Diagnosztikai és Kutatási Kft.
www.nagygendiagnosztika.hu

Fotó: Monalisa: Jeans

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja