SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Egy új élet kezdete

[cikkei] - 2004-02-14
Az életünk nem a születéssel, hanem a fogantatással kezdődik. Ezt minden nő, aki hordott már szíve alatt gyermeket, csak megerősíteni tudja.

Már néhány nappal a megtermékenyülés után sokféle módon jelzi a szervezet, hogy valami új van folyamatban. Persze ezt többnyire nem vesszük észre. Csak amikor elmarad az első menzesz, jönnek a reggeli rosszullétek, a vérnyomásingadozásból eredő szédülések, gyengeségi rohamok. Megváltozunk: bizonyos ételeket, szagokat el sem tudunk viselni, fura étkezési szokások alakulhatnak ki.

De ezek átmeneti kellemetlenségek, nem is igazán fontosak, a terhesség félidejének elmúltával többnyire meg is szűnnek.

A várandós nő gondozásra jár, ahol rendszeres vér- és vizeletvizsgálatokkal ellenőrzik általános egészségi állapotát, ultrahang-vizsgálatokkal a baba fejlődését. Rendszeresen ellenőrzik a súlygyarapodást, életviteli és étrendi tanácsokkal, kiegészítő vitaminokkal látja el a kismamát a védőnő, és az orvos.

Nagyon fontos komolyan venni ezeket a tanácsadásokat, nem csak azért, mert elmulasztása esetén nem jár az anyasági és gyermekágyi támogatás. Sok esetben már a terhesség első harmadában kiszűrhető az esetleges eltérő fejlődés, öröklött vagy szerzett rendellenesség a magzatnál. Adott esetben a terhesség megszakítható, de a génsebészet fejlődésével ma már méhen blüli műtétek is megvalósíthatók. Persze ezek már speciális esetek. De mindenképp nagy segítséget jelent a későbbiekben, ha időben felismerhető valamely elváltozás, hisz a gyermek fejlődése szempontjából fontos, hogy már a születés után, a lehető legrövidebb időn bellül elkezdődjék a korrekciós fejlesztés, gyógyítás. Különösen hangsúlyos ez koraszülött vagy éretlen gyermek kapcsán. Koraszülött az a gyermek, aki a terhesség 28 - 37. hetében születik, többnyire igen kis súllyal, éretlennek a normál 38-40. hétre de kis súllyal 2500 gramm alatt / született gyermeket nevezik. Ők fokozottan veszélyeztetett gyermeknek minősülnek.

Minden gondozás és felügyelet mellett rendkívüli fontossággal bír, hogy ez az időszak az anya-gyermek kapcsolat első időszaka. Az anya lelkiállapota, életvitele nagy szerepet játszik a gyermek idegrendszeri fejlődésében / pl. van tudományos alapja a feltételezésnek, miszerint a terhesség alatti tartós stressz növeli a gyermek autizmusra való hajlamát/. A kiegyensúlyozott, tudatos mama már ebben az időszakban szoros kapcsolatban van gyermekével, beszélget vele, hanggal és hang nélkül egyaránt. A legtöbb nőnek ez annyira természetes, hogy észre sem veszi, fel sem fogja jelentőségét. A baba a 3. hónapban jól fejlett érzékszervekkel rendelkezik, idegpályái kiépültek, csak a látása fejletlen / természetesen /. Mivel a test 74-78 %-a víz, igen jól vezeti a hangot. A baba hallja az anya szívverését / ami pszichés terhelésre gyorsul! /, a mama hangját, s bár erősen szűrve, de a környezet zajai is eljutnak hozzá. Érzi a kéz simogatását a mama pociján! Érzékeli és igényli a biztonságot, a nyugalmat, a szeretetet! Beszélgessünk hát babánkkal, simogassuk meg sokszor, hallgassunk kellemes zenét, legyünk nyugodtak, kiegyensúlyozottak, tegyünk nagy sétákat friss levegőn, figyeljünk a táplálkozásra, legyen az változatos, tápláló, vitaminban és ásványi anyagokban gazdag. Ne dohányozzunk, ne fogyasszunk alkoholt, narkotikumokat. Ezek az anyagok rendkivüli mértékben károsítják a gyermek idegrendszerét!

Ugye mennyi mindent tehetünk a kicsi jövőjéért már az első hónapokban?

Amikor eltelt a 9 hónap, eljön a szülés ideje. Gyakran előfordul, hogy magabiztos, kiegyensúlyozott fiatal mamák ekkor vesztik el erejüket. Ebben az időszakban merül fel leggyakrabban a kérdés: "mi lesz, ha...?" Néhány adat megnyugtatásul: a szülések 82 %-a teljesen problémamentes, a gyermekek 93 %-a teljesen egészséges!

És ekkor jelentkezik a félelem magától a szüléstől, ami köztudottan fájdalmas lehet.

Kedves kismamák! Csak néhány dolog kapaszkodóul: a szülés élettani folyamat, nem feltétlenül fájdalmas, a félelmünk teszi azzá. De ha fáj is kissé...amikor felsír a kis jövevény, már el is felejtettük.

És végiggondolták már? Ha olyan szörnyű lenne a szülés, mint a híre, sikerült volna egyetlen pár embernek néhány ezer év alatt hatmilliárdnyira gyarapodni?

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja