Az oroszlán
A párosodás után 15-16 hétre a nőstény megfiadzik s ez alkalomra sűrű, védett helyet keres ki, egy itató közelében. Egyszerre 1-6 kölyök születik, de leggyakrabban 2-3. Nyitott szemmel jönnek a világra, kb. 33 cm hosszúak, de nincs még sem sörényük, sem farkbojtjuk. Testük puha, szürkés szőrrel fedett, fejük és lábaik fekete foltosak; oldaluk, farkuk fekete harántsávokat visel; hátuk közepén fekete csík fut végig. Az anya nagy szeretettel gondozza kölykeit s mintegy hat hónapig szoptatja; a táplálék megszerzésében a hím is segédkezik neki. A fekete foltok és csíkok azonban már az első évben eltűnnek, a másodikban egyforma fakó sárga szín jelenik meg, a sörény csak a harmadik évben nő ki.
A fiatal oroszlánok kezdetben gyámoltalanok. Csak a második hónapban kezdenek járni tanulni. Játékaikban bambák és esetlenek
Afrika legnagyobb ragadozója az oroszlán. A fejlett elefántot kivéve orrszarvút, vízilovat, a kelet-afrikai vadon minden vadját megtámadja. Ínséges időkben szívesen jár dögre. Vadászat közben teljesen csöndben marad, vagy csak időnként hallatja bömbölő morgását, ami közelről is távolinak tetszik. Hangja egy óriási macska nyávogásához hasonlít vagy mélyhangú morgás, ha pedig megijed, köhögésszerű hangot hallat. Az ordító oroszlán támadásától nem tartanak, mert csak akkor szokta a hangját hallatni, ha már jól lakott.
Fotó: Sniderman: Königlich
Közösségi hozzászólások: