Kirándulás költséghatékonyan?
Nem csak az állatkert szolgál látnivalókkal, nem csupán a vidámparkban lehet jól szórakozni, de a természetben tett látogatás is feledhetetlen élményt nyújthat. Ahhoz viszont, hogy a családi piknik ne váljon rémálommá, érdemes előre felkészülni, összekészíteni a szükséges felszerelést.
Mindenekelőtt ki kell választani a kirándulás helyszínét, hogy beszerezhessük a szükséges turistatérképet, megtervezhessük az eljutás módját és kikalkulálhassuk a túra időigényét. Amennyiben autóval utazunk, gondoskodjunk a gyermekek biztonságos utazását lehetővé tevő gyermekülésekről, de ne hagyjuk figyelmen kívül az ebek biztonságát se: ma már kapható számukra is a megfelelő rögzítést lehetővé tevő öv, vagy utaztathatjuk őket szállítóbokszban is. Tömegközlekedés igénybevételekor ne hagyjuk otthon a kedvezményes utazásra jogosító igazolványokat, illetve a kutyák érvényes oltását igazoló dokumentumot, illetve szájkosarat is vigyünk magunkkal.
De mi is szükséges a kirándulás tökéletessé tételéhez? A térkép, tájoló mellett biztosan szükségünk lesz szendvicsekre, üdítőre (ne vigyünk szénsavas italokat magunkkal), a gyerekeknek valami nassolni valóra is, lehetőleg gyümölcsre, tartalék meleg és vízhatlan ruhára, ragtapaszra, plédre, kullancs elleni védekezésre. Ha a kutya is csatlakozik a családi túrához, az ő kullancsmentes kirándulási lehetőségéről is gondoskodjunk és a biztonság kedvéért szereljünk a nyakörvére a nevünket és telefonszámunkat tartalmazó bilétát. A túra egész időtartama alatt figyeljünk a velünk lévő ebekre, ha nem hívhatóak be teljes biztonsággal, inkább ne engedjük őket el a pórázról! A kutya felügyeletébe bevonhatjuk a gyerekeket, hiszen számukra ez is egy játék, de egyben a feladattal hozzájárulunk ahhoz, hogy felelősen, figyelve kiránduljanak, ne pedig szerteszét szóródva, mint az üveggolyók, megnehezítve így a mi dolgunkat is és alaposan próbára téve az idegeinket.
A jelölt utat csak azok hagyják el, akik biztosan kezelik a térképet és tájolót, iránytűt, de gyermekekkel még ebben az esetben sem szerencsés, az avar alatt megbúvó kövek, egyenetlenségek balesetveszélyesek. Az út során tartsunk pihenőket, ismerkedjünk meg a minket körülvevő világgal: bogarakkal, növényekkel. Ehhez nem árt egy jó határozó könyvet is magunkkal vinni vagy fényképeket, rajzokat készíteni, hogy később ellenőrizni tudjuk, mit is láttunk valójában.
A gyermekek ruházatát, cipőjét ellenőrizzük az út során, hiszen a rengeteg inger között észre sem veszik, hogy leizzadtak vagy beázott a bakancsuk. A nap végén pedig alapos tisztálkodást követően, melybe a hajmosás is beletartozik, nézzük át magunkat, nehogy valahol kullancs rejtőzködjön.
Soha ne felejtsük el, hogy a kirándulást követően a gyerekeknek igénye van arra, hogy az élményeiket rendszerezhessék, elmondhassák, így tartsunk rajzolós, beszélgetős, fénykép nézegetős délutánokat, hogy az új ismeretek, emlékek elmélyülhessenek és tudássá válhassanak.
A túrát követően a kutyát is érdemes megfürdetni, hiszen a szőrében hazahozza számunkra az egész erdőt, s hiába ragaszkodnánk a kellemes avarillatú kutyához, ha közben falevél- és sárdarabok hullanak belőle mindenfelé. Kevesen tudják, hogy a kullancs által okozott babézia nevű fertőzésnél a kutya élete lehet a tét, de a 24 órán belül eltávolított élősködők még nem tudják a babéziáért felelős parazitát a kutya vérébe juttatni.
Ha mindennel végeztünk, igyunk meg egy pohár meleg italt és az izmainkból áradó fáradtsággal keveredett boldogságunk mámorában kezdjünk is neki a következő kirándulás szervezésének.
S ha egyedül nem szívesen indulnának útnak, csatlakozzanak a helyi természetbarát szervezetek valamelyik gyalogtúrájához vagy versenyéhez, illetve kutyás családok felkereshetik az egyes állatvédő szervezetek által szervezett kirándulásokat is.
www.tacskosos.hu
Közösségi hozzászólások: