SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Kutyák, akár az emberek

Kókai Kata [cikkei] - 2004-10-13
Bizony, amilyen a kutya, olyan a gazdája! Kedvencünk néha már-már kísértetiesen hasonlít ránk. Nevet, vagy éppen tunyán elterül a fotelban, már csak egy újság kéne a kezébe, és pont olyan lenne, mint a gazdája!

 

Unatkozó angol és amerikai kutatóktól már megszokhattuk a nem mindennapi felfedezéseket: egyes halfajok felveszik a postás öltözékének színét, s az aranyhal memóriája mindössze 2 másodpercnyi esemény „tárolására” alkalmas.

 

Jóízű nevetés, kutya módra

 

Ezúttal egy amerikai egyetem professzora, Marc Bekoff tett egy olyan felfedezést, mely a kutyatartók számára már eddig is természetes volt. Kutyáink képesek a nevetésre. Persze nem hangosan, és jóízűen nevetnek mint mi, emberek, de játék közben egy nem megszokott, rekedt hangot adnak ki, ami a kutyaszótárban a nevetésnek felel meg. Persze nincs is szükségük emberi nevetésre, hiszen mimikájuk a gazdi számára egyértelművé teszi a játék okozta boldogságot.

 

A kutyák is álmodnak

 

Hosszú ideje foglalkoztatja már e kérdés a gazdikat: vajon négylábú társaink álmodnak-e, s ha igen, akkor miről? Azt, hogy miről álmodnak kedvenceink, valószínűleg soha nem tudjuk meg. De egy biztos: ma már a tudomány is megerősíti, hogy az emberekhez hasonlóan képesek álmodni.

Kutyáink is gondolkoznak, emlékeznek, s feldolgozzák magukban a nap eseményeit, akárcsak az emberek. Emiatt az álom is fontos szerepet tölt be életükben. Ha sikerült megfigyelnünk abban a pár percben mikor végre elszundít, észrevehetjük a szem- és végtagok rángását. Ezt az agy elektromos aktivitásának változása okozza.

 

Kutyák gyógyító szerepben

 

Nemrég bemutattak egy kedves Chihuahua kutyát, aki elektromos kisautón rója Amerika kórházainak folyosóit, ezzel felvidítva a betegeket. A világ fejlettebb országaiban már nemcsak felfedezték az állatok gyógyító képességét, hanem ki is használták azt.

Egyes kórházakban már teljes jogú alkalmazottként kezelik őket. Angliában a PAT (állatterápia) mozgalom segítségével érték el, hogy a kedvencek személyesen is részt vehessenek a betegek gyógyításában. Mára több mint 10 000 olyan állatot regisztráltak, akik gazdájuk kíséretében rendszeresen meglátogatják a kórházi betegeket.

Bizonyított tény, hogy egy kutya simogatása akár 20 százalékkal csökkenti a vérnyomást. Olyan emberek is közel engedik magukhoz ebeinket, akiknek korábban problémájuk volt a beilleszkedéssel, vagy éppen képtelenek voltak kapcsolatot kialakítani már emberekkel.

Így tehát kutya és ember is boldog lehet: a négylábú kimondhatatlan sok szeretetet kap, az ember pedig felgyógyul.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja