SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Őssejttárolás: jelenlegi formájában értelmetlen?

Kercsó Dorottya [cikkei] - 2018-09-03
Miközben a szülők egy része nagyon komoly anyagi áldozatok árán veteti le gyermeke köldökzsinórvérét abban a reményben, hogy egy esetleges súlyos betegséget majd ezen a módon fognak tudni meggyógyítani, a szakemberek egy részének álláspontja szerint az eljárásnak jelenlegi formájában semmi értelme nincs. A Qubit cikke alapján.

A köldökzsinórvér nagyon fiatal sejteket, úgynevezett őssejteket tartalmaz. Ezek megfelelő környezetbe helyezve vérképző szervekké alakulhatnak, így általuk kezelhető nagyjából hatvanféle végzetes betegség: daganatok, vérképzőrendszeri rendellenességek, immun-és idegrendszeri zavarok, az anyagcsere megbetegedései.
 

Mindez azonban sajnos nem olcsó mulatság.

Hazánkban jelenleg magánintézmények foglalkoznak a köldökzsinórvér tárolásával. Alapszolgáltatásuk, amely magában foglalja a vér születéskor történő levételét és 20-25 évig történő tárolását, 340-400 ezer forintba kerül. A prémium csomag ára, amelynek keretében a köldökzsinórszövetet is tárolják 595-740 ezer forint.
 

Ennél is nagyobb probléma azonban az eljárással, hogy jelenlegi formájában gyakorlatilag hasznavehetetlen.

Uher Ferenc őssejtbiológus a Qubitnak elmondta: Egymillió beteg gyerekből talán egy ha van, akit lehet a saját őssejtjeivel gyógyítani.

A szakember ezt a következőképpen magyarázta: "A köldökzsinórvérben lévő őssejtek a vérképzőrendszer rendkívül fiatal sejtjei. Ez szinte kizárólag arra teszi őket alkalmassá, hogy probléma esetén képesek legyenek újraalkotni egykori »gazdájuk« vérében az összes sejtes alkotóelemet. Ezek nagyjából a sebgyógyulásban elengedhetetlenül fontos vérlemezkéktől az oxigént és a szén-dioxidot szállító vörösvérsejteken át az immunrendszer működésében kulcsszerepet játszó fehérvérsejtek különböző fajtájáig terjednek."
A vérképzőrendszeri zavarok különböző betegségekben – súlyos vérszegénységben, vérzékenységben vagy leukémiában – nyilvánulhatnak meg. Ennek kezelésére egyébként eddig is létezett már őssejtterápia: a több mint fél évszázada sikerrel alkalmazott csontvelő-átültetés.

A köldökzsinórvérnek a csontvelőhöz képest elvileg két előnye is van: egyrészt magasabb koncentrációban tartalmaz őssejteket, másrészt mindenki a saját őssejtjeit kapja, így – a donort igénylő csontvelőtranszplantációtól eltérően - nem kell tartani a kedvezőtlen immunreakciótól.
Csakhogy itt lép fel egy nagy probléma: a kisgyerekkori tumoros megbetegedések általában már magzati korban gyökeret vertek, ezért a saját őssejt nem fogja ezeket meggyógyítani!
 

E probléma kiküszöbölésére született meg az első "életmentő testvér", Adam Nash Amerikában, 2000-ben.

A kisfiú nővére, Molly, egy ritka, ám annál súlyosabb rendellenességtől, a Fanconi-vérszegénységtől szenvedett. Ez - amellett, hogy folyamatosan rontotta a kislány állapotát - hajlamossá tette a különböző ráktípusokra. Az ilyen betegségtől szenvedő kicsik ritkán érik meg a felnőttkort, a 35. születésnapjukat pedig már gyakorlatilag biztos, hogy nem ünnepelhetik meg. A szülők mesterséges megtermékenyítéssel hozattak létre több embriót, akik közül a genetikailag legoptimálisabbnak tartottat ültették be - így született Adam, akinek a köldökzsinórvéréből nyert őssejtekkel kezelték Mollyt. A küldetés azonban sajnos nem járt teljes sikerrel: a lány ma 24 éves, és bár életben van, folyamatos, súlyos egészségi problémákkal küszködik.

A köldökzsinórvér másik előnye - a benne található őssejtek magas koncentrációja - sem feltétlenül pozitívum. Igaz, hogy sűrűn vannak jelen ezek a sejtek, a mennyiségük azonban alacsony: legfeljebb a gyermek 10-11 éves koráig lehet elég. Ezért teljesen indokolatlan 25 évig tárolni őket.
 

Mindez azt jelentené tehát, hogy a köldökzsinórvér-terápia teljességgel haszontalan?

Erről szó sincs. Az ötlet tudományosan abszolút megalapozott, csak a kivitelezést kellene hatékonyabbá tenni. Uher Ferenc a legjobb megoldást egyfajta központ "bank"-ban látja, amely nagyjából az Országos Vérellátóhoz hasonló elven működne: ott tárolnák a mintákat, és szükség esetén bárki hozzáférhetne a számára leginkább megfelelőhöz. Ha ez megvalósulna, valóban forradalmi változás állhatna be a daganatos gyermekek gyógyításában.

Indexkép: pixabaySanjasy

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja