SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mit NE tegyünk a használt pelenkával?

Faragó Tamás [cikkei] - 2018-08-24
Gondolnád, hogy egy gyermek élete során átlagosan 5000 pelenkát használ el, s mindez 550 év alatt bomlik le? Mi mást választhatunk az eldobható pelenka helyett? Ha mégis a leginkább környezetszennyező - s ezzel együtt a legnépszerűbb és legkényelmesebb - változat mellett döntünk, egy dologra figyeljünk oda: a használt pelenka mindig a kukában, szemetesben végezze.

Az idők változnak, a pelenkák is haladnak a korral, a választék is nagyobb. Egyvalami nem változott azonban: a produktum, amitől babánk naponta többször is megszabadul.


Eldobható?

Az eldobható pelenka rendkívül kényelmes: ha "letudta" a funkcióját, lekapjuk a gyerekről, popsitörlővel tisztára töröljük a fenekét, ráadunk egy másik pelenkát, majd a használtat összecsomagoljuk, majd irány - jó esetben - a kuka. Az eldobható pelenka más szempontból is praktikus: tépőzára van, különféle méretben és minőségben is kapható, és az internetes fórumokon való kérdezősködés/tájékozódás/tapasztalatcsere után kétséget kizáróan a babánknak legmegfelelőbbet választhatjuk ki. Még bugyipelenkát is vehetünk, sőt, olyat is, amivel vízbe is mehet a gyerek. 
Egyszóval minden amellett szól(na), hogy életünk megkönnyítése céljából ezt használjuk.

A környezetvédők most minden bizonnyal felhördülnek, ugyanis egy gyerek attól a naptól kezdve, hogy megszületik és néhány éves korában szobatisztává válik, átlagosan 5.000 darab pelenkát használ el; ez egy-másfél tonna szemetet jelent minden egyes gyereknél, plusz a popsitörlő kendők - nem beszélve arról, hogy körülbelül 550 év kell ahhoz, hogy lebomoljon, és jelenleg az újrahasznosítása nem megoldott.


Lebomló pelenkák

Van azonban alternatíva: léteznek már biológiailag lebomló pelenkák is. Ezeknek az az előnyük - azon túl, hogy néhány hónap alatt teljesen lebomlanak -, hogy még az allergén összetevők alapján is szelektálhatunk, hogy esetlegesen érzékeny bőrű babánknak melyiket vegyük meg.


A legjobb választás mégis a textil

A legtöbbet azonban akkor teszünk a környezetünkért, ha textilpelenkát használunk. Ellenérvként azt szokták felhozni, hogy a mosáshoz viszont áramot, vizet és mosószert használunk, amivel szintén terheljük a környezetet - de egyrészt anyagilag még akkor is sokkal jobban járunk, ha mosógépet használunk a textilpelenkák tisztítására, másrészt nem kell feltétlenül ezeket mosógépben mosni: például pisi esetén bőven elég, ha fertőtlenítőszeres vízben való, kb. fél óra áztatás után kiöblítjük és vasalás után - ami szintén hatásos fegyver a baktréiumok ellen - már mehet is a "dolgára".

Olvass tovább ezek előnyeiről és hátrányairól: Textilpelenkák - pro és kontra

De bármilyen pelenka mellett döntünk is, a legfontosabb az, hogy gondoljunk arra: a gyerekünk is ezen a bolygón fog felnőni, és sem neki, sem a környezetének nem lesz mindegy, hogy hány használt pelenkát lát ott, ahol annak nem kéne lennie.

Indexkép: Saulo_Prata

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja