SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Tények és tévhitek az őssejtekről

Családinet [cikkei] - 2017-10-19
A várandós kismamák minden gondolata a születendő gyermekük körül forog. Minden szülő leghőbb vágya, hogy egészséges, szép babája szülessen, hogy mindent előteremtsenek, amit csak meg tudnak adni a kis jövevénynek, s hogy biztonságban felnevelhessék a gyermeküket. Ebben a várakozással teli időszakban sokakban felmerül az őssejt levételének és eltárolásának kérdése is. Fontosnak tartottunk egy rövid tájékoztatót közreadni a témáról.

Mi az az őssejt?

Az őssejtek olyan folyamatosan osztódó sejtformák, amelyek még nem specializálódtak, ezért a későbbiekben pótolhatják a károsodott vagy kóros állapotú sejteket.


Őssejtkezelés - a jövő zenéje?

Az őssejtkezelést egyes akut és krónikus vérképző eredetű betegségek gyógyítására már évtizedek óta alkalmazzák a nagy világban és hazánkban is. Az őssejt transzplantáció tehát nem egy misztikus csodaszer, hanem ma már rutin beavatkozás, amit Magyarországon jelenleg öt állami kórházban végeznek, és az őssejt transzplantációk költségét az Országos Egészség Pénztár finanszírozza.

Az EuroStemCell őssejtkutatással foglalkozó szervezet tanulmánya szerint évente több mint 40 000 embert gyógyítanak Európában hasonló technológiával.


Mire jó az őssejt?

Köldökzsinórvér:

Az újszülött köldökzsinór vérében található hemopoetikus (vérképző) őssejtekkel az orvostudomány jelenlegi állása szerint több mint 80 betegséget lehet gyógyítani, köztük a leukémiát, vérképzési zavarokat, valamint az immunrendszer működési zavarait, és olyan gyermekkori rákbetegségeket, mint például az Ewing szarkóma vagy neuroblasztoma. 


Ki használhatja fel az őssejtet?

A vérképző őssejtek beültetéséhez szöveti összeférés szükséges a beültetni kívánt sejtek és a befogadó szervezet között. Ez az összeférés (egyezés) a saját minta beültetése esetén természetesen 100 %.

A saját felhasználáson túl, családon belül az édestestvérek között van rá leginkább esély, hogy megvan a szükséges szöveti összeférés. Édestestvérek között a felhasználás lehetőségének az esélye körülbelül 80 %, és a sejtek beépülése, tehát maga a terápia is rendkívül eredményes.
 

Hogyan gyűjtik az őssejtet?

A köldökzsinórvér levétele gyors és egyszerű eljárás, amit a szülészorvos vagy szülésznő végez a baba megszületése után, a pulzáló köldökzsinórból. Nincs semmilyen kockázata vagy káros hatása sem a babára, sem az anyára nézve.
 

Meddig tárolható a köldökzsinórvér?

A mintákat egy speciális mélyfagyasztásos technológiával, folyékony nitrogén gőzterében tárolják, és ezen a rendkívül alacsony hőmérsékleten a sejtek anyagcseréje annyira lelassul, hogy bár az idő telik, gyakorlatilag nem öregszenek. Ennek köszönhetően elméletileg korlátlan ideig tárolhatóak, amit viszont biztosan tudunk, hogy az őssejtek több mint 25 év tárolás után is felhasználhatóak, mert eddig ez volt a leghosszabb idő, ami után egy mintát sikeresen felhasználtak. 


 

Mire elég egy újszülött babától gyűjtött őssejt minta?

A születéskor gyűjtött köldökzsinórvér mennyisége változó, és sok körülmény befolyásolja. Ebből kifolyólag az is teljesen változó, hogy egy adott minta egy felnőtt, vagy esetleg csak egy gyermek számára lesz elegendő. Azt, hogy egy transzplantációhoz mennyi mintára (hány millió sejtre) van szükség, a beteg testtömege és a betegség fajtája, stádiuma határozza meg. Az átlag mennyiség általánosságban egy 50 kg körüli embernek elegendő, de ennél van kisebb minta, ami mondjuk csak egy 30 kg-os gyermeknek elég, és a minták kb. 25%-a annyi vérképző őssejtet tartalmaz, ami akár egy 80 kg-os felnőttnek is megfelelő.

Sőt, a köldökzsinórvér gyűjtését követően lehetőség van a placentában maradó vér kinyerésére is, amely szintén értékes vérképző őssejteket tartalmaz, és amelynek gyűjtése jelentősen növelheti a köldökzsinórvér terápiás értékét és kiszélesítheti a minta felhasználhatóságát.

Köldökzsinór szövet:

Az őssejtkutatás az orvostudomány egyik legdinamikusabban fejlődő területe. A köldökzsinórvér mellett – amit eddig tárgyaltunk - ma már van lehetőség a köldökzsinór gyűjtésére, és az abból kinyerhető mesenchymalis (szöveti) őssejtek tárolására és felhasználására is.

A szöveti őssejtek egészen más területen használhatóak, ilyen például a porckopások kezelése, vagy a regeneratív orvoslás egyéb területei, de a fejlődő technológia és az aktuális kutatások révén olyan területeken feszegetik az őssejtek hatékonyságát, mint a cukorbetegség, szív- és érrendszeri kórállapotok, bőr- és látássérülések vagy a daganatos betegségek egyes fajtái. 


A köldökzsinórvér tárolása - Túl drága?

Magyarországon 15 éve van lehetőség a köldökzsinórvér eltárolására családi bankban. Hazánkban évente megközelítőleg 90.000 szülés zajlik, de a szüléseknek csupán 6-7%-a végződik köldökzsinór­vér gyűjtéssel.

A gyűjtés elmaradásának oka többnyire a tájékoztatás hiánya, vagy ami még rosszabb: a téves információk.

A köztudatban többnyire még mindig az van jelen, hogy az őssejt levétel és tárolás nagyon drága, ezért csak kevesen engedhetik meg maguknak.

Ezzel szemben ma már nagyon sokféle elérhető lehetőség van, részletfizetés, egészségpénztári elszámolás, és azt is kevesen tudják, hogy nem csak hosszú távú szerződésekben lehet gondolkodni, hanem akár évenkénti tároltatásra is van mód, így egyáltalán nem több-százezer forintos kiadásról van szó. Ha ma, egy magyar család szeretne gondoskodni születendő kisbabája őssejtjeinek az eltárolásáról, szinte biztosan lehet találni egy számukra kényelmesen kivitelezhető konstrukciót.

Ezen kívül a hazai KRIO Intézet családi őssejt bank, "A rák gyógyításáért" családi programjának köszönhetően ingyenes őssejt tárolást biztosít olyan családok számára, ahol a születendő gyermek idősebb testvére valamilyen vérképzőrendszeri vagy nyirokrendszeri daganatos betegsége kezelhető őssejtekkel. 

Ami tehát az őssejtlevétellel kapcsolatban biztosan elmondható, hogy ez egy egyszeri, soha vissza nem térő alkalom, ezért kiemelten fontos részletesebben tájékozódni, majd a valódi, releváns információk alapján döntést hozni, hiszen ez a döntés - szóljon akár az eltárolás mellett vagy ellen - egy életre szól.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja