SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mire jó az őssejt?

Kókai Kata [cikkei] - 2005-05-19
Őssejt a sajtó tükrében: a szenzációkeltés érdekében nem mindig valós információk kerültek napvilágra. Sokan úgy gondolják, az őssejt csak az adományozón segíthet, és bármilyen betegségre gyógyírt jelent.

Hogy valóban hasznos-e az őssejt, s egyáltalán milyen területeken nyújthat segítséget, azt nem a bulvárlapok sorai közt érdemes keresgélni. Hazánkban is voltak botrányok és tiltások, álhírek, szenzációkeltések. A jövő gyógymódjának tartott sejtterápia alapvető "kelléke" az őssejt, mely különböző szöveti típusú sejtekké képes átalakulni. Ennek következtében számtalan betegségben segítséget nyújthat; immunhiányos- és anyagcsere betegségek, valamint rosszindulatú daganatok kezelésében is hatékony lehet.

Az őssejtek akár idegsejtekké is képesek átalakulni, mely nagy előrelépést jelenthetne a Parkinson kórban szenvedő betegek kezelésében, de akár az agyvérzés által okozott károsodás, s az Alzheimer kór is legyőzhetővé válna. Külföldön több lehetőség is adódik a gyermekektől levett köldökzsinór-vér tárolására.

Amennyiben anyagi lehetőségeik nem engedik meg, hogy magáncégek segítségét igénybe vegyék, egy nemzetközi tárolóban kaphatnak helyet, így azonban kizárólagos felhasználói jogukat elveszítik, mindig az éppen rászorulóknak adják a megfelelő őssejteket. Hátránya, hogy szükség esetén talán nem jutnak hozzá. Hazánkban magán őssejt bankokban is elhelyezhetjük a köldökzsinór vért. Ezért elég borsos árat kell fizetni a megrendelőnek, egyszeri költségként több, mint százezer forintot, majd havi több mint tízezer forintot, egy éven át, mely 20 éves tárolási költséget fedez. Sajnos ezt nem minden szülő veheti igénybe, így egyelőre a "kiváltságosok" osztályrésze. (Tegyük hozzá, hogy az emberi élet minden összegnél többet ér...)

Fontos eloszlatni a tévhitet, hogy egyedül az újszülött köldökzsinórvérből nyerhető őssejt. Az őssejtek minden felnőtt ember szervezetében megtalálhatók, kinyerhetők a vérből és a csontvelőből is. Tény, hogy a nem veleszületett betegséggel világra jött egészséges csecsemő vére még "tiszta", tehát fertőzésektől mentes, és jóval egyszerűbb a későbbi használata, mint a felnőttkorban, megpróbáltatások árán szerzett őssejté. De nem csupán a minőség, a mennyiség is fontos szempont. A köldökzsinórvér sem korlátlan mennyiségű, és nem kizárólag őssejteket tartalmaz. Mivel csak csekély mennyiségű őssejt nyerhető belőle, leginkább a gyermekek számára nyújthat segítséget.

További tévhit, hogy csak maga az adományozó használhatja fel őssejtjeit, hiszen csak számára jelenthet gyógymódot. 1988 óta több ezer hasonló beavatkozást végeztek, s az esetek nagy részében a donor nem maga a páciens volt, sőt, akár teljesen idegen emberektől is kaphatta az életmentő szert. Tehát a vérátömlesztéshez hasonlóan az őssejtjeinkkel nem kizárólag magunkon segíthetünk, hanem donorként más embereken is. Előfordulhat, hogy egyes betegek őssejtjei alapvetően tartalmaznak hibás géneket, betegségeket, így a saját őssejttel való kezeléssel ezek visszaültethetnénk. Ha más, egészséges donortól kapjuk az őssejtet, nagyobb az esély a gyógyulásra, és mindenféle "mellékhatás" elkerülésére.

Az őssejtekkel történő gyógyítás ma már több évtizedes fogalom, mégis csupán az ezzel kapcsolatos szenzációk jutnak el hozzánk. Egyenlőre nem tekinthetjük csodaszernek, de lehetőséget ad egy új gyógymódra, mely sokszor életeket menthet meg.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja