SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Pelus suli

Kókai Kata [cikkei] - 2006-01-05
Örök kérdés, hogyan vegyük egyszerre figyelembe a baba és a környezet érdekeit úgy, hogy közben pénztárcánk tartalma se tűnjön el egy nap alatt.

Ma már számtalan szemszögből vizsgálhatjuk a pelenkákat; lehet eldobható, vagy mosható, lehet nadrág- vagy textilpelenka, számtalanféle fedőréteggel vagy balzsammal, hogy óvja a picik érzékeny bőrét. Ma legtöbben az eldobható pelenkákat használják, hiszen ezek könnyen cserélhetők, nincs szükség semmilyen külön előkészületre; mosásra, vasalásra. Emellett bizonyos tekintetben olcsóbb, mint a textilpelenka, hiszen a hagyományos pamut pelust állandóan mosni kell, lehetőleg minél kímélőbb mosószerrel, ami plusz költséget jelent. A ma már nagyon népszerű babaúszásnak köszönhetően egy újfajta pelenkatípus is kialakult, ez az úszópelenka, mely nagyszerű találmány babaúszás és strandolás során is.

Főként utazás, rokonlátogatás, vagy hosszabb távollét esetén hasznos az eldobható pelenka, hiszen használata gyors, egyszerű, és ráadásul eldobható. A pelenka célja, hogy minél jobban beszívja a nedvességet, de a baba bőrében se tegyen kárt. Bármilyen pelenkát is válasszon a szülő, fontos, hogy lehetőség szerint időben le legyen cserélve. Törlőkendők esetében sem érdemes a legdrágább, balzsamos változatot választani, hiszen a szappanos vizes lemosás után legtöbben egyébként is használnak babakrémet.


Természetesen minden szülő a legjobbat szeretné megadni gyermekének, de nem mindig a legdrágább a legjobb. Számtalan drága és modern termék tartalmazhat káros anyagokat, ezek listáját a WHO és környezetvédő oldalak közzé teszik. Egyes felmérések szerint egyetlen gyermek összesen 5-6 ezer pelenkát használ el, mely később a szeméttelepekre kerül, ahol bomlástermékeként metán keletkezik. Az eldobható pelenkák külső rétege műanyagból, belső része pedig pamutszerű anyagból áll, melynek belsejében fából nyert nedvszívó anyag található. Maga a pelenkák gyártása is környezeti rombolással jár, s lebomlásuk is károsítja a természetet.

A külső, műanyag réteg mintegy üvegházba zárja a baba testét, s bár biztosítja a meleget, ha már nem tiszta, jó táptalaja lehet a gombáknak és bőrbetegségeknek. Ezért nagyon fontos az eldobható pelenkák megfelelő időnkénti cseréje. Ahhoz, hogy a szülő gyermekét is megóvja, ugyanakkor ne tegye tönkre a környezetet, mely gyermeke további életéhez is elengedhetetlen, kompromisszumra van szükség.

A több tonnányi bomló pelenka, és a kiirtott fák mennyisége is csökkenthető lenne, ha a szülők kompromisszumot kötnének. A textilpelenkák, illetve a mosható nadrágpelenkák is megoldást jelenthetnének. A textilpelenka otthoni használata, főleg nyáron, megelőzhetné a baba bőrének irritációját, és csökkentené a természetre káros anyagok mennyiségét is. Utazáskor, hosszabb távollét esetén pedig az eldobható pelenkák biztosítanák a kényelmet. Hasonlóképpen meg lehetne kímélni a baba bőrét a fölösleges vegyszerektől, ha legalább otthon a szappanos lemosást, majd egyszerű krémezést választják a szülők a drága, illatosított törlőkendők helyett.

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

A herecsavarodás okai, tünetei és kezelése - az újszülöttek és a kamaszok nagyobb veszélyben vannak

A herecsavarodás (heretorzió vagy torsio testis) egy ritka, de súlyos állapot, amely leginkább újszülötteknél és a serdülés korai szakaszában járó fiúknál fordul elő, de bármely életkorban kialakulhat. A probléma a herekocsány megcsavarodásával jár, amely a herék vérellátását gátolja. Ez kezelés nélkül a here elhalásához is vezethet.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja