SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

Mikortól ülhet gyermekünk?

Fenyvesi Ildikó [cikkei] - 2014-02-12
Nagyon sok szülő gondolkodik ezen, mikor az látja, hogy 3-4 hónapos csemetéje az Ő kezébe kapaszkodva felhúzza magát ülésbe. Ne tévesszen meg minket, ez még nem azt jelenti, hogy elég erős a gerinc körüli izomzata ahhoz, hogy ülő helyzetben legyen.

Ha nagyon röviden kell válaszolni, akkor azt mondanám, hogy ameddig magától nem ül, ne ültessük úgy, hogy semmilyen támasza nincs a gerincének.

Fontos tudni, hogy a gerinc és körülötte lévő izomzat a mozgásfejlődés során erősödik és alakul ki!

Mikor egy baba megszületik még nincsenek gerinc görbületei, tulajdonképpen egyenesnek mondható a gerinc vonala. A hason fekvés és a fej emelése alakítja ki a nyaki homorulat ívét, majd amikor kinyomja magát a karjain, akkor alakul ki a deréktáji homorulat íve. A háti szakasz a bordák erősödésével veszi fel a domború ívét. A kúszás, mászás, forgás pedig az izomzatot erősíti, a későbbi felegyenesedéshez. Tehát ebből láthatjuk, hogy az üléshez mennyi mindent meg kell tanulnia a gerincének és az izomzatának mielőtt függőleges testhelyzetbe kerül. Saját maguktól általában 8-10 hónapos koruk körül tanulnak meg ülni a gyermekek, miután a négykézláb mászást elsajátították, de ilyenkor már egyéni eltérések előfordulnak.

Természetesen a babák nagyon szeretnek függőlegesben lenni, főleg valakinek a kezében, mert így sokkal jobban tudják szemlélni az őket körülvevő világot.
    
Ha korán ültetjük őket, akkor később (nem csecsemő korában) a következő deformitások alakulhatnak ki: gerincferdülés, hanyag tartás minden formája, aszimmetrikus izomzat, medence elváltozások... Tehát minden olyan betegség, melyek a gerinc statikai problémájával járnak.

Hogyan tudjuk egészségesen ültetni gyermekünket?

  • Babakocsi: ne legyen nagyon megemelve a fejrész, inkább csak egy pici lejtést adjunk, ha mindenképpen kifelé nézelődne a csemete.
  • Autós hordozó: ma már nagyon fejlettek, vannak betétek, melyek egészen újszülött kortól alkalmazhatók és kényelmes helyzetben tartják a babát.
  • Hordozókendő: itt a kendő és az anyuka testhelyzete tartja babát, teljesen megfelelő támaszt nyújt.

Általánosságban elmondható, hogy ameddig nem tud magától fölülni, mindenképpen olyan eszközt válasszunk, ami megtámasztja a gerincet és nem a gyermeknek kell tartania a súlyát.

Tornáztatni, erősíteni persze lehet, és ha nagyon igyekszik felhúzni magát ülésbe, akkor néha játszhatunk vele ilyet, de ne hagyjuk, hogy így maradjon sokáig és támasszuk meg a hátát. Ha már mászik, de nem ül, ne siettessük, előfordul, hogy csak később ülnek, mint állnak, az mégiscsak egy izgalmasabb helyzet, mint az ülés.

Játsszunk sokat és érezzük jól magunkat!

Fotó: Depositphotos.com

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Újévi fogadalom: 2025-ben ne hagyjuk ki a „nagyrutin” vizsgálatot!

Huszonegy éves kor fölött rizikófaktorok, tünetek hiányában legalább öt évente, krónikus betegség, idős életkor esetén évente javasolt a laborvizsgálat, amely fényt deríthet a tartós fáradékonyság, sápadtság, szem alatti sötét karikák, ingerlékenység, hajhullás, gyors hízás vagy fogyás, haspuffadás, bőrproblémák, véres vizelet vagy széklet hátterében húzódó problémákra is. Mindez azért fontos, mert az időben felfedezett betegségek, nagyobb hatékonysággal gyógyíthatók - mondja dr. Torzsa Péter, a Semmelweis Egyetem Családorvosi Tanszékének vezetője.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja