SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

17 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

17 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Milyen színű is a kisbaba szeme? Akár hisszük, akár nem, ezt egészen az első születésnapjáig nem lehet biztosan tudni. A legtöbb fehérbőrű kisbaba palaszürke vagy sötétkék színű szemekkel születik, amíg az ázsiai származású és fekete bőrű kisbabák nagy részének sötétbarna szemei vannak. Bár a sötét szín állandó, a világos szemekben folyamatosan nőni fog a pigment tartalom legalább 3-6 hónapon át, de akár még tovább is. Azok a szürke szemek lehet, hogy szürkék is maradnak, esetleg kékké, mogyoró barnává vagy sötétbarnává változhatnak.
Az első hat hónapban a haj is hasonló változásokon megy keresztül, ami a színét és anyagát illeti. Sok fehér kisbabának az összes haja kihullik, majd helyébe új tincsek nőnek, amelyeknek már teljesen más lesz az anyaga, néha a színe is. A színes bőrű kisbabák, akik puha, göndör hajjal születtek, meglehet, hogy később drótszerű, hullámos fejszőrzettel fognak rendelkezni. Nincsen kielégítő magyarázat az újszülöttek hajszínének változására, szóval ne rettenjünk meg, ha kisbaba barnáról szőkére változik (vagy fordítva) - mert ez teljesen normális jelenség. Emellett, mivel a hátán fekszik, a tarkó táján kis kopasz folt is kialakulhat, de ez idővel magától eltűnik. Nem megfelelő D vitamin ellátottság esetén lapos lehet a tarkótáj, de a születéskor észlelt csúcsos fej ilyenkorra már teljesen eltűnik.
 

Szociális fejlődés

A negyedik hónap környékén az apróság már sokkal jobban elbeszélget testvéreivel, mint, mondjuk, egy hónappal korábban. Ragaszkodása a családtagokhoz gyorsan kifejlődik. Ennek eredményeképp az idősebb gyerekek is talán jobban fogják élvezni, hogy van egy kisbaba a családban, szeretetteljes ragaszkodással reagálnak, mikor az apróság rájuk mosolyog, és csak nekik gőgicsél. Hogy tápláljuk ezt a bimbózó kapcsolatot, a lehető legtöbbet legyünk kettesben a nagyobbakkal, esetleg még bébiszittert is hívhatunk heti pár órára, aki vigyáz a kisbabára, amíg mi valami különlegeset tervezünk a többieknek. Tiszteljük a nagyobbak magánszféráját, ne engedjük, hogy a kisbaba „ámokfutást”  rendezzen az ő szobájukban, és tönkre tegye a játékaikat.
 

Intellektuális fejlődés

A kisbaba már felismer minden hangot, amely az anyanyelvéhez tartozik, és készen áll, hogy saját maga is kiejtsen néhányat. Magánhangzókkal kezdi, újra és újra megismétli őket akár 15 percen át más és más hangszínen és hangmagasságban. Ugyanakkor a körülötte lévők száját és arcát is figyeli, magába szívja, hogyan alakulnak a különböző hangok szótagokká, szavakká és mondatokká.
A következő pár hónap során a kisbaba gügyögése egyre összetettebbé válik, ahogy megtanulja beépíteni az általa hallott ritmust. Lehet, hogy hirtelen teljesen változatos hangokkal áll elő, vagy napokig kísérletezik eggyel, mielőtt átvált a másikra. Segítsük azzal, hogy hangokat ismétlünk neki, illetve mutassunk egyszerű szavakat, például „alma”, „baba”, „mama” és „apa”.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja