SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

18 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

18 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ha eddig egyedül hagytuk az ágyon, a kanapén vagy az asztalon a kisbabát, hadd rugdalóddzon, játszadozzon egymagában, akkor ezentúl különösen figyeljünk rá. Bármelyik pillanatban átfordulhat hasról hátra, ha eddig még nem tette meg. Továbbá, amíg a kisbabák egy része megelégszik azzal, hogy hébe-hóba próbaképpen egyet fordul, mások forgószélként süvítenek, azaz könnyen és szempillantás alatt képesek nagyobb távolságokat is lenyomni (például egy extra méretű ágyat széltében). Számos szülőhöz már a puszta tudat, hogy a korábban oly mozdulatlan gyermek démoni sebességre kapcsolt, egy rémisztő puffanással jut el, amikor is a gyerek leesik a földre. A biztonság kedvéért jobb, ha a kisgyermek, mikor már kézzel fel tudja nyomni a mellkasát, illetve ringatni tudja magát hason (ami a hanyatt fordulás előjele), a padlószőnyegen, vagy játszó szőnyegen játszik.
 

Szociális fejlődés

Bár még túl korai, hogy az idegenekkel szemben bizalmatlan legyen az apróság, észrevehetjük, hogy egyre válogatósabb lett, ami a társaság összetételét illeti. Minket felismer, és erősen kötődik is hozzánk, illetve azokhoz, akik gyakran vigyáznak rá, másokkal kapcsolatban pedig kíváncsi, de ugyanakkor tartózkodóbb is. Mikor idegennel találkozik, sokáig tanulmányozza az arcát, mielőtt megengedne felé egy mosolyt. Viszont mikor megnyugodott, elbűvölően viselkedik, bemutatja új tudományát, és boldogan gőgicsél új barátjának.
 

Intellektuális fejlődés

Ez az az időszak, mikor a kisbaba intellektuálisan új felfedezést tesz, amely sokkal messzebbre is mutat: rájön, hogy a tárgyak akkor is léteznek, mikor ő már nem látja őket. Ez a fejlődés - amit a szakemberek tárgyállandóságnak hívnak - eredményezi azt, hogy már máshogy néznek a világra. Ahelyett, hogy azt hinnék, hogy eltűnünk, valahányszor elhagyjuk a szobát (majd később anya teljesen új kiadásban ismét megjelenik), most már megérti, hogy valahova elmentünk, de hívásra visszajövünk.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja