SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

16 hetes (3 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

16 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A baba már felemeli a fejét, hason fekve támaszkodik (azért ne gondoljuk, hogy fekvőtámaszt látunk tőle!) - egyre hosszabb ideig bírja tartani magát -, átfordul az oldalára, sőt néha sikerül a hasáról a hátára fordulnia, vagy fordítva (nem jellemző még, hogy oda-vissza forogjon). Ha ölünkbe vesszük, már próbál felülni, de még nem megy neki. Ne is erőltessük, hadd erősödjenek az izmai, csontjai! Boldogan figyeli az egyre inkább kitárulkozó világot, mert többet lát belőle, mint fekvő helyzetben.
Kezével már nyúl a játékok után. Sőt, nekünk is integet a karjaival, hogy vegyük fel!
Háton fekve már mozog keze lába, szájába vesz mindent, még a lábát is.
 

Szociális fejlődés

A zene még a legádázabb szörnyeteget is megnyugtatja, és a síró-rívó kisbabánál nehéz elképzelni vadabb bestiát. A gyermekeket bármelyik életkorban lecsillapítja a zene, és a tanulmányok szerint azok a kisbabák, akiknek énekeltek a korai szakaszban, valamennyivel korábban kezdenek el beszélni és olvasni, mint a többiek. Ebben az életkorban, az éneklés mellett, a zenélő lengő tárgyak és a zenedobozok végtelen lehetősége mindig elkápráztatják a kicsiket.
Nagyszerű játék lehet, ha a zenei hangok hallgatását - például csengő, zongora, zenélő óra - saját ismétlésekkel ötvözzük. Mutassuk a kisbabának, hogyan rázzuk a csengőt, vagy különböző kulcsokkal adjunk ki eltérő hangokat. Néhány kisbaba akusztikailag érzékeny, és majdnem abszolút hallással tud ismételni hangokat. Az észlelésnek és a hangkibocsátásnak ez a fajta kombinációja lehet az alapja a jó zenei készségeknek, tehát mindenképpen bátorítsuk a kis Mozartot, ha van tehetsége.
 

Intellektuális fejlődés

Ahogy a gyerek egyre többet játszik egyedül, játékai közül különösen ragaszkodhat egyhez, vagy akár többhöz is közülük. Sírni kezd, mikor elvesszük tőle, szereti magával cipelni, még akár vele is alszik. Ez a kedvelt tárgy előfutára a plédnek, a párnának, a kitömött állatkának vagy biztonsági takarónak, amelyet 9-10 hónapos korától cipel magával. Ezek a tárgyak mind minket helyettesítenek, és segítik az átmenetet a függetlenség felé, könnyítik a leválást a szülőről.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja