SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

19 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

19 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

4 és fél hónaposan a kisbaba talán megérti, mikor a nevén szólítjuk, bár még nem valószínű, hogy reagál rá. Édesanyja hangját akár a tömegben is felismeri, a fejét odafordítja, mikor meghallja a hangot. Ha a gyermek nem reagál hangunkra, vagy nem kezd gőgicsélni a következő hónap során, elképzelhető, hogy gond van a hallásával.
A hallást érintő problémákkal küszködő kisbabák is megrettenek a nagyobb zajoktól, viszont nehezükre esik a beszéd utánzása. Ha gyermekünk esetében erős a gyanúnk, kérjük meg a gyerekorvost, hogy végezzen hallásvizsgálatot. Még mielőtt bepánikolnánk, ne felejtsük, hogy a halláskárosodásnak számos oka lehet, legtöbbjük korrigálható. Például, a kisbabáknál, akik hajlamosak a fülgyulladásra, elképzelhető, hogy a belső fülben felhalmozódott a folyadék, amely a hallást is zavarhatja.
 

Szociális fejlődés

Ebben az életszakaszban kisbabánk majd kicsattan az energiától, már kora hajnalban fent van, és gyakorolja új tudományait, a csendes játéktól kezdve a kiságyában, egészen az eszeveszett sírásig, amellyel még a szomszédokat is felveri. Néhány aktív kisbaba éjszaka többször felkel, mások csak nyűgösek, forgolódnak, és alvás közben kifacsarják a testüket, körbe-körbe forognak a kiságyban.
Ügyeljünk rá, hogy a baba még napközben levezesse felesleges energiáit, végeztessünk vele gyakori tornagyakorlatokat.
Éjszaka aludjon a baba, ne gyújtsunk lámpát, legfeljebb egy kis irányfényt használjunk, ha felébred a kicsi.
Sose korlátozzuk az aktív kisbabát pórázzal vagy hámmal - ezzel csak az egyre gyarapodó kedvét vesszük el, hogy új dolgokat tanuljon, illetve a testi épségét is veszélyeztetheti vele.
 

Intellektuális fejlődés

Az egyik új és különleges képesség, amely tökéletesedett a kisgyermeknél, hogy minden tárgyat a szájába vesz, legyen az akár nagy vagy apró. Ehhez egy, esetleg mindkét kézzel meg kell ragadnia a tárgyakat, el kell őket juttatnia egyik helyről (általában a padlóról) a másikra (a szájába), és ott is kell tartania, amíg jól megnyalja, megrágja őket. ne aggódjunk, ha a földre esett játékot veszi a szájába, mert a túlzott sterilitás hajlamosíthat allergiára. Helyette tapsoljuk meg felfedező képességét, és cseréljük ki az ellenszenves tárgyat egy olyan játékra, amit rágásra terveztek. Ne felejtsük el a rágókákat gyakran forró vízben kimosni, és tartsuk ezeket távol a többi gyerektől, hogy megelőzzük a baktériumok terjedését.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja