SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

19 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
19 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

19 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

4 és fél hónaposan a kisbaba talán megérti, mikor a nevén szólítjuk, bár még nem valószínű, hogy reagál rá. Édesanyja hangját akár a tömegben is felismeri, a fejét odafordítja, mikor meghallja a hangot. Ha a gyermek nem reagál hangunkra, vagy nem kezd gőgicsélni a következő hónap során, elképzelhető, hogy gond van a hallásával.
A hallást érintő problémákkal küszködő kisbabák is megrettenek a nagyobb zajoktól, viszont nehezükre esik a beszéd utánzása. Ha gyermekünk esetében erős a gyanúnk, kérjük meg a gyerekorvost, hogy végezzen hallásvizsgálatot. Még mielőtt bepánikolnánk, ne felejtsük, hogy a halláskárosodásnak számos oka lehet, legtöbbjük korrigálható. Például, a kisbabáknál, akik hajlamosak a fülgyulladásra, elképzelhető, hogy a belső fülben felhalmozódott a folyadék, amely a hallást is zavarhatja.
 

Szociális fejlődés

Ebben az életszakaszban kisbabánk majd kicsattan az energiától, már kora hajnalban fent van, és gyakorolja új tudományait, a csendes játéktól kezdve a kiságyában, egészen az eszeveszett sírásig, amellyel még a szomszédokat is felveri. Néhány aktív kisbaba éjszaka többször felkel, mások csak nyűgösek, forgolódnak, és alvás közben kifacsarják a testüket, körbe-körbe forognak a kiságyban.
Ügyeljünk rá, hogy a baba még napközben levezesse felesleges energiáit, végeztessünk vele gyakori tornagyakorlatokat.
Éjszaka aludjon a baba, ne gyújtsunk lámpát, legfeljebb egy kis irányfényt használjunk, ha felébred a kicsi.
Sose korlátozzuk az aktív kisbabát pórázzal vagy hámmal - ezzel csak az egyre gyarapodó kedvét vesszük el, hogy új dolgokat tanuljon, illetve a testi épségét is veszélyeztetheti vele.
 

Intellektuális fejlődés

Az egyik új és különleges képesség, amely tökéletesedett a kisgyermeknél, hogy minden tárgyat a szájába vesz, legyen az akár nagy vagy apró. Ehhez egy, esetleg mindkét kézzel meg kell ragadnia a tárgyakat, el kell őket juttatnia egyik helyről (általában a padlóról) a másikra (a szájába), és ott is kell tartania, amíg jól megnyalja, megrágja őket. ne aggódjunk, ha a földre esett játékot veszi a szájába, mert a túlzott sterilitás hajlamosíthat allergiára. Helyette tapsoljuk meg felfedező képességét, és cseréljük ki az ellenszenves tárgyat egy olyan játékra, amit rágásra terveztek. Ne felejtsük el a rágókákat gyakran forró vízben kimosni, és tartsuk ezeket távol a többi gyerektől, hogy megelőzzük a baktériumok terjedését.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja