SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

19 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
19 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

19 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

4 és fél hónaposan a kisbaba talán megérti, mikor a nevén szólítjuk, bár még nem valószínű, hogy reagál rá. Édesanyja hangját akár a tömegben is felismeri, a fejét odafordítja, mikor meghallja a hangot. Ha a gyermek nem reagál hangunkra, vagy nem kezd gőgicsélni a következő hónap során, elképzelhető, hogy gond van a hallásával.
A hallást érintő problémákkal küszködő kisbabák is megrettenek a nagyobb zajoktól, viszont nehezükre esik a beszéd utánzása. Ha gyermekünk esetében erős a gyanúnk, kérjük meg a gyerekorvost, hogy végezzen hallásvizsgálatot. Még mielőtt bepánikolnánk, ne felejtsük, hogy a halláskárosodásnak számos oka lehet, legtöbbjük korrigálható. Például, a kisbabáknál, akik hajlamosak a fülgyulladásra, elképzelhető, hogy a belső fülben felhalmozódott a folyadék, amely a hallást is zavarhatja.
 

Szociális fejlődés

Ebben az életszakaszban kisbabánk majd kicsattan az energiától, már kora hajnalban fent van, és gyakorolja új tudományait, a csendes játéktól kezdve a kiságyában, egészen az eszeveszett sírásig, amellyel még a szomszédokat is felveri. Néhány aktív kisbaba éjszaka többször felkel, mások csak nyűgösek, forgolódnak, és alvás közben kifacsarják a testüket, körbe-körbe forognak a kiságyban.
Ügyeljünk rá, hogy a baba még napközben levezesse felesleges energiáit, végeztessünk vele gyakori tornagyakorlatokat.
Éjszaka aludjon a baba, ne gyújtsunk lámpát, legfeljebb egy kis irányfényt használjunk, ha felébred a kicsi.
Sose korlátozzuk az aktív kisbabát pórázzal vagy hámmal - ezzel csak az egyre gyarapodó kedvét vesszük el, hogy új dolgokat tanuljon, illetve a testi épségét is veszélyeztetheti vele.
 

Intellektuális fejlődés

Az egyik új és különleges képesség, amely tökéletesedett a kisgyermeknél, hogy minden tárgyat a szájába vesz, legyen az akár nagy vagy apró. Ehhez egy, esetleg mindkét kézzel meg kell ragadnia a tárgyakat, el kell őket juttatnia egyik helyről (általában a padlóról) a másikra (a szájába), és ott is kell tartania, amíg jól megnyalja, megrágja őket. ne aggódjunk, ha a földre esett játékot veszi a szájába, mert a túlzott sterilitás hajlamosíthat allergiára. Helyette tapsoljuk meg felfedező képességét, és cseréljük ki az ellenszenves tárgyat egy olyan játékra, amit rágásra terveztek. Ne felejtsük el a rágókákat gyakran forró vízben kimosni, és tartsuk ezeket távol a többi gyerektől, hogy megelőzzük a baktériumok terjedését.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja