SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

20 hetes (4 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

20 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ahogy a kisbaba közeledik az öthónapos életkorhoz, a kéz-szem koordináció ugrásszerűen fejlődik. Ez részben azért van, mert látása már annyira kifejlődött, hogy könnyedén követi a mozgó tárgyak útvonalát. Mikor meglát valami olyat, amit szeretne (ebben a szakaszban kb. mindent akar), felemeli a kezét, tekintetével követi a tárgyat, és kinyújtózik érte előre. Ezután egy letisztult mozdulattal képes megragadni - legyen az egy építőkocka vagy nyaklánc, esetleg a kutya farka.
 

Szociális fejlődés

A kisbaba egyik kedvenc játéka a megmarkolás és a szorongatás, amit végtelen számú játékával játszhatjuk is vele - kedvencei között szerepelnek a kockák, a karikán lógó műanyag kulcsok, illetve a sípoló játékok. Azokat a játékokat is élvezni fogja, amelyeket párban kell játszani, például, mikor felváltva dobálunk építőkockákat. A hatodik hónapra imádni fogja, hogy leejthet tárgyakat, és nézheti, ahogy mi felvesszük. Ez a feladat - legalábbis számára - különleges élvezetet jelent legfőképpen ebédidőben. (Egyik tapasztalt apuka azt javasolja, hogy kössük a kanalat az etetőszékhez, így nem kell mindig lehajolni, hogy felvegyük.)
Az apróság az összes játékból tanul valamit, és ő lenyűgöző céltudatossággal közelít meg mindent. Külső jegyekből is láthatjuk, hogy nagyon koncentrál, hiszen rágja a nyelvét, mozgatja a száját, és közben a következő lépésen gondolkodik. Kerüljük a túlzott ingerkeltést, és az ebből fakadó rossz hangulatot, inkább legyen a játékidő rövid és kellemes.
 

Intellektuális fejlődés

Ez idő tájt a kisbaba már mondogatja, hogy „papa”, vagy sokkal inkább azt, hogy „papapapapapa”. Bár apu melle biztos, hogy dagad a büszkeségtől, mikor ezt meghallja (és anyu pedig kicsit durcás, hogy miért nem a „mama” szó jött először), az apróság még mindig csak teszteli a hangszálait. Az első év végéig nem képes a hangokat jelentésükkel párosítani. Most a gügyögés, amely magánhangzókkal indult, kezd egyszerű mássalhangzókkal bővülni, Próbálgatja a pörgős hangokat és közben a nyálát szétfröcsköli. Ahogy telik az idő, egyre jobban fogja tudni kontrolálni a hangokat, ahogy hanghordozásunkat utánozza.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja