21 hetes (5 hónapos) baba fejlődése
21 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A gyermek fogai már a terhesség korai szakaszában kezdenek kifejlődni, viszont az első tűhegyes pöttömfog nem bújik elő egészen a hatodik hónap környékéig. Ez nem olyan esemény, amelyhez órát lehetne igazítani. Vannak kisbabák, akiknek már négy és fél hónaposan kibukkan az első fog hegye, míg másoknak csak 8-10 hónapos korban, ritkán ennél is később. A legtöbb esetben először az alsó két metszőfog érkezik középen, amit négy felső és 2 alsó követ, majd az első év után jönnek az őrlőfogak lent és fent egymás után. Már a legelejétől ügyeljünk a fogacskák tisztántartására, gézlapokkal dörzsöljük át őket, vagy használjunk babafogkefét, de valóban fogat mosni csak az őrlőfogak megjelenése után érdemes, s akkor kezdetben még fogkrémet se használjunk. A fogaknak a legjobban az árt, ha édes, vagy savas folyadék éri őket hosszabb időn keresztül (pl. a cumisüvegben cukros tea, kakaó, vagy gyümölcslé van, s azzal a szájában alszik el a baba). Az első fogak érkezését valószínű, hogy megelőzi az 1-3 hónapos fogzási időszak. A tünetek között találjuk a nyálzást, az esetenkénti köhögést, amit a túlzott nyáltermelés okoz, a kiütéseket az áll részen (megint a nyál miatt), az ínygyulladást (főleg az első fogaknál), és az evésnél fellépő kényelmetlenségeket. A sok nyál miatt a széklet is nyákos, lazább lehet, de ez nem igazi hasmenés.
A kisbaba mindent meg akar rágni, amit a szájába vesz, szóval szerelkezzünk fel biztonságos és fájdalomcsillapító játékszerekkel a fogzáshoz: legyen hűvös gumikarika otthon. Bár néhány szülői kézikönyv javasolja, legalább a kisbaba 10 hónapos koráig kerüljük a kemény ételeket, úgymint a nyersalmát, a répát, és a zellert, ugyanis ezektől könnyen megfulladhat, de kifli csücskét, kenyér héjat 6 hónapos kor után már majszolhat.
Szociális fejlődés
Az idegenektől való szorongás az ötödik és a hetedik hónap környékén kezd testet ölteni, egy-két hónapon belül eléri a tetőfokát, majd egyéves korban lassan visszaszorul. A jelenséget teljesen eltérő tényezők hosszú sora váltja ki, beleértve az apróság egyre szorosabb kapcsolatát a családtagokkal (rájön, hogy néhányan ismerősek a számára, és ezért nyugtatóbban hatnak rá, mint mások), valamint az új képességét, miszerint fizikálisan is távolabbra tud kerülni tőlünk, mivel már hasra fordul és mászik. Most érti meg először, hogy tőle különböző személy vagyunk, és ez a felismerés megijeszti. Erre úgy reagál, hogy jobban fog hozzánk ragaszkodni, mint valaha.
Bár az idegenektől való szorongás fájdalmas lehet azoknak, akik gyönyörködni szeretnének a kisbabában, főleg a nagyszülőknek és más felnőtt családtagoknak, ez az időszak általában elmúlik. (Érdekes, hogy a kisbabák pozitívabban reagálnak a gyerekekre, még azokra is, akiket nem ismernek.) Engedjük, hogy a biztonságot jelentő karjainkból figyelje az újonnan érkezetteket. Végül a kíváncsiság úgy sem hagyja nyugodni, bámulni fogja az új személyt, még egy mosollyal is megpróbálkozik talán. Ettől kezdve lassan egyre nagyobb biztonságban érzi magát, hiszen a frissen érkezett egyén bekerült a közeli ismerősök körébe, legalábbis egy időre!
Intellektuális fejlődés
A felismerés, hogy ő egy önálló lény, az egyike a legfontosabb fogalmaknak, amikkel az év során a kisbaba megismerkedik. Természetesen nemcsak tőlünk különül el, hanem az összes embertől és tárgytól, amelyekkel találkozik. Ez azt is jelenti, hogy az asztalt ütögeti egy játékával, hogy hallja a zajt, vagy felhívja a figyelmünket. Az ok (ütögetés) kivált egy hatást (zaj vagy anyu hirtelen felbukkanása). Ne lepődjünk meg, ha ezt az elméletet naponta kismilliószor fogja tesztelni. Ügyeljünk rá, hogy kísérleteihez a megfelelő tárgyakat használja (a fa építőkocka jobban megfelel az ütögetéshez, mint mondjunk egy tányér), és biztassuk, hogy nyugodtan próbálja ki az újonnan szerzett holmikat.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Kérjük, támogasd munkánkat!
Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!
Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás
Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:
Közösségi hozzászólások: