SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

24 hetes (5 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

24 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A mienk vajon átfordulós, mászós vagy guruló típus? Mostanra sok kisbaba csúszás-mászás üzemmódra kapcsol. Az apróság első hasztalan kígyózása lehet, hogy akrobatikus gurulásokká fejlődik, amelyek segítségével keresztüljut a szobán, méghozzá meglepően gyorsan. Vagy esetleg felmegy négykézlábra, majd előre bukik, és végtagjai szanaszét állnak (amire ritka meglepett arckifejezéssel válaszol). Még az is elképzelhető, hogy mászik, nyomja magát a lábaival, és a kezével kormányoz, mialatt a hasát a földön tartja.

Akár fordul, akár mászik, lehet, hogy a hátrafele mozdulatokkal kezd, bár előrefelé akar jutni. Az izmok, amelyek a hátrafelé mozgást lehetővé teszik, hamarabb megerősödnek, mint amelyek előre nyomnák, de a létrejött hátrafele mozgás valószínűleg lassabb lesz. Hamar rájön majd, hogyan is haladjon előre, és fokozni is tudja a sebességet. Lehet, hogy már a hatodik hónap környékén elkezd négykézláb mászni, bár ez sokkal valószínűbb a 7-9. hónap során.
 

Szociális fejlődés

Ebben az időszakban az apróságot teljesen lenyűgözi a bújócska. A legegyszerűbb változat szerint takarjuk el az arcunkat, és annyit kérdezzünk, hogy „Hol van anya?”, majd bújjunk elő. De ki lehet próbálni máshogy is. Takarjunk le játékokat, és engedjük, hogy megtalálja őket, vagy tegyünk textilpelenkát a szemére, és kérdezzük „Hol a kisbaba?”. Gyorsan megtanulja lehúzni a pelenkát az arcáról, és meglepett ábrázatunkra kacarászással válaszol. Lehet, hogy a saját fejére is tesz pelenkát vagy törülközőt, majd köhög, hogy felhívja figyelmünket, várja, hogy keressük meg.

Bár egyszerűnek tűnik, a bújócska lényegének megértése fontos előrelépést jelent. Először is, kifejlődött a kisbaba rövid távú memóriája, és képes felidézni azoknak az arcát, akiket szeret. Másodszor, eléggé biztonságban érzi magát ahhoz, hogy rövid ideig egyedül legyen, és előre vetíti az örömet, amit az okoz, hogy ismét egymásra találnak anyával. Végül, a humorérzéke is fejlődik - megtréfált minket, illetve meglepettségünket roppant szórakoztatónak találja. Nevessünk vele együtt, és ismételjük a játékot, amilyen gyakran csak szeretné. Egy tapasztalt anyuka szerint „A hathónapos gyerek számára ismétlés a tudás anyja”.
 

Intellektuális fejlődés

A kisbaba megnevettetésén kívül az ismétlés a korai tanulás egy lényeges mérföldköve. Az egyszerű mozdulatok többszöri gyakorlásával új készségeket sajátít el, és magát pedig ügyes, önálló személyként fogja értelmezni. Megtanulja a vizuális észleléseket összekapcsolni a valós tárgyakkal, sokat tanul a méretekről, a formákról, a súlyról, az anyagról, de a legtöbbet mégis a megismételt felfedezéseken keresztül, amelyhez a kezét, a lábát, a száját és a testét is használja. Bátorítsuk ezeket a kísérleteket, még akkor is, ha az őrületbe kerget velük (például mikor kismilliószor üti a játékát az asztalhoz), mert a jutalmunk egy magabiztos és értelmes gyermek lesz.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja