SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

23 hetes (5 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

23 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A gyerekorvos mostanra ütemezi a hatodik hónap környékén esedékes kontrollvizsgálatokat. Miután megmérte a kisbaba hosszát, súlyát és fejkörfogatát, összehasonlítja a korábbi vizsgálat során feljegyzett adatokkal, hogy biztosan tudjuk, a kisbaba teljesen normálisan fejlődik. Tehát álljunk ellen a kísértésnek, hogy saját kisbabánk fejlődését másokéhoz hasonlítsuk, és a jó szándékú rokonoktól is várjuk el ugyanezt.
 

Szociális fejlődés

Vannak kisbabák, akiknek a fürdési idő egyenlő az esti bulizással, míg mások már a folyóvíz látványától eszeveszett üvöltésbe kezdenek. Ezeken az érzéseken tovább ronthat, ha a gyerekkádról átváltunk a nagy fürdőkádra. Ha az apróság fél a kádtól, ne erőltessük, továbbra is használjuk a gyerekkádat, vagy mosdassuk szivaccsal, ha nem bírja, hogy vízbe tesszük. Lehetőleg ne fürödjünk egy vízben a babával, mert a bőre egyes (pl. gombás) fertőzésekre még nagyon érzékeny, és más fürdetőt kell használni a babának, mint a szülőknek. Még egy jó tanács: sose engedjünk a kádba vizet, mikor a kisbaba is benne van. Egyrészt a csobogó víz hangja megrémíti, másrészt az idősebb babák látják, ahogy kifolyik a víz és félnek, hogy őket is elviszi az áradat.  Ezeken kívül hirtelen forró, vagy hideg víz is folyhat a csapból, ami égési sérülést, vagy nagy ijedelmet okozhat.
 

Intellektuális fejlődés

Teljesen akaratlanul, de a szülők ténylegesen gátolhatják a gyermekük tanulási folyamatát, mondván „nem jól csinálja”. Például, ha a kisbaba megrágja az új műanyag karikákat, ahelyett, hogy szín, méret szerint sorba rendezné őket, mi mindenképpen meg akarjuk neki mutatni, hogyan kell „jól” csinálni. Álljunk ellen! Ehelyett engedjük, hogy ő irányítsa a játékot, ha ma a rágás van napirenden, hagyjuk, hogy kipróbáljon számos (biztonságos) tárgyat, megtapasztalja a különböző anyagokat és ízeket. Ha neki inkább ütögetni van kedve, tegyünk ki neki edényeket, és már hangolhat is a bébibanda. El fog jutni hozzá az üzenet, miszerint a tanulás szórakoztató dolog, és sokkal készségesebben fogja fogadni játékötleteinket, mihelyst látja, hogy mi is támogatjuk az övéit.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja