SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

23 hetes (5 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
23 hetes (5 hónapos) baba fejlődése

23 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A gyerekorvos mostanra ütemezi a hatodik hónap környékén esedékes kontrollvizsgálatokat. Miután megmérte a kisbaba hosszát, súlyát és fejkörfogatát, összehasonlítja a korábbi vizsgálat során feljegyzett adatokkal, hogy biztosan tudjuk, a kisbaba teljesen normálisan fejlődik. Tehát álljunk ellen a kísértésnek, hogy saját kisbabánk fejlődését másokéhoz hasonlítsuk, és a jó szándékú rokonoktól is várjuk el ugyanezt.
 

Szociális fejlődés

Vannak kisbabák, akiknek a fürdési idő egyenlő az esti bulizással, míg mások már a folyóvíz látványától eszeveszett üvöltésbe kezdenek. Ezeken az érzéseken tovább ronthat, ha a gyerekkádról átváltunk a nagy fürdőkádra. Ha az apróság fél a kádtól, ne erőltessük, továbbra is használjuk a gyerekkádat, vagy mosdassuk szivaccsal, ha nem bírja, hogy vízbe tesszük. Lehetőleg ne fürödjünk egy vízben a babával, mert a bőre egyes (pl. gombás) fertőzésekre még nagyon érzékeny, és más fürdetőt kell használni a babának, mint a szülőknek. Még egy jó tanács: sose engedjünk a kádba vizet, mikor a kisbaba is benne van. Egyrészt a csobogó víz hangja megrémíti, másrészt az idősebb babák látják, ahogy kifolyik a víz és félnek, hogy őket is elviszi az áradat.  Ezeken kívül hirtelen forró, vagy hideg víz is folyhat a csapból, ami égési sérülést, vagy nagy ijedelmet okozhat.
 

Intellektuális fejlődés

Teljesen akaratlanul, de a szülők ténylegesen gátolhatják a gyermekük tanulási folyamatát, mondván „nem jól csinálja”. Például, ha a kisbaba megrágja az új műanyag karikákat, ahelyett, hogy szín, méret szerint sorba rendezné őket, mi mindenképpen meg akarjuk neki mutatni, hogyan kell „jól” csinálni. Álljunk ellen! Ehelyett engedjük, hogy ő irányítsa a játékot, ha ma a rágás van napirenden, hagyjuk, hogy kipróbáljon számos (biztonságos) tárgyat, megtapasztalja a különböző anyagokat és ízeket. Ha neki inkább ütögetni van kedve, tegyünk ki neki edényeket, és már hangolhat is a bébibanda. El fog jutni hozzá az üzenet, miszerint a tanulás szórakoztató dolog, és sokkal készségesebben fogja fogadni játékötleteinket, mihelyst látja, hogy mi is támogatjuk az övéit.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja