SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

22 hetes (5 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

22 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba mozgékonysága ugrásszerűen megnő, pörög és forog minden irányba, ahogy fejlődik. Kipróbál új perspektívákat, domborítja a hátát, hogy fejjel lefelé nézzen a világra, és átfordul, hogy a másik oldalról is megnézze a dolgokat. Utálja, ha mozgásában korlátozzák, személyes támadásnak veszi, mikor megakadályozzuk abban, hogy elérjen izgalmas új játékokat (mint például vezetékeket, vagy a telefont), illetve visszatartjuk, mikor a macskát dobálja.

Ezek miatt az elfoglaltságok miatt a peluscsere újabb, különlegesebb kihívásokat tartogat. Most fogjuk igazán értékelni a tényt, hogy a legtöbb pelenkázó asztalra szereltek védőhámot, bár főleg a különlegesen mozgékony gyermekek szülei amúgy is inkább a padlót használják. Hogy a minimumra csökkentsük a harcokat, legyen valamennyi eszköz - pelenka, törlőkendő, esetleg tiszta ruha - a kezünk ügyében, és készüljünk fel rá, hogy közben nekünk kell lekötni a kis örökmozgó rosszaság figyelmét különböző plüssjátékokkal, énekekkel, és viccesebb zajokkal. Ilyenkor - bár már számítunk rá, - de még mindig veszélyes a baba leesése magasabb helyről, ha véletlenül őrizetlenül hagyjuk!
 

Szociális fejlődés

A kisbaba mozgékonysága ezen a ponton messze meghaladja ítélőképességét, amely miatt szükséges, hogy alakítsuk a magatartását. Az első hat hónapban a legjobb, ha úgy korlátozzuk a veszélyes és nem kívánatos cselekedeteket, hogy valami mással elvonjuk a figyelmét, mondjuk játékkal, dallal, vagy egy utazással az ablakhoz, hogy megcsodáljuk a fákat. A hetedik hónapot követően, mikor kezdi felfogni a „nem” szó jelentését, kezdhetünk számára korlátokat állítani, de ügyeljünk rá, hogy megértse, pontosan mit csinált rosszul (pl. vegyük el a kezét a kutya farkától, vagy nyugodtan mondjuk „ne húzd”). A következetesesség és nyugodtság a lelke a sikeres nevelésnek, szóval ügyeljünk rá, hogy valamennyi gondviselő egy oldalon álljon. Csak akkor emeljük fel a hangunkat, ha a gyerek valóban veszélyben van.
 

Intellektuális fejlődés

Nagy a valószínűsége annak, hogy mostanra a kisbaba egyre magabiztosabb lett. Bár a legtöbb személyiségjegy vele született, új módozatokat talál, hogy minden nap éreztesse jelenlétét. Képes kinyúlni és megfogni olyan tárgyakat, amik felkeltik az érdeklődését, üvöltve segítséget kérni, nyafogni, köhögni, vagy leejteni valamit, érzelmeket közvetíteni, az örömtől a frusztráción át egészen és az unalomig.

A gyermek új megnyilatkozásai örömmel töltenek el minket, de vannak napok, amikor nosztalgiával gondolunk vissza a nyugodt, mozdulatlan pár hónapos újszülöttre, aki immár örökre a múltté. De ez a furcsa érzés érthető is. Az emberek fejlődnek, pont olyan összetett és bonyolult személy lesz, mint a felnőttek. Időbe telik, mire ehhez mi és családunk is hozzászokik.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja