SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

25 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

25 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Kisbabánk alszik 3 órákat napközben, vagy látástól vakulásig izeg-mozog? Ebben az életkorban a legtöbb apróság szundít egyet délelőtt és délután, legalább 1-3 órát egyhuzamban. Ha gyermekünk is ebbe a csoportba tartozik, hagyjuk addig aludni, ameddig csak akar. Ha éjszaka nem tud rendesen pihenni, fokozatosan csökkentsük a délutáni szundítás hosszát, így estére fáradtabb lesz.
Ha gyermekünk nem igazán szívleli a napközbeni szunyókát, nagy a valószínűsége, hogy majd éjszaka alszik többet. Vagy az is elképzelhető, hogy az ilyen korban lévő gyerekeknél átlagos 13 óránál kevesebb pihenésre van szüksége. Hacsak nem jön a foguk, vagy nincsenek egyéb fájdalmaik, a kisbabák 9 hónapos korukig annyit alszanak, amennyire szükségük van, csak ezután tanulják szándékosan ébren tartani magukat. A kiszámítható napirend (fürdetés, pizsama, szopizás, ének - saját hangon, nem cd-ről -, ágyikó) nyugtatóan hathat, és könnyítheti az elalvást.
 

Szociális fejlődés

Nagyon sok baba még szopik ebben a korban, de már egyre többen, egyre többször kóstolnak meg új ételeket is. Az ismerkedés is újabb lehetőség. Ha kanállal etetjük, ki akarja próbálni ő is, nyúl a kanál után. Hogy mégis nyugodtan tudjuk  etetni, adjunk az ő kezébe is egy kanalat! Kezdetben ez elég is, míg ő ezzel játszik, fogja, forgatja, addig a mama a másik kiskanállal meg is tudja őt etetni.
 

Intellektuális fejlődés

A hatodik hónaptól kezdve a kisbaba annyira kiszámíthatatlan iramban fejlődik, hogy nehéz megmondani, mi is valójában a „normális”. Az apróság olyan sok információt szív magába és analizál, hogy hosszabb szakaszok múlhatnak el látható fejlődés nélkül. Majd látszólag egyetlen éjszaka alatt, hatalmasat változik. Mit tehet ilyenkor az aggódó szülő?
A legtöbb esetben az a legjobb, ha megnyugszunk és figyelünk rá. Bár nem létezik előírt tanulási sorrend vagy sebesség, a gyermek fejlődésének iránya a személyiségét illetően fontos információkkal szolgálhat. Például az önelemző gyermek órákat tölthet azzal, hogy figyel és hallgat, míg a nyitott babák próbálnak minden általuk észrevett tárggyal kommunikálni. Az, hogy gyermeke mennyire tűri a frusztrációt, mennyire tartja a világot izgalmasnak, rémisztőnek, illetve a kettő keverékének, és milyen a humorérzéke, ezek mind olyan karakterjegyek, amik most kezdenek felszínre törni.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja