SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

26 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

26 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A következő hat hónap zsúfoltabb lesz a kisbaba életében, mint bármelyik időszak a jövőben. Most élesíti nagymotoros készségeit, amelyek szükségesek az üléshez, a mászáshoz, az egyenesen haladáshoz, a járáshoz, a labdadobáshoz, majd (később) a futáshoz, az ugráláshoz és a biciklizéshez. Segíthetünk neki izmait fejleszteni, ha gyakran változtatunk testhelyzetén, így eltérő izomcsoportokat tud edzeni. Állítsuk az ölünkbe, engedjük, hogy ugráljon, tegyük ülő vagy álló helyzetbe, emeljük fel a levegőbe, és reptessük a szobában - használjuk fantáziánkat.
Mintha ez a sok gyakorlatozás nem lenne elég, az apróság ezzel párhuzamosan fejleszti kismotoros készségeit is. Végül meglesz a megfelelő készügyessége, hogy egyedül egyen, rajzoljon, írjon, megmossa a fogát, illetve bekösse a cipőfűzőjét. Segíthetjük ezen készségek fejlődését, ha gumijátékokat, építőkockákat, kislabdákat (persze elég nagy legyen, hogy ne tudja lenyelni), kitömött plüssöket és nagyméretű lemosható könyveket, esetleg vászonkönyveket adunk a kezébe. Bármi megteszi, amit csavarni, szorongatni, forgatni, nyitni, zárni, törölgetni, illetve ütögetni tud.
 

Szociális fejlődés

Egyre nagyobb szerephez jut a kisbaba viszonyulása testvéreihez. Az idősebb gyerekek páratlan lehetőséget nyújtanak az érintésre, a megfigyelésre, az utánzásra és a hallgatásra. Elterelhetik a kisbaba figyelmét, ha nyűgös, ideiglenes távollétünkben foglalkozhatnak vele, illetve abban is segíthetnek, hogyan alakítsanak ki kapcsolatokat másokkal. Mivel a kisbabák testvéreiket lenyűgözőnek találják, ha ők is jelen vannak, az apróságok már elég korán és gyakran kipróbálnak új dolgokat, például csendben hallgatni, amíg olvas nekik valaki. Mindebből az idősebb gyerekek is profitálnak. Persze, van, hogy idegesíti őket a kicsi, mégis élvezni fogják azt a különleges szeretetet, amivel a kisbaba viseltetik irántuk.
 

Intellektuális fejlődés

Ekkorra a legtöbb kisbaba már valamennyire érti a beszédet, bár még képtelenek szavakat kiadni. Általános nézet, hogy a hat hónapos kisbabák inkább a hangsúlyból értenek meg dolgokat, mintsem a szavak jelentését ismernék. Például, a „nem” szó a negatív hangszín és hanghordozás miatt érthető számukra. Mostantól kezdve a gyermek aktívan próbálja utánozni a hangokat, amiket hall, szóval próbáljuk meg mérsékelni a gügyögést, inkább tiszta, egy szótagú szavakat, valamint egyszerű kifejezéseket használjunk. Könyveken keresztül ismertessük meg a nyelvvel, ne aggódjunk, ha a könyvet fejjel lefelé tartja, vagy megpróbálja kitépni a lapokat, mert így is élvezni fogja a helyzetet. Ne feledjük, hogy a gyermek, amennyiben lefoglalja motoros készségeinek fejlesztése, lehet, hogy lassabban tanulja meg a nyelvet, bár valószínű, hogy érti, amit mondanak neki.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja