SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

28 hetes (6 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

28 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Már mászik a kisbaba? A barátok és rokonok izgatottan teszik fel újra és újra ezt a kérdést. A mászás ugyanis az egyik legmeghatározóbb mozgásforma a gyermek fejlődése során.
Egy fejlődési szakpszichológus szerint nincs még egy, a mászáshoz hasonlítható magatartásforma, ahol ennyire nagy lenne a harc az agykéreg és az agytörzs között. Az agykéreg, más néven cortex cerebri, átveszi az izomcsoportok mozgatását, kezdve a vállaktól és a karoktól, végig a lábakig. Ez azt jelenti, hogy a kisbabák először a karjukkal próbálják húzni magukat, hogy előbbre jussanak, lábaikat közben hátra hagyják, ezek úgy lógnak, mint egy darab fa.
A legtöbb kisbaba mászik, méghozzá fénysebességgel, és mindezt a 7. és 10. hónap környékén. A mászás komplex mozdulatsort feltételez, amely remek lehetőséget biztosít a gyakorlásra majd a későbbi járáshoz, szóval nyugodtan tapsoljuk meg a kisbabát, ha mászik.

Ha gyermekünk 11 hónapos koráig még mindig nem kezdett el mászni, érdemes gyógytornásznak megmutatni. Bár a mászás elmaradása nem feltétlenül jelent a későbbiekben problémát, a gondokkal küzdő kisgyerekek szülei igen gyakran számolnak be róla, hogy esetükben kimaradt ez a mozgásforma. A kéz és a láb összehangolása kiválóan fejleszti a gyermek képességeit, ezért mindenképpen érdemes ösztönözni a minél hosszabb ideig való gyakorlására.
 

Szociális fejlődés

Lehet, hogy csúszik-mászik, vagy fenéken csúszva száguld, esetleg úgy halad, mint a rák, egy dolog biztos: a kisbaba kész felfedezővé vált. Viszont az új szabadság új veszélyeket is tartogat. Minden sarkon lehet valami váratlan dolog, és még nem elég ügyes ahhoz, hogy reagáljon az új ingerekre. Arra is rájött, hogy úgy, ahogy ő távolabb tud kerülni tőlünk, mi is távolodhatunk tőle.
Az eredmény pedig egy olyan ideiglenes önállóság, amely még inkább elrettenti a leválástól. Amíg lát minket, boldogan munkálkodik önállósága fenntartásán. Viszont mikor elhagyjuk a szobát, sírni kezd, és utánunk jön. Nyugtassuk meg, mielőtt akár csak pár pillanatra is eltűnünk, hogy hamarosan visszajövünk. Majd bizonyos időközönként szóljunk hozzá a távolból, és ha nyugtalankodni kezd, a lehető leghamarabb válaszoljunk neki.
 

Intellektuális fejlődés

Nem minden újonnan tett felfedezés rémisztő is egyben. A 7. hónap környékén humorérzéke annyira kifejlődik, hogy számos cselekedetünket viccesnek fogja találni. Ha énekelünk, kacarászik és ütemesen mozog rá. Visítva nevet, mikor valamit leejtünk (persze ha a zaj nem rémiszti meg), és beleegyezően mosolyog, mikor gügyögéseit és visongatásait utánozzuk. Nem számít, mennyire vagyunk viccesek, a testvéreit még mókásabbnak fogja találni. Mikor az idősebb gyermek viccet mesél, és kuncogni kezd rajta, nevetésének hangja megnevetteti a kisbabát is. Az étkezések is rendkívül mulatságosak tudnak lenni ebben a korban, hiszen a család minden tagja próbál a másiknál még nagyobb bohócot csinálni magából, és a kisbaba visítása csak hozzáad az általános jókedvhez.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja