SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

8 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

8 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A második hónap végi kontroll lehetővé teszi, hogy a gyermekorvos megvizsgálja a kisbabát, és azt is láthatja, hogy van az anyuka. A vizsgálat során:

  • Megnézi a kisbaba fejét, megtapogatja a kutacsát, és megállapítja, hogy az elülső még nyitva van.
  • Megvizsgálja a bőrét, megnézi, látja-e az újszülöttön hámlással járó, vöröses foltokban jelentkező ekcéma, aknék vagy anyajegyek nyomait.
  • Megvizsgálja a szopási reflexet, a motoros készségeket, a szemet, a fület, a köldököt és a genitáliákat.
  • Megnézi, hogy van-e elmozdulás, vagy más probléma a csípőizületeknél.
  • Beadja a szükséges oltásokat: DPta-IPV (torokgyík, szamárköhögés, tetnusz és járványos gyermekbénulás) HiB (leginkább agyhártyagyulladást okozó Haemophilus influenzae nevű baktérium b típusa ellen) PVC13, más néven PREVENAR (Pneumococcus baktérium, mely többek között tüdő-, középfül- és agyhártyagyulladást okozhat ellen)

Az orvos érdeklődni fog az alvási szokásokról (a kisbabáéról és a sajátunkról is), arról, hogy a testvérek megszokták-e már az új jövevényt, illetve, hogy történtek-e jelentős változások (pl. munkahely elvesztése, egészségügyi gondok, költözés, válás, stb.), amelyek szokatlan mennyiségű stresszt eredményezhetnek a családban. Mondjuk el mindent a lehető legrészletesebben - ha minden tény a rendelkezésére áll, biztosan tud adni tanácsot, hogyan kezeljük a problémákat, és segíthet a minimálisra csökkenteni a stressz hatásait a kisbabára vonatkozóan.


Szociális fejlődés

A második hónap végére az apróság kész hódító lesz. Másokat ugyan még nem ismer fel, de bárkire visszamosolyog, aki rámosolyog, vagy aki vicces hangokat ad ki (állathangok). Gőgicséléssel, rugdalózással, és integetéssel fejezi ki elégedettségét, ha látogató érkezik, próbálja felismerni a fontos szereplőket - anya, apa, testvérek, ismerős gondviselők megkülönböztetett üdvözlést kapnak, eltérően az idegenektől.

Mikor a kisbaba megpróbál kommunikálni, fontos, hogy azonnal és lelkesen reagáljunk rá. Ezzel tudatjuk, hogy ő fontos a számunkra, és valamennyire ő irányítja az életét. Próbáljuk meg nem félbeszakítani, vagy másra figyelni, mikor „beszél” - az elutasító reagálás már ebben a korban is hátráltathatja az önbizalom fejlődését.


Intellektuális fejlődés

A nyelv kialakulása gügyögéssel kezdődik, általában dallamos magánhangzókkal, legelőször is az „a” betűvel. Először ezek a hangok esetlegesnek tűnnek, viszont hamarosan észlelni fogjuk, hogy mindezek nekünk, a plüssállatkának, a mennyezeti ventillátornak szólnak, illetve bármely más kedvenc tárgynak. A kisbaba szereti hallani a saját hangját, közben azt is tanulja, hogyan használja a torkát, a nyelvét, az állkapcsát. Pár hét múlva (általában 3 és fél hónapos korban) már felvidít minket a hangos kacajokkal, amelyeket egy hónappal később velőtrázó örömkurjongatások követnek majd.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja