SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

29 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
29 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

29 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Miután a kisbaba hét hónapon át csak figyelte, ahogy körülötte mindenki feláll, természetesen nagyon izgatja, hogyan is történik mindez. Még ülő helyzetben kinyúltja a lábát, felhúzza a térdét, és mindenben megkapaszkodik, ahonnan támaszt remélhet (legyen az a kiságy oldala vagy egy konyhaszék), majd megpróbálja magát álló helyzetbe felhúzni. Néhány korán érő kisbaba szó szerint egy éjszaka alatt hajtja végre ezt a hőstettet - egyik reggel belépünk a szobába, és látjuk, ahogy bizonytalanul áll a kiságyában, miközben a legrosszabbtól tartva és óriási grimasszal az arcán a kiságy korlátaiba csimpaszkodik. Másoknak ez a látványos művelet legalább egy hónapig eltart. 8 hónapos korban a legtöbb kisbaba segítséggel meg tud állni, de ekkor csak az izmokat próbálgatja, megtartani magát még nem tudja. Egy hónappal később  már több mint felük fel tudja húzni magát álló helyzetbe, ekkor a karja erejét veszi segítségül.
Érdekes, hogy van, aki előbb térdelve-kapaszkodva próbál felállni, mások merev lábbal kísérleteznek ezzel. A mozgásfejlődést sokban befolyásolja a baba súlya is. Aki hurkás combokkal bír, nem biztos, hogy erősebb is. Sőt, a nagyobb testsúlyt nehezebb forgatni, megemelni mászáskor, felüléskor.

Persze mi siettetni szeretnénk a kisbabát, hogy álljon fel, amint készen érzi rá magát, a gyermekorvosok erősen ellenzik a járókeret, bébikomp használatát a lábizomerő növelése érdekében. Ez szerintük ugyan segít erősíteni az alsó lábszárat, de a combot és a csípőket már nem, amelyekre igazán szükség van az álláshoz. Biztonsági kockázatot is hordoz a szerkezet, mivel könnyen felborul, vagy legurulhat a lépcsőn, így súlyos sérüléseket okozhat.
 

Szociális fejlődés

Minél mobilabbá válik a gyermek, annál nagyobb annak a valószínűsége, hogy megüti magát, vagy olyan helyre téved, amely már nem megengedett. Mikor ez előfordul, pont itt az ideje, hogy lefektessünk néhány alapszabályt. Mondjunk határozottan „nemet”, és vigyük el onnan a kisbabát. Bár nem biztos, hogy érti a szót, a hangunkból rájön, hogy valamit helytelenítünk. A „nem” szót csak a valóban veszélyes helyzetekre alkalmazzuk, mikor nem tudjuk könnyen elvonni a figyelmét, vagy elvinni őt más helyre. Legyünk gyengédek, de következetesek, és a többi felvigyázót is erre kérjük. Az ismétlésnek köszönhetően, hamarosan megérti a „nem” jelentését, bár a leküzdhetetlen vágy, hogy felfedezzen dolgokat, lehet, hogy pár perccel később újra ugyanabba a helyzetbe sodorja.
 

Intellektuális fejlődés

Körülbelül mostanában vesszük észre, hogy a kisbabának is vannak bizonyos kedvenc elfoglaltságai. Például előre megjósolható útvonalon halad, mikor körbemássza a nappalit, megáll, hogy megvizsgáljon egy kupac magazint, viszont ügyet sem vet az építőkockákra. Mozdulatai többé már nem hirtelenek vagy esetlegesek, a szándék és célkeresés jeleit kezdi mutatni, lever egy tárgyat a dohányzóasztalról, sőt, beleveri a fejét a falba, hogy odamenjünk hozzá.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.
Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

Mikor és miért érdemes vizeletvizsgálatot végeztetni?

A vizelet a vese működésének eredménye, azaz segítségével számos belgyógyászati problémára derülhet fény. Dr. Rákász István az Urológiai Központ urológusa szerint vizelési panaszok, illetve urológiai jellegű tünetek esetén elengedhetetlen a vizeletvizsgálat, de az évenkénti kivizsgálás részeként is fontos megcsináltatni.

A szerkesztő ajánlja