SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

5 hetes (1 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

5 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Miután hónapokon keresztül semmit sem látott az anyaméhben, ritka izgalmas pillanat, amikor a kisbaba a szülőszobában kinyitja a szemét, és meglátja a világot! Bár látása még 3-6 hónapig nem lesz teljes, közelről meg tud különböztetni arcokat, és azonnal érzékennyé válik a fényre. Néhány újszülött annyira élvezi, hogy lát, hogy még a szopást is abbahagyják, és az érdekesebb tárgyat kezdik figyelni.


Szociális fejlődés

A fényképező álljon készenlétben - a kisbaba valamikor a következő hónap során jó hangulatát győzedelmes, fogatlan mosollyal fogja közölni. Az első igazi mosolyt onnan fogjuk felismerni, hogy nemcsak a szájizmokat, hanem az egész arcát használja, illetve, valószínűleg valami olyasmire reagált, amit mi csináltunk – egy mosolyra, egy csikizésre, vagy csak arra, hogy beléptünk a szobába.

A kisbabák az anyukától, vagy egy másik gondviselő személytől tanulnak mosolyogni. Mi rámosolygunk, és ő visszamosolyog. Ez az interakció két dologra tanítja meg. Először is, megtanulja, hogy mosolyra mosoly a válasz, éppúgy, mint az ölelésre, a puszikra és a dicsérő szavakra. Másodszor, megtalálta a módját, hogyan varázsoljon el minket, hogyan beszélgessen velünk. Végül megtanulja, hogyan kezdeményezze ezt a kölcsönhatást, amit (elég hatásosan) próbálgatni is fog másokon, akikkel találkozik.


Intellektuális fejlődés

Az apróság mosolya az első lépés abban a fejlődési folyamatban, amely egész gyermekkorát végigkíséri. Számos jól elkülöníthető szakaszon keresztülmegy, ahogy növekszik – hiszen kezdetben csak egy passzív újszülött, majd megtanul rengeteg arckifejezést, gesztust és mozdulatot utánozni, mindez átvezet a beszédbe, és végül, viselkedési formákat vesz fel. Segíthetünk, ha szeretetteljes magatartást mutatunk mind vele szemben, mind más családtagunkkal szemben. Nem kell sokáig várni, és viszonozni fogja az öleléseket és a puszikat.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja