SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

31 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

31 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Mostanában a kisbaba már elkezd kísérletezni a bébiételekkel, amelyek viszont nehezebbek, és alaposabb rágást igényelnek. Emellett egyre több ételt fog élvezni az asztalon találhatók közül. Rágási készsége még minimális, tehát sose adjunk neki olyan ételt, ami fulladással járhat. Mindenképpen kerülni kell a nagyobb nyers zöldségdarabokat, a mogyorót, a szőlőt, a pattogatott kukoricát, a kemény cukorkákat, illetve bármely más kemény, és kerek ételt. Ejtsünk még pár szót a fuldoklásról: mikor a folyadék félremegy, bekerül a kisbaba légcsövébe, ez ziháláshoz, kapkodó légzéshez, köhögéshez vezethet, amíg a folyadék ki nem ürül. Ez a fajta fuldoklás roppant rémisztő (főleg a szülőknek), de általában nem veszélyes. A valóban veszélyes fulladásos állapot akkor alakul ki, mikor valamilyen tárgyat nyel, vagy szippant be, amely elzárja a levegő útját a tüdőben. A kisbabák nem kapkodnak levegő után, és nem köhögnek, viszont élénkvörös és kékes színű lesz az arcuk. Ez a fajta fulladás ritka, de veszélyes. Ilyenkor lábánál fogva fejjel lefelé lógatva a babát, esetleg hátbaveregetve, az idegentest kihullhat a légutakból. Hívja a 104-et vagy a 112-t! A Heimlich fogást egy évesnél fiatalabb kisbabán ne próbáljuk alkalmazni.
 

Szociális fejlődés

A szeparációs szorongás valószínűleg erősödni fog, ahogy a kisbaba egyre inkább tudatára ébred, hogy a mama mindig elmászkál. Bár nehéz gyengédséggel és jó humorral reagálni, ha a gyerek egyfolytában rajtunk lóg és üvölt, mégis tegyünk meg minden tőlünk telhetőt - így majd gyorsabban túljutunk ezen az időszakon. Egyéb megoldási módok:

  • Ahogy a legtöbb ember, a kisbabák is jobban szoronganak, mikor fáradtak, éhesek, vagy betegek. Próbáljunk meg azután elmenni otthonról, hogy a gyermek felébredt az alvásból, már evett, és a lehető legtöbbet legyünk vele, mikor beteg.
  • Ne csapjunk nagy hűhót, ha elmegyünk, de a hátsó ajtón sem érdemes kilopózni. Adjunk neki búcsúpuszit, mondjuk, hogy hamarosan itthon leszünk (hangunkat megnyugtatónak fogja találni, mégha nem is érti a szavakat), aztán induljunk. Feltételezve, hogy valaki olyanra bíztuk, aki szereti, a sírás hamar abbamarad, mihelyst eltűnünk szem elől.
  • Mikor otthon vagyunk, hagyjuk rövid ideig magára a kisbabát, például, engedjük, hogy átmásszon egy másik (számára biztonságos) szobába. Ennek köszönhetően megérti, hogy nélkülünk is boldog lehet - legalábbis pár pillanatig.
     

Intellektuális fejlődés

Most a kisbaba memóriája igen gyorsan fejlődik, bár még mindig nem biztos, hogy holnap emlékezni fog azokra a dolgokra, amiket ma mondtunk neki (főleg, ha szerepelt benne a „nem” szó). Fel tud idézni elmúlt eseményeket, úgymint apa hazaérkezését a munkából, és elmászik a bejárati ajtóig, mivel feltételezi, hogy ez újra bekövetkezik. Azt is észreveszi, ha valamit megváltoztattunk a hálón vagy gyerekszobában, és azonnal odamegy az új tárgyhoz. Néhány gyerek ellenzi ezeket a változtatásokat, mások üdvözlik. A kisbabánk reakciója újfent betekintést enged fejlődő személyiségébe.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja