SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

32 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

32 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Míg ő játszott, én a ruhákat hajtogattam, és csak két pillanatra fordultam el, mikor visszanéztem, már sehol sem volt! Ismerős? Sok 8 hónapos kisgyerek anyukája érti, hogy miről beszélünk. A korábban oly nyugodt csecsemőből kisebb tornádó vált, aki látástól vakulásig egy pillanatra nem áll le. A hosszú délutáni szundítások a feledés homályába vesztek, a kisbaba minden olyan kísérletnek ellenáll, amely arra irányulna, hogy kicsit lecsillapodjon. Öltöztetés, pelenka csere, étkezések - illetve minden más, amely korlátozná a felfedezés sürgető vágyát - felér egy ütközettel.
Az aktivitásra nagyon egyszerű a magyarázat: mert már képes rá. A kisbaba minden nap újabb eszközökkel rendelkezik a felfedezéshez. Képzeljük el, ahogy 6 hónap teljes passzívitást követően hirtelen magunkhoz térünk egy gyönyörű helyszínen, ahol mindenféle izgalmas és szórakoztató dolog található. Talán mi békésen bealudnánk inkább?
 

Szociális fejlődés

Bármennyire is bolondul a gyermek a nagyszerű, új világért, még mindig nem szokta meg a tényt, hogy az tele van új emberekkel is. Mikor egy idegen érkezik a házba, lehet, hogy megrémül, vagy nyomasztónak találja a szokatlan öleléseket, a kézbevételt és a zajokat. A túlbuzgó barátoknak és rokonoknak talán rosszul is esik, mikor a kisbaba keserves sírásba kezd, ha meglátja őket. Csökkentsük a stresszt úgy, hogy csak fokozatosan mutatjuk be az új személyeket, kérjük meg, hogy várjanak, amíg a kisbaba feléjük nyúl, és csak azután történjen bármilyen fizikai kontaktus közöttük. Vegyük az apróságot az ölünkbe, amíg az ismeretlennel beszélgetünk (talán érdemes nekik mesélni az idegenek által kiváltott szorongásról), és hagyjuk, hogy magától rájöjjön, nincs mitől félni.
 

Intellektuális fejlődés

Előfordul, hogy a kisbaba érdekes módon próbálja levezetni a felesleges energiáit. Ritmusra veri a fejét a kiságyba vagy a falba. Nem meglepő, hogy a legtöbb szülő ezt a magatartást rémisztőnek találja, mivel azt hiszik, hogy a kisbaba kárt tesz magában, illetve, hogy a cselekvés valamiféle fogyatékosságot jelez (pedig nem). Valójában senki nem tudja, hogy néhány kisbaba miért veri a fejét előszeretettel valamibe, pontosan annyi magyarázattal tudunk szolgálni, mint arra, hogy egyesek miért szopják a hüvelykujjukat, míg mások miért nem tesznek egy lépést sem a mackójuk nélkül. Elképzelhető, mindhárom módszerrel a feszültségtől szabadulnak meg a kisbabák, de valamennyi eset veszélytelen és idővel kinövik. Úgy tűnik, hogy valamennyivel több babusgatás a lefekvéskor egyeseknél megszünteti a vágyat, hogy a fejüket a falba üssék. Ha kisbabánk nem tágít, ne próbáljuk megállítani - ezzel ugyanis nő a frusztrációs szint. Mindössze annyit tehetünk, hogy a kiságyat kibéleljük paplananyaggal, ezután engedjük szabadjára az ütközéseket.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja