SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

30 hetes (7 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

30 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

Gyermekünk jobb vagy balkezes? Vagy talán még korai megmondani? Bár vannak kisbabák, akik már 3 hónapos koruktól jobban kedvelik valamelyik oldalt, legtöbbjük mindkét kezét egyformán használja az első évben. Ha tudni szeretnénk, hogy a kisbabának vannak-e preferenciái, próbáljuk megfigyelni, hogy vajon következetesen használja-e egyik kezét a tárgyak felemeléséhez, és a másikat pedig azok kezeléséhez. A kéz, amivel irányít, általában a domináns, szóval, ha a dobozt a balkezében tartja, és a jobbal próbálja kinyitni a tetejét, akkor valószínű, hogy jobbkezes lesz. Azért az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a csecsemők leginkább 2 kezesek. Az agyféltekei dominancia fokozatosan tolódik az elkövetkezendő 2-5 év során a jobbkezesség irányába. (Statisztikailag ez a valószínűbb: a népességnek csak kb 8-12 százaléka balkezes)

Szociális fejlődés

Ahogy feltérképezi a világot, a saját nemi szerve egyike lesz azon dolgoknak, amiket a kisbaba felfedez magának. Peluscserénél észrevehetjük, hogy a kisfiúk szeretik húzogatni a fütyijüket, míg a kislányok a vaginájukat bökdösik. Ezek a testrészek érzékenyek, és érintésük örömet vált ki, ezért is kedvelheti a kisbaba jobban. Ez teljesen normális. Ha elvesszük a kezét, megszidjuk, vagy bármilyen más módon éreztetjük vele, hogy rosszat tett, az káros lehet, és önbecsülését illetően negatív következményekkel járhat. Az önstimulálás tabuként való kezelése esetleg még vonzóbbá teheti a dolgot. Amikor azonban felöltöztetve, magára hagyva is rendszeresen ezzel foglalkozik, az a szeretet hiányát is jelezheti. Mikor a kisbaba már elég nagy, el kell magyaráznunk neki, hogy testének ez a része intim, és bár szabad és örömteli megérinteni, nem szabad nyilvánosan ezt megtenni. Még ennél is fontosabb, hogy tudja, senki más számára nem elfogadható a testrész megérintése, és azonnal szólnia kell nekünk, ha valaki ezt cselekedné.
 

Intellektuális fejlődés

Mostanra az apróság saját személyén kívüli asszociációkra is képes. Például morogni kezd, mikor azt hallja, hogy levesszük az üvegnek a tetejét, ahol az ételét tároljuk, hiszen számít rá, hogy enni kap. Visít az örömtől, vagy vadul gügyög, mikor a bejárati ajtó csapódik, hiszen a bátyó megjött a suliból. Gügyögése esetleg még saját nevével is mutathat hasonlóságokat, úgymint a „dada” a Danival, vagy a „bebe” a Bencével.
Mikor kisbabánk gügyögését utánozzuk, és cuppantós hangokat hallatunk, nevetni kezd, hiszen ezt a magatartásformát a sajátjával azonosítja. A könyvekben található kisbaba fotókon is nevet, esetleg sikongat, hiszen saját magával és az általa kiadott hangokkal azonosítja.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja