SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

33 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

33 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A kisbaba alvásfázisai egyre kiszámíthatóbbá válnak. A nyolcadik hónap környékén éjszakánként akár 12 órát alhat etetés nélkül. 1-2 órás mélyalvást követően eléri a könnyű alvás periódusát, ekkor felébredhet, de vissza is alszik. A könnyű szakaszokban, amelyek 4-6 alkalommal fordulnak elő egyetlen éjszaka során, kinyitja a szemét, és sírva nyöszörög. Ha csak ennyiről van szó, nem kell azonnal kiugrani hozzá az ágyból, mivel jó eséllyel visszaalszik magától is, ha azonban sír, ne hagyjuk egyedül!

Az éjjeli etetés ebben az életkorban már megosztja a szülőket és a szakembereket is. Különösen a szoptatott csecsemők körében gyakori, hogy éjjelente többször felébrednek, és csak anyamellel képesek visszaaludni. Ennek oka a legritkább esetben az éhség, sokkal inkább a fogzási fájdalom, amelyet az anyatej csillapít, vagy a szopás által kiváltott megnyugtató érzés. Ez utóbbi esetben megpróbálhatjuk a babát cumival "átverni", de ez egyrészt nem biztos, hogy sikerül, másrészt pedig, ha mégis, akkor azért kelhetünk ki éjjelente többször az ágyból, hogy a kiköpött cumit visszategyük a gyerek szájába.

Aki szeretné, ennyi idősen már leszoktathatja a babát az éjjeli szoptatásról, de ezt minden esetben gyengéden kell kivitelezni. A síró babát soha ne hagyjuk magára, simogassuk a kiságyában, fogjuk a kezét, ha kell, vegyük ki és ringassuk. Ne kövessünk olyan alvástréningelő módszereket, amelyek a gyerek egyedül hagyásával és akár hányásig történő síratásával járnak!
 

Szociális fejlődés

Mi leszünk a kisbaba első tanárai, és amit vele kialakítunk, nagyban befolyásolja a tanuláshoz való hozzáállást a későbbiekben. A három alapvető nevelési technika valamelyikét valószínű, hogy alkalmazzuk: utánzás, elhelyezés és alakítás. Az utánzás során a cselekvés egy részét bemutatjuk (például, eltávolítjuk egy doboz tetejét), és várjuk, hogy a kisbaba is teljesítse a feladatot (azaz visszategye a kockát a dobozba). Az elhelyezésnél ténylegesen megfogjuk a kisbaba kezét, és mutatjuk, hogyan végezze a mozdulatot, alakításnál pedig nekünk kell a feladatot elvégezhető darabokra bontani (például kivenni egy építőkockát a halomból, majd odatenni a kisbabához közel, hogy az megfoghassa). Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a kisbaba tudja, hogyan végezze el az előtte álló feladatot, a legjobb, ha „alakítunk” a feladaton, és nem az utánzást vagy az elhelyezést alkalmazzuk. Várjuk meg, amíg rövid szünetet tart a feladatvégzés során, és ekkor könnyítsünk a nehézségi fokon (például, hozzuk az építőkockát közelebb, hogy annak felemelésére tudjon koncentrálni). Majd álljunk hátrébb, engedjük, hogy egyedül befejezze a leckét.
 

Intellektuális fejlődés

Engem senki nem ért meg! Ezt jelentheti a 8 hónapos kisgyerek sírása. A kisbaba mostanában kezd kísérletezni különböző hangkombinációkkal, így már kevésbé ismételgeti ugyanazokat a hangokat újra és újra. Ő már „beszél”, a valódi beszédre jellemző száj és állkapocsmozgásokat utánozza. Bár lehet, hogy halványlila gőzünk nincs, mit is szeretne mondani, mindenképpen válaszoljunk („Tényleg? Ez nagyszerű!”), és bíztassuk rendületlenül. Azt se feledjük, hogy számára a legnagyobb motiváció az, hogy minket utánozhat. Minél többet beszélünk, olvasunk és énekelünk az apróságnak, annál valószínűbb, hogy hamarosan ő is beszélni és énekelni fog.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja