SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

33 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
33 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

33 hetes baba fejlődése
 

Testi fejlődés

A kisbaba alvásfázisai egyre kiszámíthatóbbá válnak. A nyolcadik hónap környékén éjszakánként akár 12 órát alhat etetés nélkül. 1-2 órás mélyalvást követően eléri a könnyű alvás periódusát, ekkor felébredhet, de vissza is alszik. A könnyű szakaszokban, amelyek 4-6 alkalommal fordulnak elő egyetlen éjszaka során, kinyitja a szemét, és sírva nyöszörög. Ha csak ennyiről van szó, nem kell azonnal kiugrani hozzá az ágyból, mivel jó eséllyel visszaalszik magától is, ha azonban sír, ne hagyjuk egyedül!

Az éjjeli etetés ebben az életkorban már megosztja a szülőket és a szakembereket is. Különösen a szoptatott csecsemők körében gyakori, hogy éjjelente többször felébrednek, és csak anyamellel képesek visszaaludni. Ennek oka a legritkább esetben az éhség, sokkal inkább a fogzási fájdalom, amelyet az anyatej csillapít, vagy a szopás által kiváltott megnyugtató érzés. Ez utóbbi esetben megpróbálhatjuk a babát cumival "átverni", de ez egyrészt nem biztos, hogy sikerül, másrészt pedig, ha mégis, akkor azért kelhetünk ki éjjelente többször az ágyból, hogy a kiköpött cumit visszategyük a gyerek szájába.

Aki szeretné, ennyi idősen már leszoktathatja a babát az éjjeli szoptatásról, de ezt minden esetben gyengéden kell kivitelezni. A síró babát soha ne hagyjuk magára, simogassuk a kiságyában, fogjuk a kezét, ha kell, vegyük ki és ringassuk. Ne kövessünk olyan alvástréningelő módszereket, amelyek a gyerek egyedül hagyásával és akár hányásig történő síratásával járnak!
 

Szociális fejlődés

Mi leszünk a kisbaba első tanárai, és amit vele kialakítunk, nagyban befolyásolja a tanuláshoz való hozzáállást a későbbiekben. A három alapvető nevelési technika valamelyikét valószínű, hogy alkalmazzuk: utánzás, elhelyezés és alakítás. Az utánzás során a cselekvés egy részét bemutatjuk (például, eltávolítjuk egy doboz tetejét), és várjuk, hogy a kisbaba is teljesítse a feladatot (azaz visszategye a kockát a dobozba). Az elhelyezésnél ténylegesen megfogjuk a kisbaba kezét, és mutatjuk, hogyan végezze a mozdulatot, alakításnál pedig nekünk kell a feladatot elvégezhető darabokra bontani (például kivenni egy építőkockát a halomból, majd odatenni a kisbabához közel, hogy az megfoghassa). Ha nem vagyunk benne biztosak, hogy a kisbaba tudja, hogyan végezze el az előtte álló feladatot, a legjobb, ha „alakítunk” a feladaton, és nem az utánzást vagy az elhelyezést alkalmazzuk. Várjuk meg, amíg rövid szünetet tart a feladatvégzés során, és ekkor könnyítsünk a nehézségi fokon (például, hozzuk az építőkockát közelebb, hogy annak felemelésére tudjon koncentrálni). Majd álljunk hátrébb, engedjük, hogy egyedül befejezze a leckét.
 

Intellektuális fejlődés

Engem senki nem ért meg! Ezt jelentheti a 8 hónapos kisgyerek sírása. A kisbaba mostanában kezd kísérletezni különböző hangkombinációkkal, így már kevésbé ismételgeti ugyanazokat a hangokat újra és újra. Ő már „beszél”, a valódi beszédre jellemző száj és állkapocsmozgásokat utánozza. Bár lehet, hogy halványlila gőzünk nincs, mit is szeretne mondani, mindenképpen válaszoljunk („Tényleg? Ez nagyszerű!”), és bíztassuk rendületlenül. Azt se feledjük, hogy számára a legnagyobb motiváció az, hogy minket utánozhat. Minél többet beszélünk, olvasunk és énekelünk az apróságnak, annál valószínűbb, hogy hamarosan ő is beszélni és énekelni fog.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

Felakasztotta magát egy diák egy szegedi általános iskolában

A hatóságok teljes hírzárlatot rendeltek el az esettel kapcsolatban.
Szamárköhögésem velőt rázó története

Szamárköhögésem velőt rázó története

Légútjaimat általában békés hámszövet fedi, aminek a felszínén levő kis csillók segítenek kisöprögetni onnan a kórokozókat. Akkoriban éppen egy közönséges megfázással küzdöttem, orrfolyással, enyhe köhögéssel, amivel úgy véltem, a munkám megszakítása nélkül megbirkózom. Azonban a kór alattomos módon dolgozva elkezdett toxinokat gyártani, melyek észrevétlenül megtapadtak a csillós szöveten, méreganyagokat bocsájtottak ki rá, míg egy sűrű, ragadós váladék képződött és a légútjaim beszűkültek. Mindebből annyit érzékeltem, hogy nem kapok levegőt.
Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

Azt mondta egy férfi az apának, hogy szerelmes a 13 éves fiába - akkorát kapott, hogy életveszélyes sérüléseket szenvedett

A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Főügyészség vádat emelt az apával szemben.
Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Mi okozhat magas vércukorszintet reggelente?

Inzulinos cukorbetegként rendre magas vércukorszintet mérsz reggelente, és nem érted, miért? Elképzelhető, hogy az éjszakai vércukorcsökkenés kiváltotta Somogyi-hatás áll a háttérben. Hogy milyen okok idézik elő ezt az állapotot, és mi a teendő vele, arról Prof. Dr. Somogyi Anikót, a Cukorbetegközpont diabetológus, endokrinológus, lipidológus szakorvosát kérdeztük.
Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

Így szedjük a vitaminokat, nyomelemeket!

A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során. Ezekben a kérdésekben a Semmelweis Egyetem Egyetemi Gyógyszertár Gyógyszerügyi Szervezési Intézet szakgyógyszerészei, dr. Horváth István László és dr. Vajda Péter segítik az eligazodást.

A szerkesztő ajánlja