SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

34 hetes (8 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

34 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Azt kapjuk vissza, amit adunk - legalábbis előbb-utóbb biztosan. A kisbaba talán már felállni tanul, viszont arról még fogalma sincs, hogyan üljön le megint. Több fájdalmas hétbe beletelhet, mire elsajátítja ezt a trükköt. Vannak kisbabák, akik karjukat kinyújtva azonnal hátraesnek - puff! A kisbaba koponyája még mindig eléggé rugalmas, ezért kisebb az agyrázkódás kockázata, mint a felnőtteknél, ennek ellenére gondolkodhatunk azon, hogy kipárnázzuk azokat a területeket, ahol a kisbaba az állás tudományát gyakorolja. Ez megfelelő alkalom az esési technikák elsajátítására is. Állítsuk a kisbabát térdeink közé, és gyengéden kezdjük lefelé nyomni. Élvezni fogja a játékot, és elegendő gyakorlást követően még a készséget is elsajátítja.
 

Szociális fejlődés

A legtöbb kisbaba imádja a tükröket, talán azért, mert a fényjáték elbűvöli őket, vagy pedig azt hiszik, hogy egy másik kisbaba van belül. Most van egy újabb ok, amiért a kisbaba imádhatja a tükörképét. Felismeri saját magát. Rámosolyog a képre, megsimítja, megpróbálja megpuszilni, majd megvizsgálja a keze tükörképét, és összehasonlítja a valódival. Azáltal, hogy magát nézi (és a hibáiból tanul), szintén segíti motoros készségeinek letisztulását.
 

Intellektuális fejlődés

Intellektuális szempontból az áttörés mostanra elképesztő méreteket ölthet - ha a kisbaba beszélni tudna, azt mondaná „Heuréka!”. Több módszerrel is tudjuk fejlődését stimulálni:

  • Folyamatosan kommentáljuk vele kapcsolatos napi feladatainkat az öltözködéstől a fürdetésig, etetéseken át a játékig és bevásárlásig - és még sorolhatnánk. Egyszerű, de rendes szavakat használjunk (ne gügyögjünk).
  • Viselkedjünk gyengéden, ez biztonságot és jó közérzetet biztosít számára.
  • Gondoskodjunk az ingergazdag és biztonságos környezetről, amelyben felfedezőútra indulhat, megismerheti az életkorának és fejlődési szintjének megfelelő játékokat.
  • Minden nap olvassunk neki.
  • Telepedjünk mellé a padlóra, és játsszunk együtt.
  • A legfontosabb, hogy legyen időnk kiélvezni azokat a dolgokat, amelyek egyedivé teszik őt.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja