SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

40 hetes (9 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

40 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba az elkövetkező pár hónapot azzal fogja tölteni, hogy finomítja és tökéletesíti a járást megelőző készségeit, a mászástól és lépegetéstől kezdve a székben való egyenes ülésig. Végezhetünk vele tornagyakorlatokat, hogy izmosodjon, és javuljon a koordinációja.
Természetesen ne étkezés után tegyük ezt!

  • Fektessük a kisbabát a hátára, fogjuk meg a lábait, emeljük el a fenekét a padlóról, és a lábakat gyengéden nyújtsuk meg a feje felett. Ne nyomjuk, vagy nyújtsuk nagyon. Helyezzük hasra, majd ismételjük meg a gyakorlatot 5-ször (a lábak és a hát rugalmassága is javul ezáltal).
  • A kisbaba legyen ülőhelyzetben a padlón, és fogja meg a kezünket, majd lassan emeljük a karjait a feje fölé, végül segítsük őt egyből álló testhelyzetbe. Pár másodperc múlva engedjük le a karjait, így visszakerül ülőhelyzetbe. Ezt ismételjük 3-szor, 4-szer (erősödik a karizom).


Szociális fejlődés

Mostanra a kisbaba már megért valamit abból, amit mondunk neki, és próbálja utánozni a hangokat. Mivel még nem sajátította el teljesen a nyelvet, morgásokat, visításokat és kézmozdulatokat is belekever, hogy megértesse magát. Eltol magától minden olyan dolgot, amely nem nyeri el a tetszését, de kinyújtja a karját olyanért, amit szeretne. Akár az ugatással is megpróbálkozik, mikor egy kutyát akar utánozni.
Ha azt látjuk, hogy az apróság kommunikálni próbál, segítsük abban, hogy szavakba foglaljuk mindazt, amit előad, vagy hangokkal kifejez. Mikor a cumisüvegért nyúl, mondjuk „Az üveget kéred?”. Ismételgessük testvérei, felvigyázói nevét, és tapsoljuk meg, mikor a mi utánzásunkkal próbálkozik.
 

Intellektuális fejlődés

Az apróság egyre makacsabbnak tűnik? Mostanában alakul a kitartása, így nem reagál kedvezően azon erőfeszítéseinkre, amelyek figyelmének elterelését szolgálnák. Energiát öl abba, hogy új készségeket fejlesszen ki magának (úgymint a hűtőajtó kinyitása, vagy a könyvespolc lerámolása), és nem szereti, ha félbeszakítják. Ez a fajta szembeszegülés az elterelést illetően jelenti az első lépést a koncentrálás képessége felé, amely leginkább a felnőttekre jellemző. Viszont még mindig nincs félelem érzete, és csak haloványan emlékszik figyelmeztetéseinkre, szóval fontos, hogy mindig rajta tartsuk a szemünket, és szükség esetén finoman figyelmeztessük.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja