SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

48 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

48 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Fizikálisan nem minden kisbaba koránérő. A mi 11 hónapos csöppségünket teljesen kielégítheti, hogy csak mászik és ül, a felhúzódzkodás még nem igazán érdekli. Nagy valószínűség szerint mindössze arról van szó, hogy saját, kimért tempójában halad. A kisbabák, akiknél lassabban alakulnak ki a motoros készségek, általában biztosabbak mozdulataikban, és kevésbé valószínű, hogy mondjuk hátra esnek, mikor végre felállnak. Ők egyszerűen inkább elsajátítják az egész folyamatot - úgymint a felhúzást, az egyensúlyozást és a lassú leülést, mielőtt még műsorra tűznék a bemutatót. Viszont ha úgy gondoljuk, hogy a gyermek tétovasága már nem normális, a legjobb, ha megnézetjük a gyerekorvossal, hogy mi is megnyugodjunk.
 

Szociális fejlődés

A kis utánzóművész talán már minden mozdulatunkat megismétli. Dörzsöli a száját, míg mi fogat mosunk, az ujjaival fésüli a haját, mikor mi a sajátunkat rendezzük, és rácsimpaszkodik a hűtő ajtóra, mikor enni szeretnénk valamit. A vágy, hogy minket utánozzon, tulajdonképpen a ragaszkodását mutatja ahhoz a személyhez, aki a világon számára a leghihetetlenebb és legcsodálatosabb. Bár mindez az imádat néha igen idegtépő lehet, próbáljuk meg élvezni a helyzetet. Soha senki, a gyereket is beleértve, nem talál minket ilyen tökéletesnek később.
 

Intellektuális fejlődés

Ahogy a fegyelmezés egyre fontosabb kérdéssé válik, lényeges észben tartani, hogy az apróság felfedezőútjai a fejlődéséhez létfontosságúak. A tanulmányok szerint úgy érhetjük el a legbiztosabban, hogy a kisbaba ránk figyeljen, ha kizárólag akkor fegyelmezzük, mikor tényleg nincs más megoldás - mikor veszélyben van, vagy a viselkedésével másokat veszélyeztet vagy zavar. Mikor megoldható, kell, hogy legyen lehetősége (biztonságosan) kitombolni magát, miközben a világot is felfedezi.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja