SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

47 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

47 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Ahogy az apróság egyre hatékonyabban tudja használni kezecskéit, a felöltözés és levetkőzés problematikája is fokozottabban kezdi érdekelni. Vérmérsékletétől függően a ruhaváltás egyszerűsödik, vagy bonyolódik. Az együttműködő babák belebújtatják karjukat az ingbe, bedugják a lábukat a cipőbe, és segítenek levetni a zoknit. Sokszor tekintik azonban az öltözködést is játéknak, és amikor sikerrel felöltöztettük, egy mozdulattal kibújnak a ruhából és kezdhetjük az egészet elölről. Ha a gyermek szeret meztelenül rohangálni, adjuk rá fordítva a ruhát, hogy a cipzár és a csatok hátul legyenek, így nehezebb lesz kibújni belőle. Továbbá vásároljunk plusz sapkákat, zoknikat, stb., hiszen folyamatosan pótolni kell azokat a darabokat, amelyeket kidob a babakocsiból, vagy elkever valahol a lakásban.
 

Szociális fejlődés

Ha már teljes vagy részmunkaidőben visszatértünk a munkahelyünkre, talán éppen azon gondolkodunk, hogy milyen hatással lesz mindez a kisbabára. Nyugalom - ha bízunk benne, hogy jó döntést hoztunk azzal, hogy megint dolgozunk, és megfelelően gondoskodtunk a gyermek felügyeletéről, nem valószínű, hogy a későbbiekben bármilyen maradandó károsodást szenvedne. Ami azt illeti, a jó bölcsőde, vagy a szerető bébiszitter segíthet abban, hogy a kisbaba hozzászokjon más emberek társaságához (beleértve a többi gyereket is), és megtanulhatják, hogy nemcsak mi szerethetjük, és gondoskodhatunk róluk.

Akár dolgozunk, akár nem, a legfontosabb az, hogy mikor vele vagyunk, megkapja tőlünk a szeretetet és a törődést, amire szüksége van. Ezt persze könnyű mondani, főleg egy hosszú és fárasztó nap végén (mikor a forgalom is borzasztó volt). Próbáljuk meg a minimálisra csökkenteni egyéb bokros teendőink számát, úgymint a főzést és takarítást, így minden nap nyugodt légkörben tudunk eltölteni kis időt. Lehet, hogy a ház piszkosabb, mint valaha, a fagyasztó meg tele van félkész kajákkal, de egy kis odafigyelés mindkettőnket gazdagíthat.
Az apukákat nyugodtan vonjuk be a gyerek körüli tennivalók, játék ill. a háztartás feladataiba, Természetesen azt is figyelembe kell venni, hogy neki milyen napja volt - de ha anya is játszik egy kicsit a gyerekkel, közben apa megterít a vacsorához, majd vacsora után fordítva, akkor mindketten könnyebben, gyorsabban végeznek, egyikük sem merül ki a végletekig és a gyermek is élvezhette mindkettőjük társaságát. Ennél már csak az lehet jobb, ha a két szülő egyszerre telepedik le a csemetével egy kis játékra, aztán közösen intézik a háztartást is, akár a csemete elalvása után.
 

Intellektuális fejlődés

Ebben a korban a legtöbb gyerek kész dobos és billentyűs egyben. A konyhaszekrényben (lehetőleg abban, amelyiket a kisbaba egyedül is felér) halmozzunk fel törhetetlen lábas fedőket, edényeket, és fakanalakat, hogy kifulladásig düböröghessen rajtuk. Élvezettel fogja megtömni a tartókat építőkockákkal, hiszen érdeklik az újfajta hangok, és kísérletezik az edények rázogatásával is, amellyel csörömpölő hangokat produkálhat. Csoportosító és elrendező készségeit is gyakorolja közben, ahogy próbálja a tartókat egymásba tenni, majd a legkülönfélébb módokon elrendezni.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja