SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

46 hetes (11 hónapos) baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

46 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A kisbaba perspektívája, mikor megtanul állni, pillanatok alatt megváltozik. A panoráma megnyílik előtte, keresztüllát a szobán, esetleg az ablakon is kiles! Lehet, hogy annyira lenyűgözi majd új tudománya, hogy nehéz lesz bármi másra rávenni. Mikor a pelenkáját cseréljük, fürdetjük, öltöztetjük, vagy lefektetéshez készülünk, folyton megpróbál felállni. Még az is előfordulhat, hogy állva elalszik, miközben a kiságy léceibe kapaszkodik.

Ahogy egyensúlyérzéke fejlődik, alkalmanként elengedi a támasztékot, majd mikor érzi, hogy eleshet, ismét megragadja azt. Van, hogy egyetlen lépés után összerogy, de egy pillanat múlva már újra próbálkozik. Mikor elesik, nyugtassuk meg egy öleléssel, de ne csapjunk nagy hűhót, mert akkor lehet, hogy félni fog újból felállni. Néhány kisbaba napok alatt eljut az első lépésektől a járásig, míg mások legalább egy hónapon át csak gyakorolgatnak. Az önálló járás körülbelül a 12-14 hónap környékén valósul meg, de a 9. és 18. hónap között bármikor teljesen normális.
 

Szociális fejlődés

Bár büszke új készségeire, a kisbaba minden olyan kísérletünknek ellenáll, hogy tudományát mások előtt is bemutassa. Még nem eléggé magabiztos, és ha számára nem megfelelő reakciókat tapasztal nem is fog többet próbálkozni. Ugyanakkor a társadalom felől érkező elfogadás újfent érdekelni kezdi, ezért lehet, hogy megpróbál lenyűgözni minket azzal, hogy produkálja magát, illetve ellenáll, nem fogad szót, még ha pontosan érti is, amit kérünk tőle. Dicsérjük sokat, és a „nemet” csak olyan helyzetekre tartogassuk, amelyek tényleg veszélyesek.
 

Intellektuális fejlődés

A gyermek egyre többet felfog abból, amit minden nap elmondunk neki, és számos non-verbális módon fog reagálni rá. Mikor szóba kerül az egyik játéka, felé néz, ha pedig megkérdezzük, hol van a repülő, valószínűleg az égre mutat. A nyelvi készségek javítása érdekében fűzzünk részletes kommentárt a mindennapi feladatokhoz, egyszerű szavakat, és következetes megnevezéseket használjunk (a kutyát hívjuk Morzsinak vagy kutyusnak, de ne mindkettőnek). Halandzsázásai során kezdi az általunk használt szavakat felhasználni, bár ezek még nem biztos, hogy tisztán kivehetőek.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja