46 hetes (11 hónapos) baba fejlődése
46 hetes baba fejlődése
Testi fejlődés
A kisbaba perspektívája, mikor megtanul állni, pillanatok alatt megváltozik. A panoráma megnyílik előtte, keresztüllát a szobán, esetleg az ablakon is kiles! Lehet, hogy annyira lenyűgözi majd új tudománya, hogy nehéz lesz bármi másra rávenni. Mikor a pelenkáját cseréljük, fürdetjük, öltöztetjük, vagy lefektetéshez készülünk, folyton megpróbál felállni. Még az is előfordulhat, hogy állva elalszik, miközben a kiságy léceibe kapaszkodik.
Ahogy egyensúlyérzéke fejlődik, alkalmanként elengedi a támasztékot, majd mikor érzi, hogy eleshet, ismét megragadja azt. Van, hogy egyetlen lépés után összerogy, de egy pillanat múlva már újra próbálkozik. Mikor elesik, nyugtassuk meg egy öleléssel, de ne csapjunk nagy hűhót, mert akkor lehet, hogy félni fog újból felállni. Néhány kisbaba napok alatt eljut az első lépésektől a járásig, míg mások legalább egy hónapon át csak gyakorolgatnak. Az önálló járás körülbelül a 12-14 hónap környékén valósul meg, de a 9. és 18. hónap között bármikor teljesen normális.
Szociális fejlődés
Bár büszke új készségeire, a kisbaba minden olyan kísérletünknek ellenáll, hogy tudományát mások előtt is bemutassa. Még nem eléggé magabiztos, és ha számára nem megfelelő reakciókat tapasztal nem is fog többet próbálkozni. Ugyanakkor a társadalom felől érkező elfogadás újfent érdekelni kezdi, ezért lehet, hogy megpróbál lenyűgözni minket azzal, hogy produkálja magát, illetve ellenáll, nem fogad szót, még ha pontosan érti is, amit kérünk tőle. Dicsérjük sokat, és a „nemet” csak olyan helyzetekre tartogassuk, amelyek tényleg veszélyesek.
Intellektuális fejlődés
A gyermek egyre többet felfog abból, amit minden nap elmondunk neki, és számos non-verbális módon fog reagálni rá. Mikor szóba kerül az egyik játéka, felé néz, ha pedig megkérdezzük, hol van a repülő, valószínűleg az égre mutat. A nyelvi készségek javítása érdekében fűzzünk részletes kommentárt a mindennapi feladatokhoz, egyszerű szavakat, és következetes megnevezéseket használjunk (a kutyát hívjuk Morzsinak vagy kutyusnak, de ne mindkettőnek). Halandzsázásai során kezdi az általunk használt szavakat felhasználni, bár ezek még nem biztos, hogy tisztán kivehetőek.
Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!
Közösségi hozzászólások: