SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

4 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.
4 hetes baba fejlődése

4 hetes baba fejlődése

Testi fejlődés

Mennyi változást hozhat egyetlen hónap! A kisbaba többé már nem újszülött kinézetű, és akár 1-2 percig is képes tartani a fejét. Elkezdi felfedezni a testét, főleg a kezeit, és ahogy mozgatja őket, egyik ámulatból a másikba esik.

Általános szabály, hogy a motoros készségek fejlődése a fejtől a lábujjakig lefele halad. Az első lépcsőfok, amihez el kell jutni, hogy a fejét kontrolálni tudja, majd jön a test, a karok, a törzs, végül a lábak. Ekkor még mindig leginkább reflexből reagál, például kezeit szorosan ökölbe szorítja, és reflexszerűen mindent megfog, amit a tenyerébe teszünk. Ez a következő 1-2 hónapban megváltozik, mikor a mozgások egyre inkább önkéntesek lesznek.


Szociális fejlődés

Tesztelés indul, egy, kettő, három! A kisbabák a születésük pillanatától hallanak, és születés után néhány perccel már a hangerőt is meg tudják különböztetni, hiszen megrettenek, vagy beleremegnek az erős hangoktól a szülőszobában, majd mindehhez hozzászoknak, mikor másodszor vagy harmadszor hallják. A különböző tanulmányok szerint pozitívabban reagálnak a magasabb hangokra (úgymint a mi hangunkra), mint a mélyebbekre, elcsendesednek, és jobban figyelnek, mikor beszélünk, vagy énekelünk nekik. Az első hónap végére a csöppség már élvezettel hallgatja a mondókákat és az egyszerű dalocskákat, főleg azokat, amelyek jól megjegyezhető ritmusa van. Valójában a gyermekek fejlődését taglaló kutatások azt mutatják, hogy a kisbabáknál, akiknek énekelnek a korai szakaszban, gyorsan kifejlődik a nyelvérzék, a nyelvek iránti vonzalom. Valószínű, hogy ők kicsivel előbb fognak megtanulni beszélni és olvasni, mint a többi gyerek.


Intellektuális fejlődés

A kisbaba még mindig kb. 1 órát sír naponta, de mostanra már talán észrevettük, hogy nem minden sírás egyforma. Az apróságok máshogy sírnak, mikor éhesek, unatkoznak, mérgesek, magányosak, kimerültek, vagy kényelmetlenül érzik magukat. Kis gyakorlattal a legtöbb szülő meg tudja mondani a különbséget. Ha a kisbaba sírása még mindig kifog rajtunk, ellenőrizzük, hogy tiszta-e a pelus, nincs-e túl melege, illetve nem fázik, nem látunk rajta semmilyen betegség tünetét (láz, orrfolyás, szakadozó légzés, stb.), illetve, hogy nem éhes-e. Ha ezeket mind kizártuk, biztonsággal feltételezhetjük, hogy csak egy kis figyelemre vágyik. Foglalkozzunk vele annyit, amennyit csak tudunk, hiszen ekkor még lehetetlen elkényeztetni egy kisbabát, és ahogy egy tanulmány is kimutatta, a kisbabák, akiket korai szakaszban sokáig hagytak sírni, később gyakrabban és kitartóbban sírtak.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

Kérjük, támogasd munkánkat!

Ha szeretsz minket olvasni, ha csaltunk már mosolyt az arcodra, ha segített már neked valamelyik szakértõnk, vagy ha egyszerûen Te is fontosnak tartod, amit csinálunk, kérjük, támogasd munkánkat!

Banki átutalással:
Magnet Bank 16200106-11697987
Kedvezményezett: Családi Háló Közhasznú Alapítvány
Közlemény: Média támogatás

Vagy bankkártyás fizetés Simplepay-el az alábbi gombra kattintva:

 

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Életét vesztette Sallai Nóra ötéves kisfia az autóbaleset következtében

Szeptember 27-én történt a súlyos karambol, melyben Sallai Nóra színésznő és kisfia életveszélyes sérüléseket szenvedett - azóta kórházban ápolták őket. A szörnyű baleset mára azonban felfoghatatlan tragédiává változott.
Október 2024-ben is a látás hónapja

Október 2024-ben is a látás hónapja

A látás hónapját minden évben megrendezik világszerte, így Magyarországon is. A látás hónapjának kezdetben elsősorban az optikai látásjavítás (szemüveg- és kontaktlencse-viselés) volt a fő témája. Az évek során azonban a látás, elsősorban a látásélesség megőrzésének és javításának figyelemfelhívó hónapja lett. Professzor Dr. Holló Gáborral, a Szemészeti Központ vezetőjével, glaukóma specialistájával a mai alkalommal a 2024. évben is aktuális látásmegőrzéséről és az éleslátást leginkább veszélyeztető betegségekről, valamint ezek korai felismeréséről beszélgettünk.
Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Minden ultrafeldolgozott élelmiszer káros? A dietetikus válaszol

Egyre többet hallani az ultrafeldolgozott élelmiszerek veszélyeiről, a tájékozottabbak egyenesen a szív-érrendszer legnagyobb ellenségeinek tekintik azokat. Ugyanakkor érdemes tudni, hogy ezek az élelmiszerek nem mind ugyanolyan feldolgozással készülnek, és bizonyos típusaik akár még csökkenthetik is a kardiológiai kockázatokat. Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

"Csúnyán köhög" - panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.
Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Mennyit tudunk a szem egészségéről?

Legtöbben jobban félünk a látásvesztéstől, mint a rák, a stroke, a szívbetegség és más súlyos betegségek kialakulásától, legalábbis erre mutatnak rá különböző nemzetközi tanulmányok. Bár azt feltételezzük, hogy jól ismerjük a jó látás megőrzéséhez szükséges tudnivalókat, valójában a többségnek csekély a tudása ezen a területen. Ez az ismerethiány pedig növeli egy-egy szembetegség kialakulásának kockázatát.
A szerkesztő ajánlja