SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

4 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

4 hetes baba fejlődése

Testi fejlődés

Mennyi változást hozhat egyetlen hónap! A kisbaba többé már nem újszülött kinézetű, és akár 1-2 percig is képes tartani a fejét. Elkezdi felfedezni a testét, főleg a kezeit, és ahogy mozgatja őket, egyik ámulatból a másikba esik.

Általános szabály, hogy a motoros készségek fejlődése a fejtől a lábujjakig lefele halad. Az első lépcsőfok, amihez el kell jutni, hogy a fejét kontrolálni tudja, majd jön a test, a karok, a törzs, végül a lábak. Ekkor még mindig leginkább reflexből reagál, például kezeit szorosan ökölbe szorítja, és reflexszerűen mindent megfog, amit a tenyerébe teszünk. Ez a következő 1-2 hónapban megváltozik, mikor a mozgások egyre inkább önkéntesek lesznek.


Szociális fejlődés

Tesztelés indul, egy, kettő, három! A kisbabák a születésük pillanatától hallanak, és születés után néhány perccel már a hangerőt is meg tudják különböztetni, hiszen megrettenek, vagy beleremegnek az erős hangoktól a szülőszobában, majd mindehhez hozzászoknak, mikor másodszor vagy harmadszor hallják. A különböző tanulmányok szerint pozitívabban reagálnak a magasabb hangokra (úgymint a mi hangunkra), mint a mélyebbekre, elcsendesednek, és jobban figyelnek, mikor beszélünk, vagy énekelünk nekik. Az első hónap végére a csöppség már élvezettel hallgatja a mondókákat és az egyszerű dalocskákat, főleg azokat, amelyek jól megjegyezhető ritmusa van. Valójában a gyermekek fejlődését taglaló kutatások azt mutatják, hogy a kisbabáknál, akiknek énekelnek a korai szakaszban, gyorsan kifejlődik a nyelvérzék, a nyelvek iránti vonzalom. Valószínű, hogy ők kicsivel előbb fognak megtanulni beszélni és olvasni, mint a többi gyerek.


Intellektuális fejlődés

A kisbaba még mindig kb. 1 órát sír naponta, de mostanra már talán észrevettük, hogy nem minden sírás egyforma. Az apróságok máshogy sírnak, mikor éhesek, unatkoznak, mérgesek, magányosak, kimerültek, vagy kényelmetlenül érzik magukat. Kis gyakorlattal a legtöbb szülő meg tudja mondani a különbséget. Ha a kisbaba sírása még mindig kifog rajtunk, ellenőrizzük, hogy tiszta-e a pelus, nincs-e túl melege, illetve nem fázik, nem látunk rajta semmilyen betegség tünetét (láz, orrfolyás, szakadozó légzés, stb.), illetve, hogy nem éhes-e. Ha ezeket mind kizártuk, biztonsággal feltételezhetjük, hogy csak egy kis figyelemre vágyik. Foglalkozzunk vele annyit, amennyit csak tudunk, hiszen ekkor még lehetetlen elkényeztetni egy kisbabát, és ahogy egy tanulmány is kimutatta, a kisbabák, akiket korai szakaszban sokáig hagytak sírni, később gyakrabban és kitartóbban sírtak.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja