SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

1 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni.A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

1 hetes baba fejlődése

 

Testi fejlődés

Az újszülött valószínűleg felpuffadt szemhéjakkal és megduzzadt mellekkel érkezik haza a kórházból. Aggodalomra semmi ok. Az elsőt a folyadék okozza, amit a kisbaba visszatart addig, amíg az étkezés rendje ki nem alakul, a másodikra pedig saját hormonjaink adják a választ, amelyeket még a baba születése előtt adtunk át. Mindkettő magától eltűnik. Amikor a duzzadt mellekről beszélünk: Néha "boszorkánytej" is megjelenik, ami az újszülött emlőjéből (lehet fiú is!) préselhető kis tejszerű nedvet jelenti. Nem szabad ezt nyomkodni, mert begyulladhat. Vannak újszülöttek, akiknek aranyos pihés kis szőr, más néven magzatpehely borítja egész testüket. Ez már az első pár hét alatt kihullik.


Szociális fejlődés

Ne várjuk, hogy már most bújócskázhatunk vele. Az első héten a kisbaba legalább 12 órát alszik naponta, és akár 4 vagy 5 órát egyhuzamban. Körülbelül 30 percenként váltják egymást a nyugodt és aktív alvásszakaszok. A nyugodt alvásra az egyenletes légzés, és nagyon kevés mozgás a jellemzők, míg az aktív szakaszban szabálytalan a légzés, a testen és az arcon pedig különböző impulzusok figyelhetők meg, valamint (a szakemberek szerint) ilyenkor jelentkeznek az álmok is.


Intellektuális fejlődés

Az újszülöttek idejük közel 10 százalékát töltik ún. „csendes éber” állapotban - nyugodtan figyel, szemei nyitva vannak. A csendes éber állapot remek alkalom, hogy a kisbaba megismerjen minket. Vegyük kézbe, és engedjük, hogy arcvonásainkat egész közelről tanulmányozza, hiszen az újszülöttek mindössze 30-35 cm-ről látnak tárgyakat. Végezzünk apró arcmozdulatokat, és figyeljük, hogyan reagál. A babák hajlamosak rá, hogy kikapcsoljanak, ha az ingerekből egyszerre túl sok érkezik feléjük, tehát ne sértődjünk meg, ha kis idő múlva szünetet szeretne.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja