SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

3 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

3 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

Minden kisbaba sír - leginkább így kommunikálnak. De az újszülöttek 10-20%-ánál előfordulnak ún. hosszabb sírási rohamok, amit a hasi és bélgörcsök okoznak, és általában koraeste jelentkeznek.

Bár a „kólika” szó hallatán minden szülő testét átjárja a rettegés, nem kell súlyos betegségre gondolni, mindössze frusztráló és kimerítő állapotra. A szívünk szakad meg, mikor azt látjuk, hogy a kicsi minden este több mint két órán át üvölt, és még szívfacsaróbb arra eszmélni, hogy sehogy sem tudunk segíteni. A kólika általában a 3. héten kezdődik, a 6. héten éri el csúcspontját, majd 2-3 hónap után teljesen megszűnik. A lehetséges okok között említhetjük a hiányos vagy túlzott táplálást, az allergiát, a székrekedést, a hasmenést, a bélgázokat, a bélgörcsöket és a feszültséget, de a lényeg mindenesetre az, hogy biztosan senki nem tudja megmondani.


Szociális fejlődés

A kisbaba interakciókon keresztül ismeri meg a világot, először mellettünk, majd más családtagokon, barátokon keresztül. Már a legelejétől kezdve teljesen lenyűgözik arcmozdulataink, és megnyugszik, mikor énekelünk neki, beszélünk hozzá. A vizuális ingerek biztosításához, és az érzékelés fejlődésének érdekében, mutassunk arckifejezéseket érzelmeink mellé. Mosolyogjunk, mikor a nevét mondjuk, ráncoljuk az orrunkat, mikor a pelusát cseréljük, ráncoljuk a szemöldökünket, mikor kintről erős zajok hallatszanak. Imádni fogja, mikor bohóckodunk, a fülünket húzogatjuk, vagy kiöltjük a nyelvünket, és buta dalocskákat énekelünk. (Ne törődjünk vele, ha egyetlen hangot sem találunk el, így is roppant mód fog nekünk örülni.)

Az első hónapokban az arcunk lesz a kisbaba kedvenc játszótársa. Viszont egyéb ingerekre is pozitívan fog reagálni. Az újszülöttek imádják az egyszerű, markáns színű tárgyakat, úgymint a fekete-fehér színű ostábla mintáit, illetve az egyszerű arcvonásokat. A kiságy vagy a bölcső felett elhelyezett lengő tárgyak órákon át elszórakoztatják.


Intellektuális fejlődés

Az újszülött számára több okból is mi jelentjük az egész világot. Még nem tekint magára különálló személyként, viszont jelenlétünket a kényelemmel, nyugalommal, örömökkel és táplálékkal azonosítja. Három fő módon azonosít minket: megjelenésünk, hangunk és illatunk alapján. Mikor meghallja hangunkat, szemeivel abba az irányba fordul, és ha elég közel vagyunk hozzá, megpróbálja követni arcunkat (amelyet 36 órás korától kezdve felismer). Illatunkra is reagálni fog, és megkülönböztető figyelemmel kísér minket és a tejet, amely tőlünk származik. A kisbabák, ha több mellpárna közül lehet választani, mindig a saját mamájuk tejcijével átitatottat választják.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Három gyerek tűnt el Szigetszentmiklósról

A szigetszentmiklósi rendőrök a lakosság segítségét kérik három gyermek eltűnésének felkutatásában.

Epekövesek, figyelem! Íme a gasztroenterológus ünnepi tanácsai

Az ünnepi időszakban tömegesen jelentkeznek a sürgősségi ellátásban az epekólikás betegek. Dr. Pászthory Erzsébet, a Gasztroenterológiai Központ gasztroenterológus, belgyógyász szakorvosa szerint, ha valaki már átélt ilyen rohamot, az soha nem felejti el; megfelelő kezelés híján pedig bármikor újra jelentkezhetnek a tünetek, és akár súlyosabb szövődményeket is okozhatnak a kövek.

Elmúlhat-e magától a pánikbetegség?

A pánikbetegséggel nehéz együtt élni, különösen, ha úgy érezzük, kicsúszik a kezeink közül a kontroll a rohamok kapcsán. Érdemes-e arra várni, hogy majd "magától" elmúlik a nehézség? Egyáltalán léteznek-e olyan eszközök, amelyekkel elősegíthetjük a javulást? Mikor és miért érdemes orvoshoz fordulni? Dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere adott választ a kérdésekre.

Óriási a korai felismerés jelentősége a nőgyógyászati daganatoknál is

A daganatos betegségek korai felismerése sok esetben élet-halál kérdése lehet, de legalábbis meghatározza a kezelés lehetőségeit. Így van ez a nőgyógyászati daganatok esetében is: minél korábban sikerül felismerni a betegséget, annál jobbak lehetnek a kilátások. Dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza, a nőgyógyászati onkológia specialistája elmagyarázta, mikor, kinek és milyen vizsgálatok szükségesek az időben történő diagnosztizáláshoz.

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme?

A gyermekek látása világszerte egyre rosszabb, és ennek egyik egyértelmű oka a képernyő előtt töltött idő növekedése. Egy globális tanulmány szerint az utóbbi években egyre több gyermeknél jelentkezik miópia, más néven rövidlátás.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja