SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEKHÚSVÉT

2 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

2 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A születést követően a gyermekorvosunk 2-4 hetente látni szeretne minket és a kicsit. Kérdezni fog az étkezésekről, az alvási szokásokról, a bélmozgásról, valamint megméri a kisbaba súlyát, hosszát, ellenőrzi éberségét, és egyéb élettani funkcióit. Ne ijedjünk meg, ha az újszülött az első pár hétben veszít a súlyából, hiszen majdnem mindegyik kisbabánál ez történik. Az első kontroll idejére vissza kell nyernie a születési súlyát, és még legalább 40 dkg-ot fel kell szednie.


Szociális fejlődés

Ebben a szakaszban az újszülöttnek a cumisüveggel vagy az emlővel lesz a legszorosabb a kapcsolata. Még nem alakult ki az etetési ütemezés, ezért úgy tűnhet, hogy állandóan eszik. Valójában a cumisüvegből táplált kisbabák 6-8 alkalommal esznek naponta, míg a szoptatott újszülöttek átlagban 8-12-szer 24 óra alatt. (Így van, 2-3 óránként esznek megállás nélkül. Nem is csoda, hogy olyan fáradtak vagyunk.) Sírással fogja jelezni, hogy éhes, (de nem minden sírás éhséget jelez!) ha pedig végzett, kiköpi a mellbimbót, domborítja a hátát, és elfordítja a fejét. Ha megsimogatjuk a kisbaba arcát, ezzel stimulálhatjuk a kereső reflexet, ha pedig elalszik etetés közben, gyengéden simítsuk meg a kobakját vagy a lábfejét, esetleg igazítsunk a ruhácskáján, hogy felébredjen.


Intellektuális fejlődés

Ekkor a kisbaba leginkább reflexből reagál dolgokra (tudatosan csak a későbbi hónapokban válaszolgat majd, mikor már idegrendszere sokkal jobban kifejlődött). A reflexek között említhetjük a következőket:

  • Keresési és szopási: mindkettő az evést és az önnyugtatást szolgálja
  • Fogó reflex: ha egyik ujjunkat beletesszük a kisbaba tenyerébe, ujjacskáival megszorítja azt.
  • Lépegetés: ha vezetik, egyik lábát a másik elé rakja, mintha járna
  • Moro vagy megrezzenési reflex: hirtelen felemeli a karját, és sírva fakad, mikor valamilyen hangos zajt hall, vagy hirtelen mozgást észlel.
  • Nevetés: bármennyire is aranyos, a 6-8 hétnél fiatalabb újszülötteknél ez általában azt jelzi, hogy tele vannak bélgázokkal.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

Letartóztatták a holtan talált berekfürdői kisfiú anyját

Elrendelte a bíróság szerdán a holtan talált berekfürdői kisfiú német állampolgárságú anyjának letartóztatását - közölte a Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyei Főügyészség az MTI-vel.

Kegyetlen bántalmazás a csepeli technikumban: diákok kínozták meg fiatalabb társukat

Négy 19 éves diák brutális módon bántalmazta 15 éves iskolatársát a csepeli Weiss Manfréd Technikumban. Az eset során a fiút megverték, lekötözték, majd vízzel fojtogatták.

Holtan találtak egy tízéves német fiút Berekfürdőn

Holtan találtak egy tízéves német állampolgárságú fiút a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Berekfürdőn - közölte honlapján a rendőrség vasárnap délután.

Közeledik a tavasz, gyakoribb a migrén?

A migrénesek pontosan tudják, melyek azok a triggerek, amelyek kiváltják náluk a görcsös fájást. Leggyakrabban bizonyos ételeket, fényt, hangokat, stresszt szokás emlegetni, de sokan vannak, akiket az időjárásváltozás visel meg. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa a közeledő tavaszi frontok kapcsán beszélt a migrén kezelési lehetőségeiről.

Tragédia az arizonai tavon: négy hónapos csecsemő hunyt el az extrém hőség miatt

Egy családi hajókirándulás tragédiába torkollott Arizonában, amikor a négy hónapos Tanna Rae Wroblewski életét vesztette a szélsőséges hőmérséklet következtében. Az eset rávilágít a hőség veszélyeire és a megelőzés fontosságára.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja