SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK

2 hetes baba fejlődése

Családinet [cikkei] - 2014-03-10
Kisbabánk fejlődése során számos kérdés vetődhet fel bennünk, ezekre szeretnénk szakértő választ adni. A leírtak általános útmutatásként értendők. Ha gyermekünk koraszülött volt, ajánlott az eredetileg meghatározott születési időpontot tekinteni kiindulási alapnak, mikor a kisbaba fejlődését követjük.

2 hetes baba fejlődése


Testi fejlődés

A születést követően a gyermekorvosunk 2-4 hetente látni szeretne minket és a kicsit. Kérdezni fog az étkezésekről, az alvási szokásokról, a bélmozgásról, valamint megméri a kisbaba súlyát, hosszát, ellenőrzi éberségét, és egyéb élettani funkcióit. Ne ijedjünk meg, ha az újszülött az első pár hétben veszít a súlyából, hiszen majdnem mindegyik kisbabánál ez történik. Az első kontroll idejére vissza kell nyernie a születési súlyát, és még legalább 40 dkg-ot fel kell szednie.


Szociális fejlődés

Ebben a szakaszban az újszülöttnek a cumisüveggel vagy az emlővel lesz a legszorosabb a kapcsolata. Még nem alakult ki az etetési ütemezés, ezért úgy tűnhet, hogy állandóan eszik. Valójában a cumisüvegből táplált kisbabák 6-8 alkalommal esznek naponta, míg a szoptatott újszülöttek átlagban 8-12-szer 24 óra alatt. (Így van, 2-3 óránként esznek megállás nélkül. Nem is csoda, hogy olyan fáradtak vagyunk.) Sírással fogja jelezni, hogy éhes, (de nem minden sírás éhséget jelez!) ha pedig végzett, kiköpi a mellbimbót, domborítja a hátát, és elfordítja a fejét. Ha megsimogatjuk a kisbaba arcát, ezzel stimulálhatjuk a kereső reflexet, ha pedig elalszik etetés közben, gyengéden simítsuk meg a kobakját vagy a lábfejét, esetleg igazítsunk a ruhácskáján, hogy felébredjen.


Intellektuális fejlődés

Ekkor a kisbaba leginkább reflexből reagál dolgokra (tudatosan csak a későbbi hónapokban válaszolgat majd, mikor már idegrendszere sokkal jobban kifejlődött). A reflexek között említhetjük a következőket:

  • Keresési és szopási: mindkettő az evést és az önnyugtatást szolgálja
  • Fogó reflex: ha egyik ujjunkat beletesszük a kisbaba tenyerébe, ujjacskáival megszorítja azt.
  • Lépegetés: ha vezetik, egyik lábát a másik elé rakja, mintha járna
  • Moro vagy megrezzenési reflex: hirtelen felemeli a karját, és sírva fakad, mikor valamilyen hangos zajt hall, vagy hirtelen mozgást észlel.
  • Nevetés: bármennyire is aranyos, a 6-8 hétnél fiatalabb újszülötteknél ez általában azt jelzi, hogy tele vannak bélgázokkal.

Szeretnél minden újdonságról elsőként értesülni és egy jó közösség része lenni? Kövess minket Facebookon is!

(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)

LEGOLVASOTTABB

"Ez egy csoda, hogy ő itt van" - Gryllus Dorka nem számított rá és észre sem vette, hogy 47 évesen újra babát vár

Gryllus Dorka, a népszerű színésznő őszintén mesélt családi életéről és váratlan terhességéről Kadarkai Endre "Nőszintén" című műsorában. A most 52 éves színésznő elárulta, hogy 47 évesen, amikor már lemondott a gyermekvállalás lehetőségéről, hatalmas meglepetésként érte, hogy ismét babát vár.

Tragédia Győr mellett: Gyógyíthatatlan beteg volt a gyermek, akivel az anyja a vonat elé lépett

Győr közelében, Ménfőcsanak mellett egy 41 éves nő végzetes döntést hozott: péntek este karjában hároméves kisfiával egy száguldó vonat elé lépett. A környékbelieket sokkolta az eset, amelyet egyesek szerint az anya kétségbeesése váltott ki, mivel gyermeke gyógyíthatatlan betegséggel küzdött. Az asszony vélhetően tudatosan választotta ki a helyszínt, ahol a vonatok nagy sebességgel haladnak, és ahol nem maradt esély a túlélésre.

Tragédia Tatabányán: öngyilkos lett egy általános iskolás diák

A rendőrség közigazgatási eljárás keretében nyomozást indított az ügy kivizsgálása érdekében.

Élelmiszerek, amelyek felerősíthetik a menopauza tüneteit

A táplálkozás nagy jelentőségű lehet a menopauza tüneteinek enyhítésében, a csontritkulás, a hízás és más negatív egészségi következmény mérséklésében. De nemcsak arra érdemes figyelni, mi legyen a tányéron, hanem arra is, mit érdemes elkerülni. Imre Noémi, a Nőgyógyászati Központ dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember Msc ez utóbbi témáról beszél.

Most érdemes kivizsgáltatni a pollenallergiát!

Akár már februárban is jelentkezhetnek a szezonális pollenallergia tünetei, de még nem késő, hogy kivizsgáltassuk magunkat. A szezont a mogyoró virágzása nyitja, majd azt követi az éger, a kőris, a nyír, a nyár és a tölgy. A bőrön végzett úgynevezett prick-tesztet érdemes a tünetmentes időszakban és az antihisztamin készítmények szedése előtt elvégeztetni - mondja dr. Kraxner Helga, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika adjunktusa.

© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja