1. Az anyagiak – tisztábbak, mint a pelenka!
Egyrészt a szülés utáni juttatások olykor jelentősen eltérnek az előtte kapott fizetéstől és az összeg folyamatosan csökken. Először, ha minden feltételnek megfelel az anya, akkor CsED-et kap 24 hétig, ami a szülést megelőző fizetésének kb. 70%-a. Ennek letelte után igényelhető a GyED, ami szintén a szülés előtti jövedelem kb. 70%-a, viszont maximalizálva van a mindenkori minimálbér 70%-ban, ami ma bruttó 155 400 Ft. Ez megfelelő feltételek mellett, a gyermek két éves koráig jár.
GyES alanyi jogon jár a gyermek születésétől, vagy egyéb juttatások lejárta után a gyermek három éves koráig, ennek összege megegyezik a mindenkori öregségi nyugdíj minimumával, ami évek óta 28 500 Ft, ikrek esetén valamivel több.
Ezt végiggondolva a nőkön elég nagy a nyomás, hogy valami keresetkiegészítést keressenek, ha nem akarnak végképp kiszolgáltatva lenni.
2. Időhiány
Másrészt sok nő azért kezd vállalkozásba, mert kevés munkahely van, ami 2-3 év vagy még több idő után visszaveszi a nőket, és ha visszaveszik is, nem adnak lehetőséget részmunkaidőre, vagy bedolgozáshoz, távmunkához, noha ma már az esetek nagy százalékában adottak lennének a lehetőségek. Pedig nyugaton már egyre elterjedtebb, nem csak az anyáknak, de az 1980 után született úgynevezett Y generációnak is erre van igénye, ezért lassan talán nálunk is elindul a változás.
Ehhez jön még az óvodák/bölcsődék nyitvatartási rendje, ami gyakran szintén nem anya és munkahely barát. Ha nincs egy apai feladatainak tudatában élő, teljes értékű apuka, vagy egy aktív nagyi a közelben, a nő élete szinte teljesen ellehetetlenül. Hajnalban leadja a gyereket, egész nap dolgozik, későn megy érte és akkor még együtt is kéne lenni, és a háztartást is el kell látni.
Az meg, hogy ő Szegény Nő hol van ebben a történetben? Sehol. Ugyanígy nincs sehol a minőségi idő a gyerekekkel, vagy a párunkkal, márpedig a kiegyensúlyozott élethez mindháromra szükség van.
3. Önmegvalósítás, lehetőség a váltásra
Harmadrészt vannak nők, akiket nem elégít ki a pelenkacsere és a játszótéren ücsörgés, ezért keresik a lehetőséget, hogy amellett, hogy anyák, hogyan lehetne egy kis felnőtt életük is, ahol mással kell foglalkozni, ahol elismerik és megbecsülik őket, ezáltal kiszakadva a manapság olyan jellemző GyES alatti elmagányosodásból is.
Az otthon töltött idő lehetőséget ad arra, hogy egy kicsit újragondoljuk az életünket, hogy valóban életünk végéig mások céljaiért akarunk-e dolgozni. Jó az nekünk, ha mások osztják be az időnket? Nincsenek saját álmaink? Ezt akarom csinálni életem végéig? Gyerek mellett bár nem könnyű, de van lehetőség az újratervezésre, tanulásra, ezért sokan ezt az időszakot választják a saját vállalkozás beindításához is.
Három dolog, ami a vállalkozó anyukáknak segíthet:
- Ne tekintsd kényszernek, mert teherré válik. Nézz rá lehetőségként.
- Tanulj mielőtt bármibe is fognál.
- Alaposan tájékozódj a vállalkozási formákról, mivel jársz legjobban.
Ma nagyon sok Önkormányzat támogatja az ilyen jellegű kezdeményezést, sőt ösztönzik is őket, segítő találkozásokkal, coachokkal. Ami legfőképpen nem elhanyagolható, hogy a nő, az Anya kiegyensúlyozottabb lesz, fontosnak érezheti magát, visszakaphatja régi önmagát. Ez a család minden tagjára jól hat – férj, gyerek/gyerekek, nagyszülők, egyéb szociális kapcsolatok.
A család támogatását nem mindig nyered el – és ez másokkal is így van. A vállalkozó anyáknak több csoportja is van szerte a weben, de itt, hozzászólásodban is kérdezhetsz tőlem.
Fotó: zizzy0104/FREEIMAGES
|
Kulcsár KrisztinaCsaládi vállalkozások szakértője, mediátor, mentor, coach, trénerElérhetőségeim: Cím: Budapest, I. Csalogány u. 55. és Tata Telefon: 06-20/662-45-69 E-mail: christina.kulcsar@gmail.com Honlap: www.kulcsarkrisztina.hu, www.soultherapy.hu |
Bemutatkozás | Megjelent cikkek | Kérdezz-felelek |
(A hozzászólások megjelenítéséhez jelentkezz be Facebookra!)